Podróże 03.07.2019

Wpływ odpadów z plastiku na morskie stworzenia

Co jakiś czas pojawiają się wieści o losie morskich zwierząt pływających w morzu tworzyw sztucznych - bolesne przypomnienie, że obecne zachowania konsumpcyjne powodują nieodwracalne szkody dla środowiska.
 

usza kaszalota wyrzucona na brzeg na wybrzeżu Indonezji po spożyciu sześciu kilogramów plastikowych odpadów, w tym kubków, toreb i klapek. Jakiś czas temu wideo w Internecie z żółwiem morskim z plastikową słomką, która utknęła się w nozdrzu.

Każdego roku około 12,7 miliona ton plastikowych przedmiotów trafia do ocenaów, powodując katastrofalne konsekwencje zaczynając od duszących się żółwi, przez foki ginące w starych sieciach rybackich, aż po zatrute wieloryby.

Znaleziono morskie stworzenia karmiące swoje młode plastikowymi mikrokuleczkami, inne wydają się wybierać dietę złożoną ze słomek i plandek. Wyjaśnienia takich zachowań zależy szukać w zdolnościach sensorycznych każdego zwierzęcia.

Podczas gdy ludzie mogą rozróżnić czy to, co mają zamiar włożyć do ust, to plastikowy przedmiot, zwierzęta po prostu nie mogą tego zrobić.

Wiele martwych kaszalotów skusiło się na plastikowe torby, części samochodowe i inne niestrawne przedmioty. Zwierzęta te polują, opierając się na echolokacji, która może błędnie zidentyfikować szkodliwe produkty jako pokarm.

Zooplankton ma żywieniowe wypustki zaprojektowane do przenoszenia cząstek o określonej wielkości. Wszelkie cząstki należące do określonej kategorii wielkości będą uważane za żywność.

Tymczasem zwierzęta takie jak albatrosy opierają się przede wszystkim na węchu. Dzięki badaniom wiemy, że niektóre gatunki ptaków morskich i ryb są przyciągane przez plastik ze względu na jego zapach.

Eksperymenty koncentrowały się wokół siarczku dimetylu (DMS), związku znanego z tego, że przyciąga ptaki żerujące chemiczną cząsteczką pochodzącą z plastiku. Glony zwykle rosną na pływającym plastiku i są następnie zjadane przez kryle - główne źródło pokarmu morskiego. Te następnie są zjadane przez ptaki i ryby.

Żółwie z kolei często mylą plastikowe torby z ich przysmakiem - meduzą.

Kolejnym zagrożeniem dla życia w morzu są sieci rybackie. Każdego roku 136 000 wielorybów, delfinów, fok i lwów morskich ginie w wyniku zaplątania się w stare sieci połowowe. Po zaplątaniu się w sieć zwierze prawdopodobnie nie zdoła się z niej wydostać.

Takie palące zagrożenie dla życia morskiego zostało zauważone i podejmowane są inicjatywy na rzecz ratowania tych zwierząt.

Zmniejszenie ilości plastiku, którego używamy, i zastąpienie go materiałami ulegającymi biodegradacji, uważa się za najważniejsze i podstawowe rozwiązanie.

Tymczasem należy również upowszechniać świadomość możliwości korzystania z mniejszej ilości tworzyw sztucznych w codziennym życiu. Zastąpienie plastikowych słomek przez słomki z papieru i wytwarzanie szczoteczek do zębów z drewna to tylko niektóre alternatywy dla jednorazowych tworzyw sztucznych. Biodegradowalne opakowanie, które "znika" poprzez kompostowanie w ciągu sześciu miesięcy, jest również dobrym pomysłem, pomimo stosunkowo wysokich kosztów.

Artykuł pochodzi z bloga Papierowe.Slomki.BIZ