Kultura 30.09.2014

ZNAMY NOMINACJE PLEBISCYTU MediaTory!

Studenci dziennikarstwa już po raz 8. nominowali najlepszych, według nich, dziennikarzy. Pierwszy raz w historii Plebiscytu szansę na statuetkę ma fotoreporter „Gościa Niedzielnego”. Ostatecznego wyboru dokona ponad 10 tysięcy uprawnionych do głosowania studentów z 20 uczelni wyższych z całej Polski.

 

W trwającym od 2007 roku Plebiscycie MediaTory – Studenckie Nagrody Dziennikarskie, po raz kolejny zostaną przyznane statuetki dla tych, od których przyszli adepci dziennikarstwa mogą uczyć się najwyższych standardów. Oprócz najważniejszej nagrody w kategorii AuTORytet,  poznamy zwycięzców w następujących kategoriach: NawigaTOR, ReformaTOR, DetonaTOR, InicjaTOR, AkumulaTOR, TORpeda, ProwokaTOR oraz ObserwaTOR.

W kategorii TORpeda nagradzani są dziennikarze, którzy udowadniają, że szybkość i rzetelność nie muszą się wykluczać. Nominację w tej dziedzinie otrzymał m.in. Wojciech Cegielski, reporter Polskiego Radia – wyróżnił się on swoimi relacjami z dotkniętej konfliktem Strefy Gazy. O statuetkę TORpedy walczyć będzie również Wojciech Bojanowski, reporter TVN24, który w błyskawicznym tempie – i z właściwym sobie, nietypowym podejściem do tematu – relacjonował najważniejsze na świecie wydarzenia ostatnich 12 miesięcy. W tej kategorii doceniono również Arletę Bojke (Wiadomości TVP, TVP Info), Pawła Pieniążka – dziennikarza „Tygodnika Powszechnego” i Polskiego Radia – oraz Pawła Majewskiego z „Rzeczpospolitej”.
 
 
NawigaTORem, czyli dziennikarzem, dzięki któremu nasze poglądy zaczynają iść własną drogą, w tym roku ma szansę zostać m.in. Anna Gielewska – dziennikarka „Wprost”. Studenci docenili jej świeże spojrzenie i niesamowicie trafne komentarze wydarzeń na scenie politycznej. W kategorii tej wyróżniono również Michała Nogasia, który na antenie radiowej Trójki inicjuje dyskusje na temat szeroko pojętej kultury. Na zdobycie statuetki NawigaTORa szansę mają także: Grzegorz Kuczyński z TVN24.pl, Bartosz T. Wielińskiz „Gazety Wyborczej” oraz Rafał Woś, reprezentujący „Dziennik Gazetę Prawną”.
 
Doceniając dziennikarskie decyzje, które dają nam do myślenia, studenci przyznają statuetkę ProwokaTORa. Tytuł ten może przypaść m.in. Adrianowi Stachowskiemu(Dwutygodnik.com) – w wywiadzie z Jackiem Hugo-Baderem pt. Wykonuję taki zawód, zwrócił uwagę na warsztatowe niedociągnięcia w ostatniej książce reportażysty. Dało to początek szerszej dyskusji o roli prawdy i fikcji w pracy nad literaturą faktu. W kategorii tej rywalizować będą również Wojciech Tochman i Grzegorz Wełnicki, którzy zostali wyróżnieni za książkę Eli, Eli. Statuetkę ProwokaTORa mają szansę otrzymać także:Małgorzata I. Niemczyńska – za przeprowadzenie głośnego wywiadu z Michałem Rusinkiem, redakcja „Wprost” – za decyzję o publikacji nagrań wypowiedzi polityków, co zapoczątkowało głośną „aferę taśmową”,  oraz redaktorzy Pulsu Biznesu – Tomasz Siemieniec i Grzegorz Nawacki, którzy zaprezentowali swoją wersję kulis owej afery.
 
Materiały i działania dziennikarskie, które z dobrym skutkiem zmieniają rzeczywistość nagradzane są w kategorii ReformaTOR. W tym roku do tego tytułu pretenduje akcja Instytutu Reportażu „Dziennikarze przeciwko dyskryminacji”, promująca dobre praktyki mediów, dążące do zwalczania  mowy nienawiści i braku tolerancji. We wspominanej kategorii studenci wyróżnili również działania Rafała Betlejewskiego, który w cyklu swoich audycji oraz na blogu wcielił się w statystycznego polskiego emeryta. Dziennikarz udowodnił, jak trudno jest godnie przeżyć miesiąc za kwotę 1600 zł brutto. Na miano ReformaTORa zasługuje w tym roku także Paweł Wilkowicz. Jego wywiad z Justyną Kowalczyk wywołał ważną, społeczną dyskusję na temat depresji – choroby, która dotknąć może nawet największych mistrzów sportu. Statuetkę w tej kategorii mają szansę otrzymać również dwa reportaże – książka Marcina Kąckiego  Maestro. Historia milczenia oraz materiał Edyty Gietki Serce Marysi, opublikowany na łamach „Polityki”.
 
Publikacje, które wybuchły najgłośniej i najbardziej spektakularnie, nie tylko w świecie mediów, zostały docenione w kategorii DetonaTOR. Wstrząsający reportaż Justyny Kopińskiej Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie? wywołał dyskusję nie tylko na temat znęcania się nad podopiecznymi, przebywającymi w ośrodkach wychowawczych, ale również zwrócił uwagę na brak nadzoru nad placówkami, prowadzonymi przez siostry zakonne. Kandydatką na najgłośniejszą detonację jest także Magdalena Rigamonti, której materiały zapoczątkowały dyskusje na temat „życia nienarodzonego” oraz praktyk doktora Chazana. Detonacją może okazać się również książka System. Jak mafia zarabia na śmieciachBertolda Kittla, wywiad Grzegorza Sroczyńskiego z Marcinem Królem oraz kulisy przetargu ZUS-u ukazane przez Jakuba Sobieniowskiego w Faktach TVN.
 
Najważniejszą kategorią w każdej edycji Plebiscytu MediaTory jest AuTORytet. Nagradzani są w niej dziennikarze, od których studenci mogą uczyć się rzetelności, profesjonalizmu i najwyższych standardów. Jest to szczególna kategoria, przyznawana za całokształt pracy, dlatego – tradycyjnie już – nie zobaczymy w niej pięciu nominowanych w danym roku dziennikarzy. Studenci mogą sami podać nazwisko osoby, którą uważają za swój dziennikarski autorytet. Na karcie do głosowania pojawi się także trzynaście pomocniczych propozycji. 
 
Laureat w kategorii AuTORytet ogłoszony zostanie już 17 listopada. Zwycięzców w pozostałych kategoriach poznamy podczas Gali Finałowej. Odbędzie się ona 29 listopada w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. 
 
MediaTory to Plebiscyt, w którym studenci dziennikarstwa wybierają zasłużonych w danym roku dziennikarzy i ludzi mediów – mogą uczyć się od nich najwyższych standardów dziennikarskich. Do udziału w Plebiscycie organizatorzy zapraszają każdą uczelnię w Polsce, na której dziennikarstwo funkcjonuje jako odrębny kierunek. Do głosowania uprawnionych jest ponad 10 tysięcy studentów z 20 uczelni wyższych.
 
 

Organizatorami 8. edycji Plebiscytu są: Stowarzyszenie MediaTory oraz Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UJ, a współorganizatorem Uniwersytet Jagielloński.

Sponsorami Plebiscytu jest Fundacja Seriatim oraz grupa sponsorów prywatnych: Piotr Kempa, Tomasz Andryszczyk oraz Marcin Beme. 

Narzędzia wspomagające monitoring mediów udostępnia Instytut Monitorowania Mediów.

 

Pełna lista nominowanych dostępna jest w załączniku i na www.mediatory.pl.