Lifestyle 29.01.2017

Warszawa – stolica ciekawych architektonicznych rozwiązań

W każdym mieście możesz znaleźć szereg ciekawych miejsc, które chętnie są odwiedzane przez turystów. Jeżeli jednak podążasz szlakiem architektonicznych rozwiązań, pamiętaj, że taka droga nie zawsze pokrywa się z trasami wycieczek z przewodnika.

 

W najbliższym czasie wybierasz się do Warszawy, jednak zamiast odwiedzać najpopularniejsze miejsca, chcesz zobaczyć prawdziwą mozaikę architektonicznych rozwiązań? Z pewnością się nie zawiedziesz, bo w stolicy Polski nie brakuje ciekawych budowli. Obok tych, które powstały nawet kilka wieków temu i doczekały się odrestaurowania, znajdziesz również wiele nowoczesnych inwestycji. Poniżej kilka przykładowych lokalizacji, do których warto zajrzeć.

Niezwykłe kino w niezwykłym miejscu

Rozpoczynając wędrówkę po Warszawie architektonicznym szlakiem, możesz zacząć m.in. od kina Iluzjon. Ten budynek wyróżnia się nie tylko kształtem, ale również wnętrzem. Przy okazji masz możliwość zapoznać się z dorobkiem kinematografii zarówno polskiej, jak i światowej. Ponieważ kilkanaście lat temu wnętrza zostały gruntownie odrestaurowane, przebywanie w tym budynku jest prawdziwą przyjemnością. Punkt obowiązkowy dla wszystkich miłośników architektury i kina.

Hotel Bristol – to tu tworzyła się historia

Nie musisz w nim nocować, ale z pewnością powinieneś go zobaczyć. Mający ponad 100 lat hotel był ulubionym miejscem wielu artystów i polityków. Założony przez Ignacego Paderewskiego, już w pierwszych miesiącach działania stał się kulturalnym centrum Warszawy. Dziś budynek jest gruntownie odnowiony, a o jego wartości świadczą nie tylko walory architektoniczne, lecz także położenie – mieszcząc się przy Trakcie Królewskim, znajduje się w jednej z najbardziej prestiżowych lokalizacji w stolicy.

Zakupy w luksusowej oprawie

Kilkadziesiąt lat temu to domy handlowe kojarzyły się z luksusem i możliwością nabycia wszystkich niezbędnych produktów. Choć dziś zastępują je nowoczesne galerie handlowe, to jednak w Warszawie nie brakuje też luksusowych domów towarowych, które zostały zlokalizowane w wyjątkowych budynkach. Świetnym przykładem jest znajdujący się przy ul. Brackiej Wolf Bracka, znany też pod nazwą vitkAc, którego charakterystycznymi cechami są nietypowy kształt oraz elewacja z płyt z brazylijskiego łupka.

Szczypta nowoczesności…

W stolicy Polski nieustannie są realizowane nowoczesne inwestycje. Duża ilość szkła i najnowsze trendy w architekturze można zobaczyć, odwiedzając m.in. takie budynki jak Cosmopolitan Twarda 4 przy placu Grzybowskim czy Metropolitan przy placu Piłsudskiego. Ten pierwszy oferuje apartamenty z widokiem na stolicę, drugi zaś to kompleks biurowo-usługowy. Ciekawym biurowcem jest również Prosta Tower, czyli budynek zlokalizowany przy ul. Prostej, wyróżniający się frontową betonową elewacją w kratę.

…i szczypta historii

Jeżeli masz ochotę zwiedzać nie tylko nowoczesne budynki, lecz także takie, które przypominają o dawnych czasach, to bez wątpienia na twojej liście musi znaleźć się Służewski Dom Kultury. Obiekt powstał niedawno, jednak został zbudowany na wzór służewskich siedlisk. Kompleks składający się z kilku mniejszych domków łączy w sobie tradycję z nowoczesną prostotą i zaprojektowany został tak, aby jak najlepiej wpasować się w otoczenie.