Kariera 09.12.2016

Opiekunka- zawód pełen możliwości

Społeczeństwa zachodnich krajów Europy coraz bardziej się starzeją. W samych Niemczech żyje 4.5 miliona osób powyżej 75 roku życia. Taka sytuacja demograficzna stwarza wiele możliwości zawodowych dla osób zainteresowanych pracą jako opiekunka osoby starszej. Jest to ciekawy zawód, który zapewnia szansę do rozwoju oraz daje poczucie stabilizacji. Pracując jako opiekunka nie trzeba martwić o swoją przyszłość – badania pokazują, że rynek pracy w tym obszarze będzie się ciągle powiększał.

 

Najlepszym miejscem dla osoby starszej jest jej własny dom. Potwierdzają to wyniki badań przeprowadzonych przez Promedica24 – 77% lekarzy uważa, że domowe zacisze jest najlepszym miejscem dla seniora.  Dodatkowo, aż 93% osób starszych lub niesamodzielnych woli pozostać w swoim domu i wynająć opiekunkę do pomocy niż przeprowadzić się do specjalistycznego ośrodka lub domu opieki. Dane te jasno pokazują, że rynek pracy dla opiekunek osób starszych będzie stale się poszerzał, a zatrudnienia w tym sektorze nie zabraknie.

 

Kto może zostać opiekunką osoby starszej?

Na pracę w opiece najczęściej decydują się kobiety. Aż 78% przebadanych Polek ma doświadczenie w opiece nad osobami starszymi lub niesamodzielnymi. Wynika to z polskiej tradycji uczącej kobiety opieki nad członkami rodziny. Jednak żeby podjąć pracę opiekunki nie trzeba mieć dużego  doświadczenia. Na początku drogi zawodowej, każdy pracownik przechodzi pakiet kompleksowych szkoleń, które pozwalają na zdobycie odpowiednich umiejętności. Praca opiekunki często wiąże się z wyjazdem za granicę, dlatego znajomość języków obcych będzie dodatkowym atutem. Polskie opiekunki najczęściej pracują w Niemczech i Wielkiej Brytanii gdzie są bardzo cenione za swój profesjonalizm i życzliwość. Wyjazd za granicę nie powinien odstraszać od podjęcia pracy opiekuna. Czas pracy jest elastyczny i uzależniony od chęci kandydatki. Wyjazd nie musi być na stałe, to opiekunka decyduje na jaki okres chce podjąć zatrudnienie. Otwiera to duże możliwości dla studentów, którzy mogą pracować w opiece podczas wakacji. Dodatkowo, wyjazd za granicę daje możliwość poznania nowej kultury i doskonalenia języka. Aż 40% respondentek badania Promedica24 Insight chciałoby wyjechać za granicę w celu rozpoczęcia pracy w charakterze opiekunki.

 

Jak wygląda praca opiekunki?

Praca  w charakterze opiekunki na pewno wymaga empatii – podobnie jak w przypadku lekarzy czy pielęgniarek wiąże się z dużą odpowiedzialnością i polega na niesieniu pomocy potrzebującym. Dzięki temu jest to zawód, który przynosi niezwykłą satysfakcję. Specyfika pracy opiekunki osoby starszej w dużej mierze zależy od potrzeb podopiecznego. Do podstawowych zadań opiekunki zazwyczaj należy pomoc w czynnościach dnia codziennego - przygotowywanie posiłków, zakupy, pomoc w sprzątaniu oraz organizacja czasu wolnego – spacery, rozmowy, czytanie książek i gazet. Opieka nad osobą starszą nie musi być jednak monotonna; to od opiekunki zależy jak będzie wyglądał kolejny dzień spędzony z podopiecznym. Należy podkreślić, że wyjazd do innego kraju daje ogromne możliwości poznania kultury i historii danego kraju. Idealnym przewodnikiem będzie podopieczny, który najlepiej opowie o ciekawostkach i urokliwych miejscach danego regionu.

 

Porady dla osób chętnych do podjęcia pracy opiekunki

Podczas szukania pracy w charakterze opiekunki osób starszych przede wszystkim należy upewnić się, czy pracodawca zapewnia legalne zatrudnienie i bezpieczny wyjazd do pracy. Większość firm zatrudniających opiekunki zapewnia darmowe zakwaterowanie w domu podopiecznego, bezpłatny transport oraz możliwość doskonalenia języków obcych. Warto również sprawdzić, czy pracodawca będzie opłacał wszystkie niezbędne składki, w tym ZUS. Dodatkowo pośrednik organizujący pracę nie może domagać się prowizji za znalezienie zatrudnienia. Uczciwy pracodawca zawsze będzie wymagał podpisania umowy przed wyjazdem. Jest to gwarancja legalnego zatrudnienia i tego, że opiekunka otrzyma należne jej wynagrodzenie. Nie należy decydować się na wyjazd bez podpisanej umowy! Sprawdzoną ofertę pracy dla opiekunek znajdziesz tutaj: http://promedica24.com.pl/

Przed samym wyjazdem warto jeszcze raz sprawdzić czy zapakowane zostały wszystkie niezbędne dokumenty: dowód osobisty, prawo jazdy, polisę ubezpieczeniową, bilety. Bez wątpienia potrzebny też będzie naładowany telefon z włączonym roamingiem, podręczny słownik i mapa okolicy. Oszczędzi to niepotrzebnego stresu i ułatwi aklimatyzację w nowym miejscu. Warto również zapoznać się z najbliższym otoczeniem nowego miejsca zamieszkania: sprawdzić gdzie jest najbliższy sklep spożywczy, drogeria czy poczta oraz najbliższy przystanek transportu miejskiego.

 

Najlepiej po prostu spróbować!

Praca opiekunki daje ogromne możliwości rozwoju. Pozwala na wyjazd za granicę, poznanie nowej kultury i podszkolenie języka. To ciekawe i odpowiedzialne zajęcie, które polega na dbaniu o drugą osobę, nie wymaga wysokich kwalifikacji, dyplomu magistra ani ukończonych kursów. Najważniejszymi elementami potrzebnymi do podjęcia pracy jako opiekunka są chęci i empatia. Dodatkowo, w związku z utrzymującą się tendencją starzenia się  zachodnich społeczeństw, rynek pracy dla opiekunek jest stabilny i zapewnia gwarancję zatrudnienia. Zamiast zastanawiać się nad podjęciem pracy jako opiekunka osoby starszej najlepiej jest spróbować. Na początek warto umówić się na spotkanie z potencjalnym pracodawcą, który opowie o tym jak wygląda praca i wyjaśni wszelkie wątpliwości.