Kultura 28.02.2014

WAWEL O ZMIERZCHU

Fani muzyki klasycznej już zacierają ręce, bowiem tegoroczne festiwale stworzone są właśnie dla nich! Jeśli jednak, na co dzień nie słuchasz Bacha czy Mozarta w te wakacje możesz nadrobić zaległości. 
 

WAWEL O ZMIERZCHU

Powoli zapadający zmrok, zamkowy dziedziniec, oświetlenie wydobywające uroki wawelskiej architektury i… znakomita muzyka – to wszystko stwarza niepowtarzalną atmosferę i wyjątkowe przeżycie dla melomanów.

6 lipca 2013r. rusza w Krakowie szósta edycja festiwalu Wawel o zmierzchu. Poszczególne koncerty w ramach tegorocznego cyklu odbywać się będą od lipca do końca sierpnia. Koncerty: inauguracyjny i finałowy - zabrzmią na dziedzińcu arkadowym zamku wawelskiego, a pozostałe na dziedzińcu Stefana Batorego, miejscu niedostępnym, na co dzień dla zwiedzających. Organizatorzy: Zamek Królewski na Wawelu, Grupa Twórcza Castello oraz Dyrektor artystyczny całego wydarzenia Małgorzata Janicka-Słysz - zadbali o znakomitych twórców oraz wykonawców- zarówno polskich jak i zagranicznych.

Festiwal otworzy koncert „Witoldowi Lutosławskiemu. Z tęsknoty za nowym światem dźwiękowym” ( w tym roku obchodzimy 100 jubileusz urodzin kompozytora). Jego Koncert na orkiestrę zagra orkiestra CORda Cracovia pod batutą Jerzego Maksymiuka. W programie znajduje się także Koncert fortepianowy Góreckiego (w 80 rocznicę urodzin, partię solową wykona córka artysty Anna) oraz prawykonanie dzieła Romana Czury „...on the riverside, ner neshama”, zamówionego specjalnie na tegoroczny festiwal. W programie kolejnych kameralnych już festiwalowych wieczorów znajdziemy oprócz muzyki Lutosławskiego także między innymi pieśni Chopina i Moniuszki, kompozycje Panufnika, Mendelssohna, Ysaýe, Brahmsa, Passculliego oraz mistrza tanga Piazzolli. Wykonawcom towarzyszyć będzie orkiestra CORda Cracovia.

Koncert finałowy na dziedzińcu arkadowym poświęcony będzie kolejnemu tegorocznemu jubilatowi – Krzysztofowi Pendereckiemu. Wykonawcy: Aleksandra Lelek, Bartosz Koziak, Krzysztof Sadłowski wraz z orkiestrą CORda Cracovia zaprezentują jego Concerto grosso na trzy wiolonczele. 

Szczegółowy program festiwalu na stronie www.castellogt.pl
 

THEATRUM MUSICUM


Theatrum Musicum to letni teatr muzyki – projekt, realizowany przez Capella Cracoviensis. Podczas wakacyjnych koncertów odbywających się m.in w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego, kościele oo. Pijarów, MOCAK-u czy Lasku Wolskim, będzie można posłuchać utworów mistrzów muzyki klasycznej takich jak: Mozart, Vivaldi, Beethoven czy Bach.

Już w sobotę, 29 czerwca o godz. 20:00 Capella Cracoviensis wraz z koncertmistrzem Alessandro Moccia wystąpią w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego (przy ul. Zwierzynieckiej 1). W programie znajdują się takie dzieła jak: 3 symfonia Eroico- Beethovena, czy symfonia 102- Haydna. 

Następnie: 9 lipca o godz. 20 w auli bł. Jakuba (przy ul. Franciszkańskiej 4) odbędzie się koncert utworów Mozarta i Bacha. 13 i 14 lipca o godz. 11, w Lasku Wolskim, zaprezentowane zostaną utwory Mendelssohna. Jak mówią organizatorzy, ten projekt został zrealizowany „By miesiące wakacyjne mogły być prawdziwym wypoczynkiem, czyli by służyły oczyszczeniu przestrzeni umysłów, otwierając je na nowe doznania, doświadczenia, nową ciekawość świata”. Program wydarzenia służy właśnie takim wartościom. 

Szczegółowy program Theatrum Musicum jest dostępny na stronach: www.theatrummusicum.pl oraz www.capellacracoviensis.pl.
 

KONCERTY POD GWIAZDAMI

Co łączy astronomię z muzyką? Dlaczego najsłynniejsza sonata Beethovena nosi nazwę „księżycowej”? Tego można się dowiedzieć w… Planetarium „Niebo Kopernika” (ul. Mokotowska 17), które zaprasza na wyjątkowe „Koncerty pod gwiazdami” w każdy piątek o godz. 19.

Muzyka klasyczna grana na żywo, połączona z projekcją rozgwieżdżonego nieba- to niesamowite doznanie, które pozwala się przekonać, że planetarium jest atrakcją dla każdego!- Nie tylko dla wielbicieli astronomii, czy miłośników muzyki klasycznej. Takie wydarzenie z pewnością pozwoli oderwać się od szarej codzienności i przenieść się w… niebiańskie otchłanie muzyczne. W repertuarze znajdą się utwory: Jana Sebastiana Bacha, Ludwiga van Beethovena i Fryderyka Chopina w wykonaniu doskonałych pianistów: Marii Gabryś, Ryszarda Alzina i Jakuba Sokołowskiego. 

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.kopernik.org.pl

 

Autor: Martyna Janekowicz