News 01.10.2015

Znamy nominowanych w 9. edycji Plebiscytu MediaTory

Studenci dziennikarstwa już po raz 9. nominowali najlepszych, według nich, dziennikarzy i ludzi mediów. W tym roku na liście wyróżnionych zadebiutowały m. in. Radiowa Czwórka i Gazeta Krakowska. Ponadto szansę na statuetkę ma aż 10 dziennikarzy radiowych! Wybór laureatów w 9 kategoriach należy do ponad 10 tysięcy uprawnionych do głosowania studentów z 21 uczelni wyższych z całej Polski.

 

W trwającym od 2007 roku Plebiscycie MediaTory, po raz kolejny zostaną przyznane statuetki dla tych, od których przyszli adepci dziennikarstwa mogą uczyć się najwyższych standardów. Oprócz najważniejszej nagrody w Plebiscycie – AuTORytetu,  poznamy zwycięzców także w kategoriach: NawigaTOR, ReformaTOR, DetonaTOR, InicjaTOR, AkumulaTOR, TORpeda, ProwokaTOR oraz ObserwaTOR.

Za relacje z centrum wydarzeń ważnych dla Europy studenci docenili Marcina Antosiewicza z Wiadomości TVP. Reporter nominowany został w kategorii TORpeda, w której nagradza się dziennikarzy, udowadniających, że szybkość i rzetelność nie muszą się wykluczać. Tytuł TORpedy ma szansę zdobyć także Arleta Zalewska (Polska i Świat TVN24, Fakty TVN), która z wyważoną dawką poczucia humoru i ironii relacjonuje poczynania polityków – zwłaszcza te podczas kampanii wyborczych. W kategorii TORpeda studenci docenili także film reportera TVP Info Rafała Stańczyka Polscy ratownicy w Nepalu, reportaże polityczne Przemysława Wenerskiego (TVN24) oraz przybliżanie sejmowych wydarzeń w wykonaniu Dominiki Długosz (Polsat News2, Wydarzenia Polsat).

 

NawigaTORem, czyli dziennikarzem, dzięki któremu nasze poglądy zaczynają iść własną drogą, w tym roku ma szansę zostać m.in. Grzegorz Sroczyński z Gazety Wyborczej. Studenci docenili go za artykuły wywołujące gorące dyskusje w społeczeństwie i wywierające istotny wpływ na opinię czytelników. W kategorii tej wyróżniono również Kalinę Błażejowską, która udowadnia, że młode i świeże spojrzenie jest równie cenne, jak doświadczenie dziennikarzy z długim stażem. Na zdobycie statuetki NawigaTORa szansę mają także: Piotr Semka z redakcji Do rzeczy, Wojciech Szacki z Polityki oraz Marcin Zaborski z radiowej Trójki.

 

Doceniając dziennikarskie decyzje, które dają nam do myślenia, studenci przyznają nagrodę w kategorii ProwokaTOR. Nominowany w tej kategorii jest m.in. Błażej Strzelczyk (Tygodnik Powszechny), który wykazał się odwagą, przeprowadzając na łamach pisma katolickiego pełen empatii wywiad z transseksualistą. Natomiast za pokazanie dwóch twarzy islamskiej tradycji: brutalnych praktyk podczas Święta Ofiarowania w Aleksandrii oraz wierzących muzułmanów, którzy przeciwstawiają się ich bezwzględności, statuetka tegorocznego ProwokaTORa może powędrować do Piotra Ibrahima Kalwasa z Dużego Formatu (Gazeta Wyborcza). Tytuł ProwokaTORa mogą zdobyć także: Michał Rachoń z Telewizji Republika – za nagraną telefonem komórkowym internetową relację na żywo z przesłuchania prezydenta Bronisława Komorowskiego, Robert Rient - za poruszenie tabu o świadkach Jehowy w książce „Świadek” oraz Bogdan Rymanowski – za wywiad-rzekę („Zamach na prawdę”) z Małgorzatą Wasserman, który ujawnił nieznane dotąd oblicze wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku.

 

Tytuł ReformaTORa otrzymują autorzy materiałów sprawiających, że nasza rzeczywistość zmienia się na lepsze. W tegorocznym gronie nominowanych znalazła się Ludmiła Annanikova, doceniona za reportaż „Była matka szuka pracy. Jak wrócić na rynek po 32 latach”, opublikowany na łamach Dużego Formatu. Przedstawiając historię matek opiekujących się niepełnosprawnymi dziećmi, reporterka zwróciła uwagę na ułomność polskiego systemu opieki socjalnej i rynku pracy. Statuetkę ReformaTORa ma szansę zdobyć również Michał Fuja. Jego reportaż „Trener bił zawodników” (Uwaga! TVN) sprawił, że trener tajskiego boksu znęcający się nad swoimi podopiecznymi, został postawiony przed sądem, a następnie skazany. Do tej kategorii nominowani są także: Martyna Wojciechowska i Marek Kłosowicz – za poruszający dokument „Ludzie Duchy”, który nagłośnił tragiczną sytuację albinosów w Tanzanii oraz Maciej Czarnecki, Mariusz Jałoszewski i Tomasz Kwaśniewski, inicjatorzy wspólnej akcji informacyjnej polskich mediów pt. „Uchodźcy w Polsce. Więcej wiedzy, mniej strachu”.

 

W kategorii DetonaTOR, nagradzającej publikacje, które wybuchły najgłośniej i najbardziej spektakularnie, nie tylko w świecie mediów, studenci po raz kolejny docenili pracę reporterską Justyny Kopińskiej.  W tym roku nominowana jest za reportaż „Elbląg gwałtu nie widzi”, który  ujawnił nieudolność systemu sądowniczego w sprawach dotyczących gwałtów i ich sprawców oraz pokazał wyjątkową wrażliwość autorki na ludzkie problemy, szczególnie te będące tematem tabu. Kandydatem na najgłośniejszą detonację jest również Tomasz Skory, który upublicznił informację o wysokości zawyżonej odprawy, jaką miała dostać była członek zarządu spółki akcyjnej PKP. Wiadomość błyskawicznie obiegła media, skutkiem czego kobieta zdecydowała się przekazać swoją odprawę na cele charytatywne. Statuetkę DetonaTORa mogą otrzymać także: Piotr Rąpalski i Dawid Serafin z Gazety Krakowskiej, Jacek Czarnecki (Radio ZET) oraz Tomasz Patora (Superwizjer TVN).

 

Najważniejszą kategorią w każdej edycji Plebiscytu MediaTory jest AuTORytet. Nagradzani są w niej dziennikarze, od których studenci mogą uczyć się rzetelności, profesjonalizmu i najwyższych standardów. Jest to szczególna kategoria, przyznawana za całokształt pracy, dlatego – tradycyjnie już – nie ma w niej nominowanych. Studenci mogą sami podać nazwisko osoby, którą uważają za swój dziennikarski autorytet. Na ankiecie głosujący mają do dyspozycji także dwanaście pomocniczych propozycji.

 

Laureat w kategorii AuTORytet ogłoszony zostanie już 12 listopada. Zwycięzców w pozostałych kategoriach poznamy podczas Gali Finałowej, która odbędzie się 28 listopada w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

 

MediaTory to Plebiscyt, w którym studenci dziennikarstwa wybierają wyróżniających się w danym roku akademickim dziennikarzy i ludzi mediów. Wskazują tych, od których mogą uczyć się najwyższych standardów w pracy dziennikarza. Udział w Plebiscycie może wziąć każda uczelnia w Polsce, na której dziennikarstwo funkcjonuje jako odrębny kierunek. W 9. edycji do głosowania uprawnionych jest ponad 10 tysięcy studentów z 21 uczelni wyższych.

Organizatorami 9. edycji Plebiscytu są: Stowarzyszenie MediaTory oraz Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa UJ. Współorganizatorem Plebiscytu jest Uniwersytet Jagielloński, a Sponsorem Głównym - Fundacja Seriatim.

Narzędzia wspomagające monitoring mediów udostępnia Instytut Monitorowania Mediów.

 

                                                                      ***

Pełna lista dziennikarzy i materiałów nominowanych w Plebiscycie dostępna jest na www.mediatory.pl