News 20.08.2015

Korzystasz z nielegalnego oprogramowania? Windows 10 może je zablokować!

Temat Windowsa 10 to wciąż bardzo gorący temat wśród użytkowników PCtów. Wciąż otrzymujemy nowe informacje na temat tego systemu, który praktycznie wszyscy otrzymać możemy za darmo. Czy jednak zawsze to co darmowe jest dla nas dobre? 

Sieć elektryzuje informacja, że Windows 10 na skutek odpowieniego zapisu w regulaminie będzie sprawdzać czy posiadanie przez nas oprogramowanie pochodzi z legalnego źródła.  Dodatkowo podobno pojawią się problemy ze starszymi legalnymi grami zabezpieczonymi przez SecuROM i SafeDisk. O ile ten 2 problem zostanie zapewne szybko rozwiązany za pomocą łatki to problem nielegalnego oprogramowania różnego typu stanowi problem dla sporej części społeczeństwa a zwłaszcza ludzi młodych w tym studentów. Tu rodzi się więc pytanie jak daleko sięgać będzie inwigilacja naszych danych obsługiwanych przez popularne "okienka"? Tego nie jesteśmy w stanie stwerdzić. Korzystając z nowego Windowsa musisz zaakceptować regulamin - radzę wyjątkowo dobrze się z nim zapoznać. 


Blokada urządzeń peryferyjnych

Pojawił się także głośny problem blokowania urządzeń peryferyjnych nieautoryzowanych przez Windows. Co to oznacza? Nie będziemy mogli podłączyć dowolnego urządzenia do komputera. Wszelkie nietypowe przejściówki jakie czasem są stosowane przez domorosłych informatyków również nie wchodzą w grę. Można więc oczekiwać, że wraz z tym krokiem na ryku pojawi się duża liczba autoryzowanych produktów windowsa w odpowiedniej cenie. A jeśli jakiś producent nie wykupi licencji? No cóż - tego sprzętu nie będziemy w stanie zainstalować.

Windows 10 to być może jeden z najlepszych produktów jakie stworzyli programiści Microsoft. Jest to też produkt, który zwiastuje duży strategiczny zwrot w strategii marketingowej giganta. Firma stawia w nim duży nacisk na przywiązanie użytkowników do swojej platformy  oraz urządzeń współpracujących z produktami Microsoft.

 

Nie wszystkim musi się podobać korporacyjna polityka Windowsa.
Być może wraz z wielką ofensywą Microsoftu nadszedł czas przyśpieszonego rozwoju altrenatywnych systemów operacyjnych takich jak dobrze już znany Linux? Programów dających więcej anonimowości i wolności swoim użytkownikom.