Finanse 11.01.2018

Zaglądamy do portfeli studentów – ile oszczędzają i na co wydają?

Młode pokolenie to grupa, która niestety nie może pochwalić się wysokimi dochodami. Zaskakujące jest natomiast to, że właśnie studenci deklarują, że generują oszczędności i chcą je pomnażać. To właśnie młodzi Polacy wykazują zupełnie inną świadomość finansową i znacznie sprawniej zarządzają swoim skromnym budżetem.
 

Portfel studenta

Nie jest zbyt wypchany. Zmienia się jednak styl życia młodych Polaków, a więc i zasobność portfeli. Jeszcze do niedawna większość z nich była na utrzymaniu rodziców. Dzisiaj praktycznie każdy student stara się dorabiać. Nadal rzadko jest to praca na cały etat, bo nie pozwalają na to zajęcia na uczelni, ale można śmiało stwierdzić, że polscy studenci nie są leniwi.

Są też świadomi konieczności posiadania własnych pieniędzy i generowania oszczędności. Chcą żyć w pełnym komforcie, korzystając z produktów i usług wysokiej jakości. Studenci doskonale wiedzą, czego chcą, są roszczeniowi i walczą o swoja przyszłość. Jednocześnie zdają sobie sprawę, że muszą o nią zadbać samodzielnie.


Zarządzanie finansami według studenta

Okazuje się, że rzeczywiście polski student nie ma czym zarządzać. Jego średnie miesięczne dochody to jakieś 1 600 złotych. Dla porównania student ze Szwecji dysponuje miesięcznie finansami o wartości ponad 5 000 złotych, a ten ze Słowacji 2 500 złotych.

Miesięczne wydatki studenta w Polsce to jakieś 1 000 złotych. To środki, które przeznaczane są na opłatę zakwaterowania i wyżywienie. Na oszczędności nie pozostaje już wiele. To jednak właśnie młode pokolenie jest najbardziej zainteresowane oszczędzaniem i inwestowaniem nadwyżki pieniędzy. Na konta oszczędnościowe wpływa miesięcznie średnio 100 złotych.


Konta oszczędnościowe i inne formy inwestowania

Chociaż studenci nie mają dużo, to właśnie oni czują potrzebę generowania nadwyżek pieniędzy. To również oni mają świadomość konieczności ich inwestowania. W tym celu chętnie współpracują z instytucjami bankowymi. O ile seniorzy wciąż nie mają zaufania do banków, młodzi coraz częściej nabywają oferowane przez nie produkty.

Studenci nadal inwestują bezpiecznie, bo boją się utraty części czy całości i tak skromnego przecież kapitału. To dlatego najchętniej otwierają konta oszczędnościowe albo zakładają lokaty w banku. Rzadziej inwestują w fundusze inwestycyjne, chociaż warto zaznaczyć, że instrumenty z ograniczonym ryzykiem cieszą się coraz większą popularnością.
 

Przyszłość finansowa młodego pokolenia

To właśnie w studentach banki widzą największy potencjał. To młode pokolenie ma świadomość nie tylko konieczności odkładania pieniędzy, ale również ich inwestowania. Do tego mają wiedzę z zakresu innowacyjnej bankowości, są roszczeniowi, potrafią celnie określać swoje potrzeby.

To również młode pokolenie już niedługo będzie zarabiać krocie. Warunki na rynku pracy diametralnie się zmieniają. Od pracodawców żąda się już nie tylko odpowiednich warunków pracy, ale też godnego wynagrodzenia. Studenci walczą o swoje, bo wiedzą, że tylko samodzielne decyzje pozwolą im cieszyć się pokaźnym portfelem.