Kultura 17.03.2016

"Wydmuszka" w Teatrze Bagatela

Reżyseria:  Piotr Urbaniak

Scenografia:  Joanna Schoen

Muzyka:  Michał Woźniak

Reżyseria świateł:  Marek Oleniacz

Asystent reżysera / inspicjent / sufler:  Sylwia Domin

Występują: Alina Kamińska i Małgorzata Piskorz

 

Alina Kamińska i Małgorzata Piskorz wcielają się w role kobiet, na które niespodziewanie spada przyjaźń, wywołując w ich życiu nieomal trzęsienie ziemi. Spektakl przypomina także, żeby nie sądzić po pozorach (a w tym wypadku: skorupkach).

 

Mówi reżyser spektaklu: Zawsze szukam takich utworów, które z jednej strony są zabawne i dowcipne, a z drugiej niosą za sobą jednak głębszą refleksję. Szczygielski to oferuje w sztuce, która zapewne nie jest komedią, ale też bardzo daleko jej do tragedii. Szufladkowanie i kategoryzowanie dramatów jest mi obce. Lubię po prostu teksty opisujące dowcipnie prawdziwe problemy. Wydaje mi się, że o rzeczach serio trzeba mówić z dystansem i ironią. Wówczas zdecydowanie lepiej można pokazać i uwypuklić jakiś dramat czy konflikt. Chcę, by widzowie śmiali się na moich przedstawieniach, a jednocześnie marzę o tym, żeby to nie był pusty śmiech zwany dosadniej – rechotem.

Szczygielski umiejętnie zestawił charaktery swoich bohaterek, wykorzystując kontrast światów, z których pochodzą. Na tym zasadzają się ironia i żart spektaklu, który nie spłyca, a jedynie podkreśla istotę przedstawienia.

 

Jako reżyser zadebiutował w Bagateli, w 2005, doskonale przyjętym i granym do dziś „Testosteronem”. Reżyserował następnie „Napis” i dwukrotnie „Kochanków nie z tej ziemi” (Teatr Bagatela 2010 i Teatr Dramatyczny w Płocku 2012).

Wystąpił w szeregu seriali (m.in. „Prawo Agaty”, „Lekarze”, „Na Wspólnej”), filmów fabularnych („Śmierć jak kromka chleba”, „Zawrócony”, „Pułkownik Kwiatkowski”, reż. K. Kutz) oraz spektaklach Teatru Telewizji. Brał udział w programach rozrywkowych („Spotkanie z balladą”) i koncertach. Współpracował z Pierwszym Programem TVP jako współprowadzący – wraz z Agnieszką Szulim – poranny program „Kawa czy herbata”.

Drugim żywiołem Piotra Urbaniaka jest radio; był autorem, współautorem i prowadzącym audycje w RMF FM („Kobiety niezrównane”, „Zaginione cywilizacje”, „Wstawaj, szkoda dnia”, „Wywiady Piotra Urbaniaka”, „Pociąg do Hollywood”). Między 2004 a 2008 pracował w RMF Classic („Śniadanie mistrzów”). Również dla radia adaptował i wyreżyserował „Wiedźmina” wg A. Sapkowskiego. Jest współtwórcą plenerowej Inwazji Mocy '99.

 

UWAGA KONKURS: 
Odwiedź fanpage PODAJ DALEJ i weź udział w konkursie. Do wygrania bilety na spektakl "Wydmuszka"!