Kultura 28.02.2014

WYDARZENIA KIJÓW CENTRUM LUTY/MARZEC

BALET BOLSHOI: „STRACONE ZŁUDZENIA” (transmisja na żywo)

2.02.2014, godz. 16:00
Bilety w cenie: 45zł
Zapraszamy na kolejny sezon moskiewskiego Teatru Bolshoi, ze swoimi najlepszymi spektaklami baletowymi. Moskwa to stolica baletu klasycznego. Jest tu jeden z najstarszych i najlepszych zespołów baletowych na świecie. Początki Teatru Bolshoi sięgają 1776 roku. Przechodził on różne koleje losu, w tym pożar, wojenne zniszczenia, dzisiaj lśni blaskiem pierwszej wielkości, a występują w nim najlepsi, starannie wyszkoleni klasyczni tancerze. Bolshoi Ballet to symbol doskonałości w balecie. Nabył niemal mityczną sławę. U podstaw baletu „Stracone Złudzenia” leży powieść francuskiego klasyka Onore de Balzaka o tym samym tytule. Młody człowiek z prowincji jedzie do stolicy, aby ją podbić, odnosi sukcesy, lecz dążąc do zaspokajania swych ambicji, zradza przyjaciół i miłość, i w końcu ponosi fiasko. Inicjatorem inscenizacji, który zaproponował kompozytorowi Diesiatnikowowi właśnie ten wątek, stał się choreograf Aleksiej Ratmański, pracujący aktualnie w Nowym Jorku w Amerykańskim Teatrze Baletu.

THE METROPOLITAN OPERA: „RUSAŁKA” (transmisja na żywo)
8.02.2014, godz. 18:45
Bilety w cenie: 49zł / 57zł
Jedna z najpiękniejszych czeskich oper czerpie z podań ludowych o nimfie wodnej, która, zakochawszy się w człowieku, zapragnęła przybrać ludzką postać. Zamienić w kobietę może ją tylko Ježibaba, leśna wiedźma, jednak ta oczekuje za to zapłaty: ma nią być piękny głos nimfy. Rusałka staje się kobietą, ale nie może wypowiedzieć choćby jednego słowa. Rusałkę w bajkowym przedstawieniu Met, wyreżyserowanym przez specjalistę od wyjątkowo wiernych oryginałowi inscenizacji, zagra pierwszy sopran USA - Renée Fleming, a w rolę księcia, którego pokochała nimfa, wcieli się Piotr Beczała.

„ABBA – MIŁOSNA OPOWIEŚĆ SYMFONICZNA”

22.02.2014, godz. 19:00
Bilety w cenie: 120zł Agencja Artystyczna Royal Art i Kijów.Centrum zapraszają na kolejne widowisko muzyczne dedykowane jednemu z najważniejszych zespołów XX wieku - grupie ABBA. Dwie pary, które na scenie i w życiu połączyła miłość stworzyły ponadczasowy repertuar, którego fundamentem była romantyczna muzyka północy XIX wieku (m.in. Edvarda Grieg\\\\\\\'a). Ich repertuar usłyszymy w nowatorskich aranżacjach symfonicznych połączonych z brzmieniem muzyki disco lat 80-tych. Widowisko muzyczne poprowadzi nas przez niezwykłą historię zespołu ABBA - od największych sukcesów i miłosnych uniesień – aż po dramatyczny koniec, w którym „zwycięzca bierze wszystko”.

PIOTR ROGUCKI W KIJÓW.CENTRUM

23.02.2014, godz. 20:00
Bilety w cenie: 50zł / 70zł / 90zł (w dniu koncertu: 60zł / 80zł / 100zł) 
Piotr Rogucki, wokalista, tekściarz i frontman łódzkiego zespołu rockowego Coma, aktor, wystąpi w Krakowie, w Kijów Centrum. Karierę sceniczną rozpoczął śpiewając piosenki swojego autorstwa na przeglądach i festiwalach. Wygrał Oranżerię (2000), Wrzosowisko (2000), Piostur (2002) oraz Spotkania Zamkowe w Olsztynie (2004).W 2001 roku zdobył II nagrodę na 37. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Wraz z zespołem Coma otrzymał w 2007 nagrodę "Złotego Bączka" na XIII Przystanku Woodstock, uhonorowany wraz z grupą trzema Fryderykami za najlepszy album rockowy 2004, 2006, 2008 i kolejnym jako wokalista roku 2008. 

CZERWONE GITARY – „KONCERT WSPOMNIEŃ”

27.02.2014, godz. 19:00
Bilety w cenie: 60zł / 70zł
Zapraszamy na Czerwone Gitary! Zespół, który od blisko 50-ciu lat wzrusza nas swoimi piosenkami. Już trzecie pokolenie Polaków śpiewa ich przeboje. W ponad 2 godzinnym programie zabrzmią m.in. takie hity jak: "No bo ty się boisz myszy", "Ciągle pada", "Płoną góry, płoną lasy", "Nie spoczniemy", "Takie ładne oczy", "Tak bardzo się starałem". Muzycy przeniosą również na scenę obszerne fragmenty piosenek Krzysztofa Klenczona - jednego z najpopularniejszych twórców i wykonawców polskiej muzyki pop, którego takie przeboje jak: "Historia jednej znajomości", "Kwiaty we włosach", "Powiedz stary, gdzieś Ty był", "10 w skali Beauforta", "Matura", czy "Biały krzyż", zostaną przypomniane na tym koncercie. Nie zabraknie również piosenek z ostatniego okresu działalności grupy. Występy Zespołu Czerwone Gitary są zawsze bardzo gorąco przyjmowane przez widzów i dostarczają wyjątkowych wzruszeń, a wieloletnie sukcesy i osiągnięcia tego zespołu, uczyniły go Laureatem Plebiscytu na najpopularniejszy Polski Zespól XX wieku.

THE METROPOLITAN OPERA: „KNIAŹ IGOR” (transmisja na żywo)

1.03.2014, godz. 17:45
Bilety w cenie: 49zł / 57zł
Po blisko 100 latach na scenę Met wraca operowy epos o XII-wiecznym herosie Rusi. W rolę kniazia Igora Światosławowicza, który ruszył przeciwko najeżdżającym jego ziemie Połowcom, wcieli się wybitny rosyjski bas młodego pokolenia - Ildar Abdrazakov, a ten historyczny fresk wyreżyseruje Dmitri Tcherniakov, znany ze zrywających z tradycją, często obrazoburczych inscenizacji, które są nowym odczytaniem klasycznych dzieł. Kniaź Igor jest jedyną operą Borodina, na co dzień wybitnego chemika, i do tego niedokończoną. Mimo to należy on do ścisłego kanonu rosyjskiej literatury operowej. Jedną z najsłynniejszych stronic partytury są Tańce połowieckie.

„KOCHANIE NA KREDYT”

7.03.2014, godz. 19:00
Bilety w cenie: 60zł / 70zł / 80zł / 90zł
Spektakl „Kochanie na kredyt” jest najnowszym dziełem Marcina Szczygielskiego, w reżyserii Olafa Lubaszenko. Jest to komedia z elementami farsy – wypukłe zwierciadło, którego zniekształcenie komicznie wyolbrzymia szczegóły rzeczywistości. Każde powiększenie ma jednak to do siebie, że daje widzowi szansę dostrzeżenia pozornie nieistotnych detali determinujących nasze życie, a z tego spostrzeżenia płynie konkretna nauka – w dzisiejszym świecie niezwykle łatwo jest pomylić pragnienie z nałogiem.

KRZYSZTOF KRAWCZYK – KONCERT Z OKAZJI 50-LECIA

8.03.2014, godz. 20:00
Bilety w cenie: 60zł / 80zł
Jedyny taki koncert z okazji 50-lecia na scenie. Krzysztof Krawczyk na żywo wraz z 10 osobowym zespołem. Tego wieczoru usłyszymy znane i lubiane przeboje z całego okresu trwania kariery artysty. Krzysztof Krawczyk, gitarzysta i kompozytor, obdarzony jest charyzmatycznym barytonowym głosem. Wokalista zespołu Trubadurzy, w pierwszej połowie lat 70 rozpoczął karierę solową, która trwa do dziś. Jeden z najpopularniejszych i najbardziej cenionych polskich muzyków.

THE METROPOLITAN OPERA: „WERTER” (transmisja na żywo)

15.03.2014, godz. 17:45
Bilety w cenie: 49zł / 57zł
Jak wiele najlepszych dzieł światowej literatury, także powieść „Cierpienia młodego Wertera” Johanna Wolfganga Goethego, niemieckiego pisarza okresu burzy i naporu oraz klasyki weimarskiej, doczekała się operowej adaptacji. Młody, uczuciowy, nadwrażliwy Werter zakochuje się w narzeczonej swojego przyjaciela. Beznadziejna miłość prowadzi go do samozniszczenia – odbiera sobie życie strzałem z pistoletu. W rolę Wertera wcieli się Jonas Kaufmann - charyzmatyczny tenor niemiecki, którego w zeszłym sezonie widzowie całego świata mogli podziwiać podczas transmisji w roli Wagnerowskiego Parsifala, a który niedawno został uhonorowany prestiżowym tytułem ‘Kammersänger’.

„HEY UNPLUGGED”
28.03.2014, godz. 20:00
Bilety w cenie: 100zł / 125zł (w dniu koncertu: 115zł / 140zł)
W marcu i kwietniu 2014, Hey podczas swoich koncertów ponownie wyłączy prąd. Po 5 latach od poprzedniej trasy Unplugged i 6 latach od wydania albumu z serii MTV Unplugged, który zyskał status podwójnie platynowego, Hey ponownie zaprezentuje piosenki w wersjach akustycznych. Poszerzony o zaprzyjaźnionych muzyków zespół wykona dobrze znane utwory w nowych aranżacjach. Repertuar z poprzedniej trasy Unplugged zostanie wzbogacony o najpopularniejsze utwory z dwóch ostatnich albumów: "Miłość!, Uwaga!, Ratunku!, Pomocy!" oraz "Do Rycerzy, do Szlachty, do Mieszczan".

„TSA AKUSTYCZNIE”

29.03.2014, godz. 20:00
Bilety w cenie: 50zł / 75zł / 80zł (w dniu koncertu: 70zł / 95zł / 100zł)
Zespół powstał w 1979 roku w Opolu z inicjatywy Andrzeja Nowaka. Dwa lata później, jeszcze jako instrumentalny kwartet, TSA (Andrzej Nowak, Marek Kapłon, Stefan Machel, Janusz Niekrasz) wygrało Festiwal w Jarocinie by zaraz potem, na „Pop Session” zadebiutować z Markiem Piekarczykiem w składzie. Lata 1981 - 1983 to okres niezaprzeczalnego prymatu TSA na polskim rynku - grali wtedy po kilkaset koncertów rocznie, wywołując prawdziwą histerię wśród publiczności. W okresie tym sprzedano około miliona egzemplarzy ich płyt, które weszły do kanonu polskiej muzyki rockowej. Podczas marcowego koncertu, legenda polskiego rocka zaprezentuje akustyczne wersje starych przebojów, a także piosenek z ostatniej płyty. Jak mówią sami muzycy: „to nie jest tak, że bierzemy akustyczne instrumenty i gramy to samo, co graliśmy elektrycznie. To są inne wersje, zupełnie inne utwory. Mamy inne spojrzenie.”

„LADY PANK AKUSTYCZNIE”

30.03.2014, godz. 19:00
Bilety w cenie: 80zł / 95zł / 110zł (w dniu koncertu: 90zł / 105zł / 120zł)
Ciężko byłoby znaleźć kogoś w Polsce, kto nigdy nie słyszał Lady Pank. Na ich koncerty przychodzą tłumy fanów w każdym wieku. Chyba nie ma już dziś tak elektryzującego zespołu na polskiej scenie muzycznej, który w dodatku mógłby się pochwalić na tyle imponującym, bo 30-letnim stażem. Jeden z najważniejszych zespołów w historii polskiego rocka wystąpi na szczególnym, bo właśnie akustycznym koncercie. „Mała Lady Punk”, „Mniej niż zero”, „Wciąż bardziej obcy”, „Kryzysowa narzeczona”, „Zostawcie Titanica” zabrzmią w zupełnie nowych aranżacjach. 

BALET BOLSHOI: „ZŁOTY WIEK” (transmisja na żywo)

31.03.2014, godz. 18:00
Bilety w cenie: 45zł
Czas i miejsce akcji - nadmorska miejscowość w południowej części Rosji, 1920 rok. Okres Nowej Polityki Ekonomicznej (NEP), rozwój prywatnej przedsiębiorczości i handlu oraz rozkwit drobnej przestępczości. Restauracja Golden Age jest ulubionym miejscem spotkań rzezimieszków. Tutaj występują też tancerka, ukrywająca się pod pseudonimem Mademoiselle Margot, i jej partner Jacques, w istocie Yashka, lider lokalnego gangu bandytów. Podczas festiwalu trwającego w mieście, Borys, młody rybak, członek satyrycznego teatru spotyka Ritę. Młodzi zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia. Nagle Rita znika w tłumie. Borys rusza za nią i trafia do restauracji Golden Age. Tam, w tańczącej Mademoiselle Margot, rozpoznaje Ritę, dziewczynę, której szukał. Borys i Yashka rozpoczynają walkę o Ritę, a młodzi przyjaciele Borysa wchodzą w konflikt z członkami gangu bandytów. Yashka próbuje uciec, ale zostaje złapany. Rita jest wolna, opuszcza restaurację z ukochanym Borysem, by rozpocząć nowe życie.