Kariera 28.02.2014

CHCESZ ZROBIĆ KARIERĘ?

Młodzi ludzie coraz częściej zastanawiają się co czeka ich po studiach. Zadają sobie pytania czy rzeczywiście dyplom gwarantuje im sukces zawodowy i czy będą mogli spełniać się w pracy. Studia to czas na naukę, ale także niepowtarzalna okazja do zdobywania bezcennego doświadczenia zawodowego. Warto wykorzystać tę szansę i już dziś pracować na lepszą przyszłość. 

Współczesny rynek pracy rządzi się surowymi prawami. Wykształcenie niepoparte doświadczeniem zawodowym nie gwarantuje już sukcesu. Ogromna konkurencja zmusza więc do coraz większej aktywności poza murami uczelni. Wielu studentów podejmuje praktyki bądź staże, aby umocnić swoją pozycję zawodową i tym samym zwiększyć szanse na zdobycie pracy marzeń w przyszłości. Dodatkowe zajęcia pomagają poznawać swoje predyspozycje i określać preferencje zawodowe, co jest potrzebne, by właściwie kierować własną karierą zawodową. Aplikować na staż można przez oficjalne strony przedsiębiorstw, w zakładkach „praca” lub „kariera”. Przydatna jest również rejestracja na portalach poświęconych tematyce pracy, takich jak: Pracuj.pl, Job.pl, GoldenLine czy LinkedIn. Dzięki temu na bieżąco można śledzić oferty pracy, a ponadto najciekawsze z nich otrzymywać na skrzynkę e-mailową. Warto też zorientować się w możliwościach, jakie oferuje uczelnia. W biurach karier cyklicznie pojawiają się ogłoszenia skierowane do studentów różnych kierunków. Wielokrotnie są to staże finansowane przez Unię Europejską, zakończone prestiżowym dyplomem. Nie bez przyczyny uczelnia zachęca także do uczestnictwa w kołach zainteresowań, które są okazją do rozwijania swoich umiejętności, ale też gwarancją na świetną zabawę! 

Wielką szansą i wspaniałą przygodą są projekty międzynarodowe umożliwiające żakom studiowanie na zagranicznych uczelniach. Najpopularniejszy jest dzisiaj Erasmus, ale godnymi uwagi są też programy przygotowane przez inne organizacje, niekoniecznie związane z uczelnią. Wyjazd zagraniczny to nie tylko imprezy, ale przede wszystkim żywy kontakt z obcym językiem, którego nigdy nie zastąpią nawet najlepsze kursy. Ciekawą formą aktywności jest uczestnictwo w projektach organizacji pozarządowych. W Internecie pojawia się coraz więcej ogłoszeń zachęcających młodych ludzi do wspierania stowarzyszeń i fundacji w ramach wolontariatu. Zainteresowani powinni koniecznie sprawdzać aktualności NGO, gdzie pojawiają się najciekawsze ogłoszenia. Praca dla tego typu organizacji co prawda nie wiąże się z wynagrodzeniem pieniężnym, daje jednak o wiele bardziej satysfakcjonujące rezultaty. Po pierwsze rozwija kompetencje społeczne – uczy pracy w zespole, rozwija inteligencję emocjonalną – a po drugie jest doskonałym sposobem na poznawanie wielu interesujących ludzi, co niejednokrotnie owocuje przyjaźniami na całe życie.Szukając inspiracji oraz motywacji do działania nie można przegapić wykładów, konferencji i szkoleń organizowanych we wszystkich większych miastach w Polsce. Są to często otwarte imprezy, w których każdy może wziąć udział, dlatego warto na bieżąco śledzić, co w trawie piszczy. Panie myślące o założeniu własnej działalności mają możliwość skorzystania z finansowanego przez Unię Europejską projektu „euroKobieta”. W ramach programu przewidziane jest szkolenie informatyczne, warsztaty telepracy oraz wsparcie w zakresie doradztwa zawodowego. Dla zainteresowanych sztuką też nie brakuje inicjatyw. Przykładowo Teatr Polski we Wrocławiu organizuje tzw. „Czynne poniedziałki”, podczas których aktorzy czytają na role wybrane scenariusze. Później natomiast wywiązuje się dyskusja, w której każdy ma szanse uczestniczyć. Można podzielić się swoimi spostrzeżeniami, dowiedzieć się czegoś więcej na temat omawianej sztuki, pracy aktora, a wszystko w miłej i sympatycznej atmosferze poniedziałkowego wieczoru. 

Wiele pożytecznych, i co ważne, zazwyczaj nieodpłatnych inicjatyw rodzi się także za murami uczelni. Przykładowo 26 października na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu odbędzie się Dzień Pracodawcy UEP. To otwarta konferencja, umożliwiająca bliższe poznanie branży outsourcingowej i jej międzynarodowego lidera. W programie przewidziane jest także szkolenie „Projekt Management”. Znakomitym pomysłem dla poszukujących zajęcia jest odwiedzenie targów pracy, ponieważ gwarantują bezpośredni kontakt z przedstawicielami firm, którzy opowiadają o zasadach rekrutacji oraz przybliżają profil pożądanego kandydata. Można zostawić swoje CV, a często nawet odbyć wstępną rozmowę kwalifikacyjną. Jest też sposobność, by odwiedzić stoiska doradztwa zawodowego i dowiedzieć się czegoś więcej na temat swoich predyspozycji, a także zasięgnąć porady prawnej lub skorzystać z wiedzy specjalistów na temat zakładania własnego biznesu, uzyskania dotacji unijnej itd. To wspaniała okazja do zdobywania kontaktów biznesowych w komfortowej i przyjaznej atmosferze. Najbardziej wszechstronne, bo skupiające ponad 100 firm o różnorodnych profilach są Targi Career EXPO. Po wiosennej edycji, która odniosła wielki sukces, kolejna już tuż, tuż… Targi zaplanowane są na 14 listopada w Poznaniu (MTP, pawilon 3) oraz 21 listopada we Wrocławiu (Hala Stulecia). Targi Career EXPO są rejestrowane. Oznacza to, że przed udziałem w przedsięwzięciu trzeba zarejestrować się na stronie i wydrukować bilet wstępu. Zapisy będą prowadzone również przed wejściem na targi, ale w przeciwieństwie do osób rejestrujących się za pośrednictwem Internetu, pozostali nie będą mogli wziąć udziału w szkoleniach przygotowanych przez niektórych wystawców i organizatorów, ani w konkursie z nagrodami. Należy też odpowiednio przygotować się do tego wydarzenia. Pomogą w tym materiały, zamieszczone na stronie – spis wystawców oraz ciekawe artykuły na temat poszczególnych firm. Na www.careerexpo.pl można również stworzyć profesjonalne CV, które dzięki administratorom ma szanse trafić do wybranych pracodawców przed rozpoczęciem targów. Warto więc poświecić chwilę czasu i zapewnić sobie pełnowartościowy udział w wydarzeniu. To wielka szansa dla wszystkich, chcących coś zmienić w swoim życiu.

Być może praca marzeń jest na wyciągnięcie ręki?