Kariera 15.11.2014

Co będzie jeśli nie pójdziesz na studia? Czy warto mieć konkretny zawód?

zdjęcie:

Jeszcze kilka lat temu szkoły zawodowe wybierali uczniowie, którzy w gimnazjum osiągali najniższe wyniki. Lepsi uczniowie decydowali się najczęściej na liceum ogólnokształcące bądź technikum. Niejeden z nas pewnie usłyszał od rodziców: „jeżeli nie będziesz lepiej się uczył, to wylądujesz w zawodówce”. Czy jednak wybranie konkretnego zawodu może być dobrym wyborem?

 

Liczba osób, które kształcą się w zasadniczych szkołach zawodowych z roku na rok jest coraz niższa. Związane jest to nie tylko z niżem demograficznym i mniejszą ilością uczniów w różnych typach szkół, lecz także i z opinią, jaką mają zawodówki. Jak widać na poniższym wykresie, ilość uczniów, którzy po gimnazjum wybierają kształcenie zawodowe w ciągu siedmiu lat spadła o 35,5 tysięcy osób. Podkreślić należy fakt, że wiele spośród osób, które wybrały szkoły zawodowe, rezygnuje z nauki w trakcie jej trwania, nie uzyskując świadectwa ukończenia szkoły.

Ilość uczniów w zawodówkach, źródło: studiowac.pl

 

Kształcenie zawodowe w Polsce

Od kilku lat w Polsce pokutuje przekonanie, że lepiej wybrać liceum ogólnokształcące, a po nim studia niż szkołę zawodową. Tymczasem statystyki GUS pokazują, że spada liczba osób bezrobotnych, którzy ukończyli szkołę zawodową, zaś wzrasta bezrobocie wśród absolwentów z wyższym wykształceniem. W 2005 roku bezrobotnych było 5,5% osób z wyższym wykształceniem, zaś w roku 2012 – 15,5%. Z kolei bezrobotni po ukończeniu szkoły zawodowej w roku 2005 roku stanowili 32,6% ogółu, zaś w roku 2012 – 23,2%. Wiele osób z konkretnym fachem w ręku wybiera pracę za granicą, gdyż jest to dla nich korzystniejsze. Tymczasem w Polsce likwiduje się wiele szkół zawodowych pomimo tego, że jest zapotrzebowanie na dobrze wykształconych zawodowców. Jak zauważa Monika Zakrzewska - ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan – istniejące szkoły zawodowe potrzebują zmian, aby dostosować jakość kształcenia do potrzeb rynku pracy. Brakuje bowiem fachowców, czyli wykwalifikowanych pracowników fizycznych. Uczniowie zawodówek mają problemy ze znalezieniem praktyki, szkoły nie mają odpowiedniej infrastruktury, aby zapewnić uczniom jak najlepsze warunki rozwoju. Joanna Kluzik-Rostowska zapowiada, że w latach 2014-2015 wprowadzone będą zmiany, które pomogą w odbudowie i promowaniu kształcenia zawodowego.

Zawód hydraulik

 

Fachowiec poszukiwany w Polsce i za granicą

Rynek pracy potrzebuje pracowników fizycznych po szkole zawodowej – świadczą o tym wyraźnie ogłoszenia w urzędach pracy. Portal studiowac.pl, który na bieżąco śledzi trendy w polskiej edukacji i rynku pracy stwierdza, że coraz częściej poszukiwani są kucharze, elektrycy, pracownicy branży budowlanej, mechanicy, a także operatorzy specjalistycznych maszyn. Wybierając swoją drogę życiową, warto zastanowić się, nad tym, co lubimy robić. Ukończenie szkoły zawodowej nie zamyka bowiem drogi do dalszej edukacji. Świadczy o tym przykład Patrycji, która wbrew naleganiom swojej rodziny wybrała zawód, który zawsze chciała wykonywać – kucharz. Po ukończeniu szkoły zawodowej zdecydowała się pracować w zawodzie, a jednocześnie zdobywała dalsze wykształcenie. Dziś uczy zaś kolejne pokolenia kucharzy, pokazując, że warto mieć konkretny zawód w ręku.

Aby zostać dobrym fachowcem nie wystarczy ukończenie szkoły, potrzebna jest również praktyka w zawodzie i solidność, gdyż dzięki temu można wiele zyskać. Wiele ofert pracy dla fachowców znajdziemy także za granicą, więc warto również pamiętać o nauce języka obcego. 

 

Bazę ponad 80 opisów najciekawszych i najbardziej popularnych zawodów prowadzi i rozbudowuje portal maturalny studiowac.pl. Opisy znajdują się w dziale: http://studiowac.pl/k/poradniki/zawody-i-kierunki/najciekawsze-zawody/