Podróże 29.07.2014

ŻEGLOWAĆ KAŻDY MOŻE, CZYLI WAKACJE PO MAZURSKU

Nie bez powodu Mazury nazywane są Krainą Tysiąca Jezior. W okresie wakacyjnym tereny te przeżywają wzmożony ruch turystyczny. Szczególnie licznie przybywają osoby zainteresowane sportami wodnymi.

 

Mazury są jednym z najpiękniejszych zakątków kraju. Głównym ośrodkiem ziemi warmińsko-mazurskiej jest Giżycko. Ta żeglarska stolica Polski może pochwalić się również bogatym dziedzictwem historycznym. Najbardziej charakterystycznymi zabytkami, które warto zobaczyć, są XIX-wieczny obiekt w kształcie gwiazdy zwany Twierdzą Boyen, most obrotowy pozostający w ciągłym ruchu od 1889 roku czy też widokowa wieża ciśnień. Miłośnicy żeglugi będą mogli zatrzymać się przy jeziorze morenowym Niegocin.

 

 Jak na rejs, to tylko na Mazury

Zarządcy terenów znajdujących się w pobliżu jeziora Niegocin mają do zaoferowania wiele atrakcji i możliwości spędzenia czasu wolnego. Właściciele pensjonatów robią wszystko, by sprostać wymaganiom urlopowiczów. Porty wodne zachęcają do wypływania w rejs. Obiekty te są doskonale dostosowane do potrzeb żeglarzy. Szeroki wybór jachtów i łodzi motorowych gwarantuje dogodne warunki do organizacji wyprawy. Osoby nieposiadające patentów czy certyfikatów żeglarskich nie muszą obawiać się rezygnacji z kabotażu, są bowiem inne opcje dające im możliwość skorzystania z wodnych przygód mimo braku uprawnień.

 

 

Pływanie ze sternikiem dla niedoświadczonych

Nie trzeba mieć patentu żeglarskiego, aby wybrać się w rejs. W obiektach świadczących usługi żeglarskie często widnieje zapis o możliwości wynajęcia doświadczonego sternika. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób nieposiadających tego typu pozwolenia. Taka sposobność wyda się idealna również wtedy, gdy nasz wypoczynek chcemy zorganizować w duchu pełnego odprężenia. Bez uprawnień żeglarskich można też wypożyczyć sprzęt. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami z 2008 roku osoby nieposiadające certyfikatu mogą pływać na jachcie żeglarskim o długości do 7,5 metra bądź na jachcie motorowym, którego moc silnika nie przekracza 10 kW (źródło: http://mazury.info.pl/zeglarstwo/uprawnienia/).

 

 Samodzielne wynajęcie jachtu przez osobę z uprawnieniami

Osoby mogące wylegitymować się odpowiednim pozwoleniem mają możliwość czarterowania jachtu. Załoga może zawrzeć z usługodawcą taką umowę wówczas, gdy przynajmniej jeden z jej członków ma patent żeglarski. Dokument ten można łatwo wyrobić. Co roku w sezonie zwiększa się liczba zainteresowanych obozami i kursami patentowymi. Na przykład by zostać żeglarzem jachtowym, należy mieć ukończone 14 lat, zdać specjalistyczny egzamin i złożyć wniosek o wydanie dokumentu. Taki patent uprawnia nas do prowadzenia jachtów żaglowych po wodach śródlądowych, bez ograniczeń co do wielkości jednostki. Dodatkowo uprawnia on do prowadzenia jachtów żaglowych o długości do 12 m na morskich wodach wewnętrznych oraz na pozostałych wodach morskich w odległości 2 mil od brzegu w ciągu dnia.

 

Ze względu na specyfikę branży wynajem jachtu musi być poprzedzony rezerwacją terminu żeglugi oraz wybranego typu jednostki. Niewątpliwym udogodnieniem dla klienta jest opcja podstawienia żaglówki w dowolnym porcie należącym do szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Istnieje też możliwość doposażenia łodzi w grill i odpowiednią ilość pościeli.

 

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.evita-jacht.pl.