Podróże 11.07.2016

Wczasy w zagłębiu Dąbrowskim

Choć nie jest aż tak popularne jak sąsiedni Śląsk czy Jura Krakowsko-Częstochowska , przyciąga coraz więcej turystów,  liczne zabytki i walory przyrodnicze sprawiają, ze warto się tu wybrać.

 

Dąbrowa Górnicza- miasto wielu możliwości

To najbardziej znane miasto Zagłębia Dąbrowskiego, jego atutem jest olbrzymia ilość atrakcji. Zalicza się do nich niewątpliwie centrum z socrealistycznym pałacem kultury, neogotycką bazyliką Matki Bożej Anielskiej i muzeum miejskim Sztygarka. Warto też wejść lub wjechać na Wzgórze Gołonoskie, by zwiedzić XVII wieczny kościół św. Antoniego i podziwiać panoramę miasta. Dzielnica Okradzionów przyciąga zabytkowymi młynami na Białej Przemszy, a Błędów unikatem na skalę europejską- pustynią błędowską. Dzielnica Strzemieszyce Wielkie kryje neogotycką bazylikę Najświętszego Serca Pana Jezusa, wzgórze Srocza Góra i niezwykłe wywierzyska. Na amatorów pieszych wędrówek czeka Bukowa Góra w dzielnicy Ujejsce. Odpoczynku zażyć można w parku Zielona, jest tu stanica kajakowa, gdzie można wypożyczyć sprzęt i spłynąć przepływającą przez park Czarną Przemszą.  

Dąbrowa Górnicza leży nad czterema sztucznymi jeziorami zwanymi Pogoria. Pogoria I to raj dla miłośników ciszy, znajdują się tu plaże- publiczna i dzika położona wśród zbudowanej na skandynawski styl kolonii Matheron, dookoła zbiornika mieszczą się liczne obiekty noclegowe. Pogoria III to miejsce dla lubiących tłum i gwar, szczyci się molo i rozległą plażą, jej atrakcją jest tzw. cypel z pomostem widokowym ,  altanką w stylu zakopiańskim  i rozległą, dziką plażą ( w pobliżu cypla parking). Pogoria IV słynie z szerokich, dzikich plaż, pierwsza-ogólna, znajduje się we wsi Wojkowice Kościelne, druga-naturystyczna, w dzielnicy Ujejsce, należy pamiętać, że w zbiorniku obowiązuje zakaz kąpieli. Pogoria II jest użytkiem ekologicznym, można tu podziwiać kolonie mew. W pobliżu warto wybrać się do Będzina, gdzie zobaczyć można zamek, pałac na Gzichowie ,synagogę Mizrachi oraz wejść na widokową górę Dorotka z XVII-wiecznym kościołem św. Doroty. Inny, piękny punkt widokowy znajduje się w Górze Siewierskiej. W Rogoźniku z kolei można odpocząć nad kameralnym kąpieliskiem. Blisko stąd do zamku Ogrodzieniec i Niegowonic ze wzgórzem Kromołowiec( w pobliżu parking).

 

 

Zalew Przeczyce- nad woda i nie tylko

Ten olbrzymi zbiornik rozciąga się między Przeczycami, Boguchwałowicami i Siewierzem. Znajduje się tu wiele miejsc do plażowania. Główną atrakcją są ruiny zamku biskupów krakowskich w Siewierzu. Miłośnicy spacerów znajdą ukojenie w położonej w sosnowym lesie wsi Czekanka. Blisko stąd  do Wojkowic Kościelnych (plaża nad Pogorią IV), Będzina, Góry Siewierskiej i Rogoźnika. Choć to jeszcze Zagłębie, na Jurę jest tu naprawdę niedaleko, w pobliżu znajdują się zamki Ogrodzieniec, Mirów i Boblice.

 

Jaworzno- na pograniczu

Znajdujące się w pobliżu granicy z województwem małopolskim miasto również szczyci się wieloma atrakcjami, są to kościół św. Wojciecha i Katarzyny z olbrzymim witrażem oraz liczne szlaki piesze na otaczające miasto Pagóry Jaworznickie. Miłośnicy natury powinni zajrzeć do rezerwatu Dolina Żabnika i parku geologicznego Geosfera. Duża atrakcją jest zalany kamieniołom Koparki, obecnie baza nurkowa. Jednak największą atrakcją jest zalew Sosina, gdzie można wypocząć.  W pobliżu znajdują się ruiny zamków Lipowiec i Tenczyn oraz  miasta Chrzanów i Trzebinia. Blisko stąd do Ojcowskiego Parku Narodowego.

 

Porady praktyczne

Wszystkie wymienione miejscowości leżą wzdłuż głównych arterii komunikacyjnych kraju, zatem dotarcie samochodem jest niezwykle proste.

Choć na mapie zbiornik Pogoria IV jest oznaczony jako Kuźnica Warężyńska, a Przeczyce jako Przeczycko-Siewierski, w praktyce tych nazw nie używa, zatem, pytając o drogę, używajmy nazw potocznych.

Zagłębiowska baza noclegowa jest bardzo dobrze rozwinięta, oto przykładowe noclegi:

 

Dąbrowa Górnicza

Laguna- nad jeziorem Pogoria I, noclegi w domkach lub pokojach hotelowych, w obiekcie restauracja

U Tomasza- pokoje gościnne blisko centrum, łatwy i bliski dojazd nad jezioro Pogoria III

Bea- pokoje gościnne w pobliżu targowiska miejskiego, blisko centrum, łatwy dojazd nad jezioro Pogoria III,  w budynku mieści się restauracja

 

Zalew Przeczyce

U Kasi- trzy kilometry od centrum Siewierza, łatwy dojazd nad zalew Przeczyce i Pogoria IV.

Siewierz 24- kwatery prywatne w cichej dzielnicy Siewierza

Ponadto w Siewierzu i Boguchwałowicach działają pola namiotowe: http://polenamiotowe.com.pl/start/

 

Jaworzno

OW Sosina-  nad samym jeziorem, noclegi w domkach letniskowych, możliwość rozbicia namiotu

Pod Lasem- pokoje gościnne, 3 km od centrum, blisko lasu 

 

Autor: Klaudia Rogowicz