Kariera 08.11.2016

Praktyki i staże nie tylko w wakacje. Jak pogodzić studia z pracą?  

Wakacje to doskonały moment na praktyki zawodowe. Żacy mają wtedy dużo wolnego czasu i mogą w pełni skoncentrować się na pracy. Jednocześnie muszą jednak zrezygnować z wypoczynku i regeneracji na następny rok akademicki. Aby pogodzić jedno i drugie, warto spróbować swoich sił w rekrutacjach, które wiele firm prowadzi przez cały rok. Elastyczny czas pracy powoduje, że wiele staży można bowiem pogodzić z nauką. Podpowiemy jak to zrobić.

 

Realia panujące na rynku pracy dobitnie pokazują, że absolwenci rzadko mogą liczyć na dobrą pracę zaraz po studiach, jeśli w ich CV wieje pustkami. Dyplom i tytuł magistra to niestety za mało. Wymagania pracodawców rosną i najczęściej szukają oni osób o określonych umiejętnościach z choćby z minimalnym doświadczeniem zawodowym. Tacy kandydaci szybciej wdrażają się w swoje obowiązki i mają potrzebne umiejętności miękkie takie jak np. zdolność do pracy w zespole. Często 2-miesięczne praktyki lub staż, to za mało, by zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie. Warto zatem śledzić wymagania rynku pracy i aktualne oferty. Firmy chętnie zatrudniają studentów w ciągu roku, licząc na późniejszą współpracę już na etacie. Sprzyjają temu również liczne ulgi. Rekrutacje często więc trwają cały czas i oferują możliwość odbycia kilkumiesięcznego stażu, który pozwala nie tylko dokładnie poznać daną organizację, ale zdobyć cenną praktykę. W ciągu roku nie występują też tak duże braki kadrowe jak w wakacje, więc można na własnej skórze poczuć jak pracuje się w firmie w jej normalnym trybie.

 

Dobra organizacja to podstawa

Staż wakacyjny w porównaniu z praktykami w ciągu roku akademickiego to małe wyzwanie. Dopiero, gdy trzeba pogodzić studia z pracą zaczynają się schody. Nie jest to jednak zadanie niemożliwe. Podstawą sukcesu jest dobra organizacja zarówno nauki, jak i obowiązków u pracodawcy. Studenci dzienni rzadko podejmują się praktyk, które angażują ich przez pięć dni w tygodniu po osiem godzin. Wiele firm oferuje im elastyczne godziny pracy i dostosowuje zestaw zadań do grafiku. Często obowiązujące są terminy, a nad wieloma projektami pracuje się  zdalnie. Wymaga to oczywiście determinacji, samoorganizacji i motywacji.

 

Wykładowca też człowiek

Osoby zbliżające się do końca okresu nauki mogą też próbować porozumieć się z uczelnią i wykładowcami. Jeśli staż jest związany z kierunkiem studiów, a temat pracy dyplomowej powiązany z działalnością organizacji, w której pracuje żak, może on starać się o Indywidualny Tok Studiów. Decyzja dziekana zależy od zasad panujących na uczelni, ale na szczęście wykładowcy coraz przychylniej patrzą na pracujących studentów.

 

Gdzie szukać pracy dla studentów?

Ofert staży i praktyk najlepiej szukać w internecie. Na portalach takich jak Jobs.pl można trafić np. na oferty specjalnych programów, w ramach których żacy w ciągu kilku miesięcy poznają różne działy w firmie, a po zakończeniu stażu mogą liczyć na etat. Zdarza się, że trudno o znalezienie praktyk, które umożliwiają elastyczny czas pracy. Wtedy warto poszukać zatrudnienia w profesjach niekoniecznie związanych z wyuczonym kierunkiem. Wieczorna praca w kawiarni czy za barem też może wiele nauczyć i przy okazji zapewni dodatkowy zarobek. Wtedy po sesji letniej, trzeba zabrać się za szukanie ciekawych staży wakacyjnych. Taka aktywność to nie tylko dodatkowe punkty w CV, ale dowód na to, że absolwent wykazywał się dużą motywacją podczas studiów, a godzenie ze sobą wielu zadań i obowiązków nie jest mu obce.