Kariera 01.10.2015

Dlaczego warto korzystać z ofert praktyk i staży studenckich?

Już w pierwszych latach studiów warto rozejrzeć się, jakie możliwości rozwoju mają dla nas pracodawcy. Wiele firm na rynku pracy oferuje staże, praktyki, warsztaty i szkolenia dla studentów. Jest to doskonały sposób, aby poszerzyć swoje horyzonty wiedzy oraz poznać sektory rynku, które w przyszłości mogą nas interesować.

 

W pierwszych latach studiów, zanim zdecydujemy się formalnie aplikować na praktyki, warto poznać bliżej firmy, które nas interesują.

Dobrą okazją do tego są organizowane dwa razy w roku (na wiosnę i na jesień) targi pracy. Podczas takich eventów istnieje możliwość spotkania się bezpośrednio z interesującym nas pracodawcą, zapytania o szczegóły i możliwość nawiązania współpracy, ale przede wszystkim o to, co możemy zyskać praktykując w danej firmie.  

 

Coraz częściej, prócz targów pracy, pracodawcy odwiedzają uczelnie, oferując warsztaty merytoryczne czy też szkolenia z kompetencji miękkich. Do tej formy aktywności również zachęcamJ. Zdobycie kolejnych, nowych umiejętności, które nie zawsze są powiązane

z obranym kierunkiem rozwoju, nie tylko poszerzą horyzonty, ale również dadzą możliwość poznania siebie i swoich kwalifikacji.

 

Obecny system praktyk w wielu firmach nie ma nic wspólnego z parzeniem kawy i wielogodzinnym kserowaniemJ. Praktykanci i stażyści to pełnoprawni członkowie zespołów projektowych, którzy otrzymują zadania o trochę mniejszej skali skomplikowania, niemniej jednak ściśle powiązane z obszarem praktyki.

Firmy cenią najmłodszych pracowników za zaangażowanie, jasność umysłu, chęć rozwoju, ale również za innowatorskie podejście do kwestii problemowych i za elastyczność. Rozwój kariery zawodowej zależy od nas samych, od nastawienia i motywacji.  Warto podejmować nowe wyzwania i zacznijcie działać!

 

Dlaczego warto praktykować? Istnieje kilka najważniejszych powodów, dla których warto to robić:

Wszystkie powyższe argumenty powinny być wskazówką i elementem motywacji dla osób zastanawiających się, czy warto zaryzykować i wziąć udział w praktykach. Warto też pamiętać o tym, że obecny rynek pracy jest bardzo chłonny i poszukuje się nowych, chętnych do zdobywania doświadczeń młodych osób. Cenieni są ludzie o otwartych umysłach, zaangażowani w zadania i chętni do nauki.  Najlepsi mają szansę otrzymać ofertę stałego zatrudnienia.