Kariera 16.03.2014

NAUCZMY SIĘ PRZEMAWIAĆ!

Brian Tracy - jeden z największych współczesnych mówców

Starożytni Grecy a później Rzymianie uważali retorykę (sztukę przemawiania) za jedną z najcenniejszych umiejętności.  Krasomówstwo zapewniało im status społeczny i czynny udział w życiu politycznym swojego Polis.  W średniowieczu retoryka tworzyła trivium sztuk wyzwolonych a umiejętność składnej mowy zarezerwowana dla najlepiej wykształconych absolwentów uniwersytetów.

Dziś umiejętny dobór słów i odpowiednie przedstawienie swojego punktu widzenia są równie ważne.
Cechuje to  ludzi oczytanych i inteligentnych, ułatwiając sukces na rozmowie rekrutacyjnej, w karierze zawodowej  i życiu codziennym. Często imponuje to płci przeciwnej o czym także warto pamiętać!
Razem z nienagannymi manierami i schludnym wyglądem stanowią trzy podstawowe elementy perfekcyjnej autoprezentacji.

 Niestety wraz z rozwojem komunikatorów internetowych, powszechnością sms i zmniejszającym się czytelnictwem wartościowej literatury ta umiejętność w coraz większym stopniu zanika.
Wciąż spotyka się jednak ludzi tak przekonujących, że nie sposób im odmówić.  Bez podnoszenia tonu głosu czy okazania zbędnych emocji są wstanie przekonać do swojej racji każdego rozmówcę. Potrafią zainspirować słuchaczy do działania stając się doskonałymi przywódcami.
Jeśli spotkacie na swojej drodze takiego człowieka - naśladujcie go.
Ginące gatunki są przecież niezwykle cenne.

O czym warto pamiętać?

- Odpowiednie tempo rozmowy - Nie mów za szybko ani za wolno. Musisz dać czas słuchaczowi na pełne zrozumienie tego co mówisz. Rób pauzy - podkreśli to wagę twych słów.
- Dbaj o intonację i akcent - Monotonny ton usypia słuchacza. Więcej emocji! Nie zdrabniaj słów i mocno akcentuj zwłaszcza istotne elementy wypowiedzi. Uczyń swoją mowę bardziej dobitną.
-Mów wyraźnie - Mamrotanie pod nosem nie przysporzy ci uważnych słuchaczy. Jeśli masz problem z poprawną wymową zacznij trening logopedyczny. Mowę można trenować podobnie jak siłę głosu i mięśnie! Najlepsi piosenkarze mają za sobą lata szkoleń w tym zakresie - to dlatego są tacy dobrzy!
- Mowa ciała - Ponad połowa twojego przekazu to twoja postawa, gesty i zachowanie.  Otwarta postawa, uśmiech gesty podkreślające Twoje słowa stanowi ponad 50% twojego przekazu!
Znakomitym treningiem jest nagranie kamerą swojego przemówienia (może być w zaciszu domowym). Zaskoczy Was jak wiele elementów będziecie starali się potem poprawić. To znakomita motywacja!
- Słownictwo - bogate słownictwo to ważna cecha mówcy. Czytaj literaturę piękną, dyskutuj, zacznij prowadzić bloga. Trening czyni mistrzem!

Arystoteles podzielił  sztukę perswazji na trzy elementy: logos (logikę), ethos (etykę) i  phatos (emocje).
Logika - to co mówisz musi być spójne, mieć sens i pasować do siebie. Czasem lepiej powiedzieć jedno słowo mniej niż więcej. Przemyśl co chcesz powiedzieć, co chcesz osiągnąć i upewnij się że twoje słowa są słuszne zanim ich użyjesz. Uporządkowane argumenty stanowią Twój oręż w każdej dyskusji.
Etyka - Wiarygodność i szczerość twojej wypowiedzi. Jeśli udowodnisz wiarygodność swych słów podniesiesz ich rangę i zwiększysz prawdopodobieństwo przyjęcia Twojej argumentacji.
Pamiętaj, że kłamstwo ma krótkie nogi i często zakłóca logikę wypowiedzi.
Jeśli przyjmiemy, że logika to ostrze włóczni twojej wypowiedzi, etyka z całą pewnością stanowić będzie jej rękojeść.
Emocje-  Tylko jeśli Twoja wypowiedz poruszy słuchacza emocjonalnie, dotrze do jego wnętrza, możesz liczyć na skuteczny efekt swojej wypowiedzi. To emocje kierują naszymi działaniami a Ty musisz zmotywować rozmówcę do konkretnej reakcji. To niezwykle ważna część wypowiedzi . Mów więc z empatią i pasją. Inspiruj, motywuj a w efekcie zmień sposób myślenia rozmówcy.

Jak we wszystkim tu także najważniejsza jest konsekwencja - staraj się krok po kroku wdrażać poszczególne elementy pracując nad nimi codziennie. Do dzieła!

 

O autorze:

Marcin Nawrocki
Redaktor Naczelny
marcin.nawrocki@podajdajej.info.pl

Podróżnik,dziennikarz,organizator projektów i eventów.