Podróże 23.05.2016

Wakacje samochodem? Najlepsze kierunki na Lato 2016

Choć podróże samolotem, wydają się najlepszym rozwiązaniem, wiele osób rezygnuje z tego środka transportu ze względu na stan zdrowia bądź zwyczajnie – strach. Samochód to doskonała alternatywa – pozwala odwiedzić wiele, różnych miejsc na trasie przejazdu. Sprawia, że jesteśmy niezależni i często podróż samochodem okazuje się ekonomicznym rozwiązaniem. To co? Jedziemy? Oto 4 najlepsze, sprawdzone kierunki samochodowych wojaży.

 

 

Nim wyruszysz...

 

Zdecydowaliście się na podróż samochodem? Sprawdź jakie przepisy drogowe obowiązuję w kraju docelowym, ale także w krajach tranzytowych. Upewnij się czy pobierane są opłaty za korzystanie z autostrad, jakie są ceny paliwa. Może przed wyruszeniem w drogę warto, zainwestować w pakiet assistance, obejmujący zakresem wybrane europejskie kraje?

 

Jeśli wybierasz się na wakacje w szczycie sezonu, zarezerwuj noclegi przed wyjazdem. Możesz upolować naprawdę atrakcyjne ceny. Sprawdź oferty na hotels.itaka.pl

 

Živjeli! - chorwacka przygoda

 

Chorwacja cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Nic dziwnego – krystaliczna woda, kilometry plaż, zachwycające krajobrazy i zawsze pewna słoneczna pogoda. Wycieczkę rozpoczniemy od Dalmacji Północnej. Obowiązkowe miejsca do odwiedzenia w tym rejonie to: miasto Zadar, Wyspa Pag o „księżycowym” krajobrazie, Primošten i Šibenik - malownicze miasteczka z typową chorwacką zabudową, a przede wszystkim Park Narodowy Krka – zachwycające wodospady. Jadąc dalej na południe docieramy do rejonu Dalmacji Środkowej, gdzie odwiedzamy najpopularniejszy kurort Makarska wraz z masywem górskim Biokovo i cudowną panoramą za szczytu Sv Jure, następnie wyspę Brač, magiczne miasto cesarza Dioklecjana czyli Split oraz Torig – miasto portowe z piękną zabytkową starówką. Docieramy do Południowej Dalmacji, gdzie spacerujemy po starówce Dubrownika, odwiedzamy miasteczko Cavtat i plażę Pasjača z urokliwym klifem, a także zieloną Wyspę Lokrum. Można by tak jeszcze i jeszcze, i dalej, bez końca...

 

Chorwacja oferuje cudowny klimat i zapierające dech krajobrazy, dlatego odwiedzając ten zakątek warto wybrać się w podróż samochodem, który umożliwi nam dotarcie w każde z tych malowniczych miejsc.

 

 

Polak, Węgier, dwa bratanki...

 

Balaton – dziś nieszczególnie popularny, w czasach PRL-u był poza Jugosławią, jednym z najchętniej odwiedzanych przez Polaków kurortów. Może warto wrócić dziś do miejsca tak chętnie odwiedzanego przez naszych rodziców i nas samych w młodości? Co przemawia za wizytą u naszych bratanków?

 

Jednym z atutów jest na pewno stosunkowo łatwy dojazd i niewielka odległość, a także ceny. Zmierzając w kierunku Balatonu, możemy wpaść z wizytą do Budapesztu – jednej z najpiękniejszych europejskich stolic. Budapeszt usytuowany na wzgórzu, osadzony malowniczo nad Dunajem oferuje wiele miejsc wartych odwiedzenia, jak chociażby: Basztę Rybacką, Wzgórze Gallerta, Plac Bohaterów, Katedrę Św. Stefana czy Wsypę Małgorzaty.

 

Odwiedzając Węgry, na pewno musimy skosztować lokalnego wina oraz wyśmienitej kuchni – zwłaszcza tamtejszego gulaszu i langoszy. Sam Balaton kusi malowniczym położeniem, gorącą wodą i słoneczną pogodą. Ceny jak na nasza kieszeń są przyzwoite, a Węgrzy niezwykle gościnni. Polaków darzą dużą sympatią.

 

La petite France

 

Francja głównie kojarzy się z Paryżem, porośniętymi lawendą wzgórzami Prowansji oraz malowniczymi zamkami na Loarą. Tymczasem Francja posiada także zupełnie inne oblicze – Korsykę i Lazurowe Wybrzeże.

 

Pampelonne to najsłynniejsza plaża Lazurowego Wybrzeża. To właśnie tu kręcono sceny do filmu Żandarm z Saint-Tropez, a Brigitte Bardot prezentowała swe wdzięki na planie produkcji I Bóg stworzył kobietę. Plaża Pampelonne znajduje się opodal słynnego Saint-Tropez, ma 4,5 km długości, jest plażą piaszczystą, co jest rzadkością w regionie, bowiem plaże na Lazurowym Wybrzeżu są zwykle kamieniste.

 

Korsyka to zupełnie inny krajobraz. Jest zachwycająca, ale zarazem nieprzystępna. Przez Francuzów bywa nazywana Île de Beauté co oznacza Wyspę Piękna. Korsykę otaczają piaszczyste i żwirowe plaże. Jej powierzchnia pokryta jest gęstymi lasami kasztanowca. Pełna jest malowniczych wiosek i miasteczek. Nie sposób opisać uroku tego miejsca, to trzeba zobaczyć!

 

Buon appetito!

 

Po każdej podróży do Włoch masz ochotę na więcej i więcej... Każda wizyta pobudza apatyt na kolne podróże do tego pięknego, pełnego kontrastów kraju. Lazurowa woda i górzysty krajobraz Jeziora Grada? A może kameralne wysepki Capri i Sorrento? Odwiedziny w San Remo tuż przy francuskiej granicy? Piaszczyste plaże Riwiery Adriatyckiej? Malownicza górzysta Toskania? Nie ważne, który rejon wybierzesz, pokochasz Włochy i będziesz chciał tu wracać co roku.