News 20.10.2014

W KOLEJCE DO ONKOLOGA

Rak jest diagnozą postrzeganą przez wielu pacjentów jak wyrok. Jednak wcześnie wykryty nowotwór, na wczesnym etapie rozwoju, daje największe szanse na całkowite wyleczenie i powrót osoby chorej do zdrowia.

 

Powszechnie występujące rodzaje nowotworów w Polsce

 

Co roku w Polsce aż 160 tys. osób dowiaduje się, że choruje na raka, a 10 tys. umiera na nowotwory. Około 400 tys. ludzi żyje w naszym kraju ze zdiagnozowanym nowotworem złośliwym, który jest drugą z kolei chorobą będącą przyczyną zgonów w Polsce. Do najczęściej występujących rodzajów nowotworów w naszym kraju należą:

 

-Rak piersi – co 14. Polka zachoruje na raka piersi w ciągu swojego życia, a szanse na wyleczenie ma według danych Ministerstwa Zdrowia zaledwie około 60 proc. kobiet.
-Rak płuc – przyczyna 1/6 wszystkich zgonów z powodu nowotworów w Polsce.
-Rak szyjki macicy – szósty pod względem częstości występowania nowotwór złośliwy rozpoznawany u kobiet, każdego roku w Polsce na ten rodzaj raka zapada 3000 kobiet.
-Rak jelita grubego – najczęściej występujący nowotwór złośliwy w Polsce i na świecie.
-Białaczka – diagnozuje się ją u około 300 dzieci rocznie.
-Nowotwory ośrodkowego układu nerwowego – często występujący u dzieci.
-Mięsaki tkanek miękkich – trzecia co do częstości występowania grupa guzów w onkologii dziecięcej.
-Nieziarniczy chłoniak złośliwy – wykrywany u około 100 dzieci rocznie.
-Rak jajnika – trudny do rozpoznania, u 75 proc. chorych wykrywany jest dopiero w bardzo zaawansowanym stadium choroby.
-Rak trzustki – daje najmniejsze szanse na wyleczenie pacjenta.

 

Diagnostyka i leczenie

 

Pomimo ogromnego zagrożenia zachorowania na nowotwór Polacy nie badają się regularnie. Służba zdrowia w Polsce jest niewydolna, dlatego na podstawowe badania i wizyty lekarskie trzeba długo czekać. Pacjenci zrażają się do diagnostyki swojej choroby i pozostawiają ją własnemu biegowi. Nawet jeśli stwierdzono u nich raka, nie mogą podjąć natychmiastowego leczenia. Według fundacji OnkoBarometr Watch Health Care wielu pacjentów ze zdiagnozowanym nowotworem może nie doczekać leczenia. Muszą spędzić na przykład 33 dni w kolejce na konsultację u onkologa, na którą powinni trafić nawet tego samego dnia po postawieniu diagnozy. Na same badania diagnostyczne trzeba średnio czekać 51 dni. Chorzy na nowotwór płuc czekają nawet 161 dni od podejrzenia choroby do rozpoczęcia leczenia. Kobiety z nowotworem piersi rozpoczynają właściwą terapię po 144 dniach, a chorzy na przewlekłą białaczkę szpikową – po ponad 250 dniach. Czas jest kluczowy dla walki z rakiem. Im szybciej chory zacznie leczenie, tym większe jego szanse na wyzdrowienie.

 

Nie czekając na umówione wizyty i badania refundowane przez NFZ, pacjent podejrzewający u siebie raka może diagnozować chorobę i leczyć ją w prywatnych placówkach zdrowotnych. Umożliwi to m.in. prywatne ubezpieczenie zdrowotne oferowane przez Signal Iduna.