News 22.12.2015

Źródła w internecie do nauki matematyki od Preply.com

Nauka matematyki nie obędzie się bez pomocy dydaktycznych. Czasem potrzebny jest cyrkiel a czasem po prostu linijka. Tak bywa w nauce matematyki w sposób klasyczny poprzez podręcznik, zeszyt i przybory kreślarskie. Tymczasem edukacja pędzi naprzód wraz z rozwojem internetu i elektronicznych wynalazków. Również nauka matematyki znajduje się w koszyku nauki online. Ucząc się zdalnie nie jest nam potrzebna ekierka, ale za to potrzebne są nam niezmiennie tablice matematyczne, całkiem legalna ściąga wzorów matematycznych i szereg innych pomocy, jakie w tradycyjnym modelu nauczania również występują. Skąd czerpać wiedzę z matematyki, o matematyce? Internet pełen jest blogów, serwisów, również o charakterze edukacyjnym.

 

Chcąc uczyć się w sieci warto pomyśleć o wyposażeniu się w aplikacje mobilne pozwalające na szybki dostęp do tworzenia wykresów, rozwiązywania określonego typu równań, wzorów itp.

 

Szukając pomocy merytorycznej warto zaglądać do blogów, których autorzy w przystępny sposób przedstawiają zagadnienia z pozoru trudne. Czasem lektura bloga matematycznego może stanowić rozrywkę, gdyż wiele wpisów traktowana jest w sposób bardzo zabawowy. Prezentowane są rozmaite sposoby na naukę, podpowiedzi jak się uczyć efektywniej, jak zrozumieć poszczególne wyprowadzenia wzorów, czy zasady obliczania funkcji itd. Z podpowiedzi blogów korzystają w szczególności rodzice, którzy szukają materiałów rozwijających talenty swoich pociech. Jednym z godnych zauważenia blogów w sieci o tematyce matematycznej jest www.blog-o-matematyce.blogspot.com. Prócz blogów świetną pomocą są aplikacje na telefon, tablet, dzięki którym możemy zarówno powtórzyć materiał jak i uzupełnić braki w wiedzy, nauczyć się matematyki. Krótkie lekcje i zestawy ćwiczeń praktycznych pozwalają uczyć się przy okazji, wykorzystując wolne pięc minut między zajęciami, w drodze do domu, czy na spacerze z psem. Aplikacje doskonale zastępują kursy matematyki, mogą być uzupełnieniem wiedzy jak i jej rozszerzeniem. Dbają o systematyczność nauki i pozwalają na współzawodnictwo z innymi użytkownikami aplikacji online. Prócz edukacyjnych aplikacji dostępnych w sieci jest mnóstwo aplikacji pozwalających na tworzenie wykresów i obliczenia funkcji, całek i innych równań. Do takich należy między innymi Euklides, Graph, Imathematics i wiele innych programów. Pewnym utrudnieniem w korzystaniu z aplikacji może być język. O ile większość aplikacji jest bezpłatnych to i większość jest w języku angielskim. Na szczęście intuicyjny interfejs pozwala na łatwą obsługę komend wydawanych przez oprogramowanie. Zdecydowana większość aplikacji bazuje na formule gry matematycznej. Dedykowane są one nie tylko najmłodszym co można zauważyć po poziomie wiedzy zawartej w ćwiczeniach.

 

Jedną z opcji jaka daje internet są także korepetycje online. Korepetycje z matematyki przez Skype nie odbiegają jakością od korepetycji realizowanych tradycyjnie, tym bardziej zachęcają do zgłębienia wiedzy z pomocą komputera, bez względu gdzie jesteśmy, czy to w domu, czy w drodze. Liderem w pośrednictwie w korepetycjach jest www.preply.com. Serwis oferuje obszerną bazę korepetytorów z matematyki z całego kraju jak i spoza Polski. Prócz korepetytorów online w portalu są także dostępne kontakty do korepetytorów stacjonarnych, co niewątpliwie uatrakcyjnia serwis i uzupełnia jego ofertę. Konkurencyjność stawek za zajęcia z matematyki przez Skype wypiera z rynku e-kursy. Indywidualizacja nauki w formie korepetycji sprawdza się o wiele lepiej niżeli kurs zdalny bazujący na określonym harmonogramie i zakresie nauki. Korepetycje online z Preply to  oferta zarówno dla najmłodszych jak i starszych, tych początkujących i zaawansowanych. Rynek korepetycji rozwija się dość dynamicznie sięgając po innowacyjne techniki nauczania z udziałem zdalnego pulpitu, rozmaitych prezentacji multimedialnych i łączenia sposobów nauki w sieci. Główną zaletą nauki online jest szybko dostęp do wiedzy. Poznaj także Preply i miastoWrocław i korepetycje z matematyki w stolicy Dolnegośląska.

 

Źródłem pomysłów na naukę jak i wiedzy matematycznej są fora internetowe oraz grupy tematyczne zakładane przez uczniów i pasjonatów w rozmaitych mediach społecznościowych. Zarówno w portalu Facebook jak i Goldenline i wielu innych znaleźć można grupy osób skupiających się na wymianie doświadczeń w nauce matematyki. Grupy te pełnią różnoraką funkcję w procesie edukacyjnym. Dla jednych są miejscem, w którym zawsze znajdą odpowiedź na pytanie czysto matematyczne, dla innych stanowią grupy wsparcia i pomocy metodycznej. Jeszcze innym pozwalają porównać swój stan wiedzy z innymi, podejmować wyzwania, jak i mobilizować się do nauki poprzez współzawodnictwo z członkami wirtualnej grupy uczniów matematyki. Grupy dyskusyjne to okazja do poznania wartościowych osób, nowych znajomych i zawarcia wielu przyjaźni. W środowiskach skupionych wokół wspólnych zainteresowań zdecydowanie przyjemniej spędza się czas, tym samym wielu członków grup edukacyjnych staje się naszymi bliższymi znajomymi. Co więcej burza mózgów w takich grupach pozwala na spojrzenia na dane zagadnienie zupełnie z innej perspektywy. Rozwiązywanie zadań matematycznych, zagadek online może być wówczas czysta przyjemnością. Nie bez powodu funkcjonuje powiedzenie, iż co dwie głowy to nie jedna.

Najczęściej po naukę matematyki sięgamy w razie potrzeby, czyli wówczas gdy odkryjemy nasze zaległości lub gdy zbliża się wielkimi krokami egzamin, matura itp. Wówczas można skorzystać z e-kursów jakie proponują platformy edukacyjne. Jednym z najbardziej znanych kursów online matematyki jest Matematyka 2+2. Plusem kursów online jest możliwość odbycia ich zdalnie oraz multimedialność. Rozmaite prezentacje oraz kolorowe wykresy pozwalają na lepsze zrozumienie matematyki, jednak rzadko oprogramowanie jest w stanie odpowiedzieć nam na wątpliwości i pytania jakie kłębią się w naszym umyśle. To ułomność nauki z komputerem, któremu brakuje elastyczności. Mimo atrakcyjnego opakowania i bogatego zasoby wiedzy nie jest łatwo odnaleźć informację której szukamy. Jeśli mamy konkretne pytania z dziedziny matematyki warto zadać je nauczycielowi.  W takich sytuacjach najrozsądniejszym rozwiązaniem są korepetycje.

Pewnym rozwiązaniem są kanały Youtube oraz TED, gdzie znajduje się szereg plików wideo o walorach edukacyjnych. Odbiór wykładu wideo, który prowadzony jest przez matematyka jest zupełnie inny niżeli samotne zapoznawanie się z teorią matematyczną poprzez przeglądanie opracowania tekstowego online. Podobnie jak z materiałami tekstowymi, również filmy, prezentacje z YT możemy odtworzyć dowolną ilość razy, powtórzyć, cofnąć.

 

Jak szukać informacji? Warto skorzystać z wyszukiwarki internetowej, aczkolwiek nie rzadko wchodząc na blog o matematyce zyskujemy linki do innych serwisów poświęconych matematyce, z nich znów przejść możemy odnośnikami do zestawów ćwiczeń, wydawnictw, czy prezentacji. Trafiając na forum lub do grupy dyskusyjnej zwykle linków i polecanych źródeł jest opór. Internauci chętnie polecają sobie sprawdzone adresy, skąd można pobrać ćwiczenia, czy mini kursy matematyki, bądź aplikacje do nauki, w tym gry logiczne itp. Każdy z nas jest inny, ma inne zdolności percepcji oraz preferencje względem nauki, stąd też w wyborze pomocy dydaktycznych winien kierować się swoimi potrzebami wybierając najwygodniejsze w użyciu. Biorąc pod uwagę, iż większość źródeł jest darmowa, jest w czym wybierać i nic innego nie pozostaje jak zacząć się uczyć matematyki!

 

Autor: Preply.com