Podróże 17.07.2015

Weekendowy wypad do Gródka nad Dunajcem

Czas wakacji to idealny moment na podróżowanie. Niestety wielu z nas nie może pozwolić sobie na dłuższy wypad w odległe rejony – praca i inne obowiązki nie dają nam szansy na odkrywanie nowych kultur i kontynentów. Dlatego też warto poznawać własny kraj, który ma zdecydowanie wiele do zaoferowania. Nawet dwudniowy wypad za miasto pozwoli nam naładować akumulatory i na chwilę odpocząć.

 

Miejscem naszej eskapady może być Gródek nad Dunajcem położony ok. 95 km od Krakowa. Dojazd jest stosunkowo prosty – wystarczy wsiąść do autobusu do Nowego Sącza, a tam następnie przesiąść się do busa jadącego do Gródka nad Dunajcem. Inną opcją jest oczywiście samochód. Jest to o tyle wygodniejszy wariant ponieważ mamy wtedy możliwość zaopatrzenia się  w większa ilość rzeczy, które później mogą okazać się nam niezbędne. Należy tylko pamiętać, że wjazd na pole namiotowe jest dodatkowo płatny.

 

 

Nocleg

Choć nie każdego może cieszyć noc spędzona pod namiotem to jest to jednak tańsza alternatywa noclegu. Za dwie noce płacimy 22 zł jednak przy wjeździe musimy liczyć się z dodatkową kaucją, zwracaną przy wyjeździe. Mimo, że mamy wakacje warto wziąć ze sobą cieplejsze rzeczy – koc, śpiwór i dresy powinny zdecydowanie wystarczyć. Natomiast, ceny noclegu w hotelach i domach letniskowych zaczynają się od 25 zł za dobę – nie jest to dużo biorąc pod uwagę fakt, że jest to popularne miejsce turystyczne w Polsce.

 

Jedzenie

Na terenie Gródka nad Dunajcem znajdują się liczne restauracje i bary, w których każdy znajdzie coś dla siebie – od ryb, tradycyjnych polskich dań po liczne knajpy typu fast food. Ceny dań nie są wygórowane, wahają się od 10 do 25 zł. W okolicy są także sklepy gdzie można zaopatrzyć się w prowiant na kilka dni.

 

Atrakcje

Jedną z głównych atrakcji jest samo w sobie Jezioro Rożnowskie, dlatego też zdecydowanie warto korzystać z rowerków, kajaków, motorówek, albo wybrać się na rejs statkiem. Dla każdego coś dobrego! Warto podpłynąć pod Małpią Wyspę (poprawnie nazywaną Grodzisko), na której znajduje się rezerwat ptactwa wodnego oraz ruiny XIV –wiecznej strażnicy. Można również po prostu popływać i podziwiać uroki przyrody ponieważ z łódki roztacza się piękny krajobraz na górzyste tereny porośnięte lasami. Dla tych aktywnych, przy plaży jest boisko do siatkówki – wraz z przyjaciółmi można rozgrywać mecze stawiając zakłady. 

Tuż obok jeziora znajduje się park liniowy z trzema trasami o różnym stopniu trudności: pomarańczowa – 15 zł, żółta – 20 zł i czerwona za 30 zł. Ta pierwsza stworzona została z myślą o tych najmłodszych, druga – żółta to trasa na wysokości 2 -3 m nad ziemią, a ta najwyższa i najdłuższa w niektórych momentach sięga nawet 10 m nad ziemią. Wieczorami niemalże co weekend odbywają się koncerty różnych znanych zespołów. W chłodniejsze noce miło jest również spędzić czas przy grillu lub ognisku.

 

 

Cały wyjazd powinien nas wynieś nie więcej niż 250 zł w zależności oczywiście od naszych planów. Niezależnie jednak od tego jaki będzie wasz cel podróży niezwykle istotną rolę odgrywają kompani wojaży. Wypad nawet w te nasze polskie rejony będzie udany jeśli zabierzemy ze sobą dobry humor i znajomych z którymi lubimy spędzać nasze wolne chwile. Gródek nad Dunajcem to miejsce gdzie każdy odpocznie, nabierze siły na kolejne tygodnie pracy aby potem znowu wyruszyć w dalszą drogę po Polsce i nie tylko.