News 27.05.2019

18. znaczy Nowa Huta. Czyli reporterzy łączcie się!

Wyjdź na pole, wsiądź w tramwaj i przyjedź do Huty! 29 maja spotkaniem „Co mówi miasto?” otworzymy projekt reporterski „18. znaczy Nowa Huta”, którego celem jest zbadanie i opisanie życia mieszkańców XVIII dzielnicy Krakowa – Nowej Huty. Widzimy się na rozmowie Beaty Chomątowskiej z Renatą Radłowską!

 

Co się o niej mówi? Dla jednych nigdy nie będzie częścią Krakowa, dla innych była nią zawsze.

Okryta złą sławą – albo uważana za najlepszą dzielnicę do życia. 

Szara i smutna – lub fascynująca i pełna życia.

To odrębne „miasto w mieście”, tu, jeśli chcesz zobaczyć Rynek Główny, mówisz: jadę do Krakowa.

 

O potencjale Nowej Huty, o związanych z nią mitach i uprzedzeniach oraz o tym, gdzie leży reporterska prawda o mieście, porozmawiają Renata Radłowska (dziennikarka „Gazety Wyborczej”, autorka książki reporterskiej Nowohucka telenowela) i Beata Chomątowska (dziennikarka, prezeska stowarzyszenia Stacja Muranów, autorka kilku książek, w tym najnowszej Betonii). Co im mówi miasto? Dowiemy się tego 29 maja o godz. 18.00 w Księgarni NOWA na os. Zgody 7.

 

A co Tobie mówi miasto? Na spotkaniu zostanie ogłoszony nabór na teksty o Nowej Hucie. W 70. rocznicę ułożenia pierwszej cegły pod jej budowę zwrócimy się do Was z prośbą o spojrzenie na 18. dzielnicę Krakowa reporterskim okiem. Dziesięć najlepszych tekstów ukaże się w październiku w publikacji pod redakcją Daniela Lisa, której premiera odbędzie się podczas Festiwalu Conrada. Więcej szczegółów zdradzimy już 29 maja!

 

Do zobaczenia „na Hucie”!

 

BEATA CHOMĄTOWSKA – pisarka, dziennikarka, prezeska stowarzyszenia Stacja Muranów. Autorka kilku książek, m.in. najnowszej BetoniiStacji MuranówPrawdziwych przyjaciół poznaje się w Bredzie. Oprowadza po Warszawie szlakiem architektonicznym. Pochodzi z krakowskiej Krowodrzy, mieszka w Warszawie.

 

RENATA RADŁOWSKA – od 1996 roku dziennikarka „Gazety Wyborczej”. Urodziła się w Nowym Targu, dorastała na krakowskim Kazimierzu, tym przedturystycznym – brudnym, zaniedbanym, pierwszym w najwstydliwszych statystykach. Od dziesięciu lat nowohucianka, mieszka w najstarszej części Nowej Huty (już zabytkowej) i pisze o niej. Przede wszystkim o mieszkańcach – ich radościach i smutkach, problemach, pomysłach, kompleksach, ekscentryczności. Większość jej Nowohuckich telenowel ukazała się w „Lodołamaczu” – miesięczniku nowohuckiego teatru Łaźnia Nowa – w latach 2004–2008.
 

***

 

Projekt reporterski „18. znaczy Nowa Huta” organizowany jest przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO pod patronatem programu Kursu Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO. Wydarzenie wpisuje się w obchody 70-lecia Nowej Huty.