News 31.07.2014

ZAPRASZAMY NA POKŁAD CZYLI JAK POKONAĆ STRACH PRZED LATANIEM

W telewizji, radiu, gazetach i w internecie co chwile słyszymy o awarii czy też o wypadku samolotowym. Przez media, które nakręcają spiralę strachu co raz więcej osób otwarcie przyznaje, że boi się latać. Awiofobia, jak każda inna fobia może sprawić, że nie będziemy mogli w pełni cieszyć się urokami życia czyli podróżowaniem. Jak więc pokonać lęk przed lataniem?

 

Strach przed lataniem spowodowany jest głównie przez naszą wyobraźnię i kłębiące się w głowie czarne scenariusze o zamachu terrorystycznych albo o awarii silnika. Niektórzy też boją się turbulencji, mają lęk przestrzenny lub klaustrofobię. Inni nie wierzą w kompetencje i umiejętności pilotów bądź też sprawność maszyny.  Ważne jest aby zdefiniować czego tak naprawdę boimy się w lataniu. Czy chodzi o sam lot, a może jest to obawa przed dotarciem na miejsce gdzie czeka na nas coś stresującego np. zmiana pracy, przeprowadzka itp.

W zależności od tego, co powoduje u nas strach stosujemy inną „terapię”. Jeśli m.in. boisz się katastrofy, NIE czytaj statystyk. Z własnego doświadczenia wiem, że szukając informacji o bezpiecznych lotach trafiamy tylko i wyłącznie na kolejną katastrofę, bombę i inne tragiczne wydarzenia. Trzymajmy się tego, że samoloty uznawane są za jeden z najbezpieczniejszych środków lokomocji. Podobno i wysoce prawdopodobne jest to, że na polskich drogach ginie w przeciągu roku więcej ludzi niż w samolocie. Musimy zdawać sobie również sprawę, że maszyna w której się znajdujemy przeszła wiele testów i szansa na wypadek jest bardzo nikła.

Z pewnością przygotuj się do lotu bo niespodziewane sytuacje mogą wywołać dodatkowy stres. Poczytaj o ewentualnych przesiadkach, ile będzie trwał lot oraz o awaryjnych zdarzeniach np. czym są turbulencje. W razie jakichkolwiek wątpliwości pytaj bo przecież kto pyta nie błądzi a obsługa samolotu  rozwieje twoje wątpliwości dotyczące samolotu – taka jest ich praca!

W trakcie lotów na długie dystanse nie wypróbowanym przeze mnie środkiem są lekki nasenne – według bogatych źródeł internetu popularne leki stosowane przy chorobach lokomocyjnych nie są skuteczne na zaawansowany lęk.   

Jeśli nie chcesz bądź nie możesz zasnąć, zajmij się czymś - podziwiaj widoki, czytaj książkę, obejrzyj film, posłuchaj muzyki, porozmawiaj z sąsiadem ale z takim, którego dobrze znasz, bo możesz trafić na historie potęgujące twoje podniebne cierpienie. 

Wśród alternatywnych sposobów można znaleźć opaski na nadgarstki (ang. sea – bands) i siedzenie na gazecie, medycynę niekonwencjonalną czyli wykorzystanie mistycznej energii oraz wiele innych dość ciekawych, a może i skutecznych sposobów. Ponoć najskuteczniej jest się upić, jednak przy przesiadkach nie jest to wskazane z oczywistych powodów.
 

Ku pokrzepieniu ;)

 

Wydaje się, że jedną z ważniejszych przyczyn strachu jest brak jakiegokolwiek wpływu na rozwój wypadków ponieważ w samolocie jesteśmy zdani na umiejętności pilota, obsługę samolotu oraz urządzenia mechaniczne. Strach ma wielkie oczy więc nie rezygnuj z tego co może czekać cię w innym kraju czy na kontynencie. Lataj jak najczęściej! Własne obawy można pokonać tylko stojąc im na przekór. Ogromne znaczenie ma także nasze nastawienie – im więcej pozytywnego myślenia, uśmiechu na twarzy i chęci tym łatwiej pokonać męczące nas fobie.