Podróże 26.02.2019

Wybierasz się na wakacje za granicę? Sprawdź, co oferuje EKUZ

Dbanie o zdrowie i jego ochronę jest ważne niezależnie od tego, czy znajdujesz się w kraju, czy za granicą. W tym drugim przypadku jednak zmienia się sposób ochrony. Jak wyleczyć potencjalną chorobę, gdy nie masz dostępu do lekarza pierwszego kontaktu? Przekonaj się, czym jest karta EKUZ i dlaczego warto ją mieć. Zobacz, czym różni się od ubezpieczenia medycznego.

 

Czym jest EKUZ?

Zacznijmy od podstaw. EKUZ to skrót od nazwy Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Słowo „europejska” ma szczególne znaczenie, z racji iż EKUZ działa wyłącznie na terenie Europy – poza nią nie będzie miał zastosowania. Działa w taki sposób, że umożliwia Ci korzystnie z darmowej opieki medycznej w ramach NFZ-u w kraju, do którego podróżujesz. Ochrona przysługuje Ci w dokładnie takim stopniu, w jakiej mogą z niej korzystać obywatele tego kraju. Jeśli dane państwo ma częściowo lub całkowicie sprywatyzowaną piekę zdrowotną, niestety nie będzie miało znaczenia to, że Polsce dany zabieg czy usługa są bezpłatne.

Przeczytaj artykuł: Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – krok po kroku, i poznaj wszelkie niezbędne informacje o karcie EKUZ.

Kiedy warto wyrobić kartę EKUZ?

Kartę EKUZ powinni wyrobić przede wszystkim ci, którzy jeżdżą za granicę regularnie lub często. Rzadko przytrafiają nam się poważniejsze choroby, a z podstawowymi w ramach darmowej opieki medycznej poradzimy sobie bez problemu. Kiedy przydarzy Ci się nagła i nieprzewidziana sytuacja, odwiedzisz ostry dyżur.

Na kartę EKUZ mogą zdecydować się również ci, którzy jadą za granicę na dłuższy czas: na kilkutygodniowe wakacje, wyjazd służbowy, do pracy sezonowej. Wtedy dokument będzie nieoceniony.

Kiedy warto poszerzyć kartę EKUZ o ubezpieczenie medyczne?

Tu odpowiedź brzmi: zawsze. Niestety – mimo wielu zalet karty EKUZ – nie jest ona wystarczającą ochroną, gdy dojdzie do poważniejszego zdarzenia. Ubezpieczenie medyczne obejmuje znaczne więcej elementów, m.in. akcje ratunkowe z użyciem śmigłowca, transport medyczny, hospitalizację, zakup leków i środków medycznych, wizyty domowe, konsultacje u specjalistów. Wszelkie poniesione przez Ciebie koszty zostaną zwrócone przez ubezpieczyciela. Ale uwaga: tylko do sumy ubezpieczenia. Innymi słowy, jeśli koszty przekroczą sumę, na którą się ubezpieczyłeś, różnicę będziesz musiał pokryć sam.

Nie martw się jednak na zapas. Sumę ubezpieczenia możesz wybrać sam. Sprawdź, jakie elementy wchodzą w jej skład, a następnie zastanów się, które są koniecznie (np. ratownictwo), a które zbędne (np. ochrona kobiet w ciąży, gdy nie jesteś w ciąży). Wybierz ubezpieczenie o wysokiej sumie, by podczas leżenia w szpitalu nie martwić się, że środki wyczerpią się, zanim dojdzie do poprawy zdrowia.

EKUZ czy ubezpieczenie medyczne?

Nasza rada to: oba! Oczywiście warto je kupić, gdy wybierasz się do kraju europejskiego, gdzie zamierzasz spędzić dłuższy czas lub wiesz, że czeka Cię sporo wyjazdów. Jeżeli na miejsce docelowe wybrałeś Azję, Afrykę lub Amerykę, póki co nie zajmuj sobie głowy kartą EKUZ. Z kolei ubezpieczenie medyczne warto mieć zawsze. Nawet podczas podróżowania po kraju.