Kultura 14.06.2016

ZERO FIKCJI W KRAKOWIE!

W dniach 23–26 czerwca Kraków stanie się polską stolicą reportażu. Mariusz Szczygieł, Ewa Winnicka, Włodzimierz Nowak, Agnieszka Lichnerowicz, Krzysztof Miller czy Katarzyna Boni są niektórymi wyjątkowych gości, którzy będą tworzyć Festiwal NON-FICTION. To jedyne takie wydarzenie w Polsce.

 

Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie przez cztery festiwalowe dni stanie się miejscem spotkań miłośników reportażu literackiego, filmowego, radiowego, a także fotoreportażu. Swój udział w spotkaniach autorskich, dyskusjach i wystawach potwierdzili czołowi polscy reporterzy.

 

W. Nowak fot. Agencja Gazeta

 

Rozpoczniemy dyskusją o doświadczeniu granicy w Europie wokół zbioru reportaży „Mur” pod redakcją Agnieszki Wójcińskiej – dokładnie w dniu referendum dotyczącego Brexitu. Mariusz Szczygieł opowie o swoim „Projekcie: prawda”, a w cyklu „Laureaci Nagrody im. R. Kapuścińskiego” spotkamy się z Michałem Olszewskim. Przez cały czas w Małopolskim Ogrodzie Sztuki będzie można oglądać wystawy fotografii Krzysztofa Millera i Michała Zielińskiego. Od czwartku do soboty przekonamy się, czym są GRANICE dla 30 najlepszych twórców polskiego reportażu.

 

 

Michal Olszewski - aut. Jacek Taran

 

Festiwal NON-FICTION będzie jedynym wydarzeniem w Polsce ukazującym całe spektrum reportażu – wyjaśnia Szymon Pasaj ze Stowarzyszenia RE-PREZENTACJE, organizatora festiwalu. - Tegoroczny temat: „granice” będzie idealnym punktem wyjścia do rozmowy o problemach, jakie niosą ze sobą różnice kulturowe, podziały we współczesnym społeczeństwie, bariery trudne do pokonania i te, które wraz z bohaterami reportaży przekraczamy. Porozmawiamy też o granicach reportażu jako gatunku, a także o etycznych granicach pracy reportera i fotoreportera.

 

Agnieszka Lichnerowicz

 

Festiwal NON-FICTION jest pierwszym w Polsce wydarzeniem dedykowanym w całości reportażowi. Udział w festiwalu jest bezpłatny.

 

Szczegóły www.festiwalnonfiction.pl