News 11.10.2016

Znamy nominowanych w jubileuszowej 10. edycji  Plebiscytu MediaTory

Studenci dziennikarstwa już po raz 10-ty nominowali do nagrody MediaTory najlepszych według nich ludzi mediów. W tym roku szansę na statuetkę ma po raz pierwszy dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej, a także innowacyjne projekty dziennikarskie. Wybór laureatów w 9-ciu kategoriach należy do ponad 10 tysięcy uprawnionych do głosowania studentów z 22 uczelni z całej Polski. 
 

    W trwającym od 2007 roku Plebiscycie MediaTory przyszli adepci dziennikarstwa mogą wskazać swoich dziennikarskich mistrzów w kategoriach:  AuTORytet, TORpeda, NawigaTOR, AkumulaTOR, ObserwaTOR, InicjaTOR, ReformaTOR, ProwokaTOR oraz DetonaTOR. Na tegorocznej liście nominowanych znalazło się 40 wytypowanych przez studentów propozycji. O tym, do kogo powędrują statuetki dowiemy się 3 grudnia podczas uroczystej Gali Finałowej w Krakowie. "Lista nominacji pokazuje, że studenci starali się dostrzec najistotniejsze dziennikarskie wydarzenia i twarze polskich mediów ostatnich 12 miesięcy. Cieszymy się, że 3 grudnia w Krakowie będziemy mogli zebrać w jednym miejscu tych wszystkich wspaniałych dziennikarzy. Tym bardziej, że Plebiscyt w tym roku obchodzi swój jubileusz" – mówi Wioletta Klytta, prezes Stowarzyszenia MediaTory.
 


Na liście nominowanych znalazły się reporterskie materiały telewizyjne, liczne publikacje książkowe, internetowe teksty dziennikarskie, ale także audycje radiowe i znane tytuły prasowe. Szansę na statuetkę ma po raz pierwszy dziennikarz PAP Jakub Krupa, który został nominowany w kategorii TORpeda za rzetelność zagranicznych doniesień i pokazywanie wartości prac depeszowca w dobie internetu. Pozostali nominowani w tej kategorii, to Roman Osica, Tomasz Sekielski, Piotr Witwicki i Tomasz Włodarczyk. 
Studenci dostrzegli także nowe inicjatywy dziennikarskie. W kategorii InicjaTOR nominowali multimedialny projekt Miasto Archipelag, który w nowatorski sposób przedstawia trudną sytuację byłych miast wojewódzkich, a także pierwszą internetową inicjatywę telewizyjną - projekt #dziejesięnażywo Wirtualnej Polski. Dostrzeżeniem nowych zjawisk dziennikarskich jest też nominacja w kategorii DetonaTOR dla autorów portalu OKO.press -  Bianki Mikołajewskiej i  Jakuba Stachowiaka za materiał „Unijne miliony Edwarda Szydły”.


Na liście nominacji nie zabrakło także docenianych już dziennikarzy czy tytułów, którzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy przygotowali swoje nowe, szeroko komentowane materiały. Wśród 40 propozycji znalazła się m.in. Anita Werner, nominowana w kategorii InicjaTOR za reportaż “Miss więzienia”, Marcin Kącki nominowany w kategorii ObserwaTOR za „Białystok. Biała siła, czarna pamięć”, Wacław Radziwinowicz doceniony w kategorii NawigaTOR za książkę „Crème de la Kreml. 172 opowieści o Rosji”, czy Tygodnik Powszechny, nominowany w kategorii ProwokaTOR za okładkę numeru i materiał Magdaleny Kicińskiej o nacjonalistycznych organizacjach w Polsce. 
Najważniejszą z kategorii jest AuTORytet. Nagradzani są w niej dziennikarze, od których studenci mogą uczyć się rzetelności, profesjonalizmu i najwyższych standardów. Jest to szczególna nagroda, przyznawana za całokształt pracy i działalności dziennikarskiej, dlatego studenci na karcie do głosowania mogą sami podać nazwisko osoby, którą uważają za swój dziennikarski wzór. 

    Organizatorami 10. edycji Plebiscytu są: Stowarzyszenie MediaTory oraz Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa UJ. Współorganizatorem Plebiscytu jest Uniwersytet Jagielloński, a Sponsorem Głównym - Fundacja Seriatim. Narzędzia wspomagające monitoring mediów udostępnia Instytut Monitorowania Mediów.

Pełna lista dziennikarzy i materiałów nominowanych w Plebiscycie wraz z uzasadnieniem dostępna jest w załączonym dokumencie oraz  na www.mediatory.pl