News 25.11.2014

Uporządkowany i czysty - czyli szybszy laptop

Notebook zachowuje się inaczej niż zwykle? Nagrzewa się maksymalnie szybko, za to uruchamia bardzo powoli? Do tego te niepokojące, głośne szumy? Mamy problem, choć w większości przypadków niekoniecznie na tyle poważny, że konieczna będzie wymiana sprzętu na nowy.

 

Zanim zaczniemy się zastanawiać skąd wziąć fundusze na nowy laptop i to na początku roku akademickiego, wypróbujmy kilka prostych i sprawdzonych sposobów na przyspieszenie naszego opieszałego komputera. Na dodatek wiele z działań możemy podjąć samodzielnie, bez interwencji serwisu. Warto spróbować!

 

Porządki

 

Tracimy codziennie czas, gdy przed wyjściem z mieszkania nie jesteśmy w stanie niczego znaleźć? Wygląd pokoju określić może jedno słowo – chaos! To najprostsza odpowiedź na codzienne zamieszanie i częste spóźnianie się na autobus? Sytuację tę możemy bezpośrednio odnieść również do laptopa. Częstą przyczyną zbyt powolnego działania jest nie co innego, tylko chaos.

 

Na co dzień nie dbamy o to np. jakie aplikacje uruchamiają się automatycznie wraz z systemem, a jeśli chcielibyśmy znaleźć porozrzucane na dysku pliki, również okazałoby się, że przyczyną problemów jest brak jakiejkolwiek logiki i porządku.

 

Co zrobić?

 

Po pierwsze – przyjrzyjmy się oprogramowaniu uruchamiającemu się automatycznie wraz z systemem. Okaże się, że większość aplikacji jest zupełnie zbędna. Możemy wybrać, które dezaktywujemy, wystarczy wykonać następującą sekwencję kliknięć:

Start - Uruchom - wpisujemy hasło „msconfig” - przechodzimy do zakładki Uruchamianie.

 

Z listy programów wybieramy te, które nie powinny się otwierać automatycznie. Można też skorzystać z różnych programów (zazwyczaj darmowych) wyłączających autostart aplikacji. Już taki prosty zabieg jest w stanie znacznie przyspieszyć działanie komputera.

 

Defragmentujemy dysk. To kolejne działanie, którego możemy się podjąć samodzielnie, aby usprawnić działanie laptopa. Defragmentacja to nic innego jak porządkowanie plików znajdujących się w stanie chaosu. Dzięki tej prostej operacji pliki zostaną „zblokowane” i będą szybciej rozpoznawalne. Działania, jakie musimy w tym celu podjąć są niezwykle proste, a reguła zawiera się w następującej sekwencji: Mój komputer - Właściwości - Narzędzia – Defragmentuj.

 

RAM i SSD

 

RAM czy SSD? Najlepszą odpowiedzią byłaby: RAM i SSD. Niestety, jest jeden problem – w „pakiecie” nie są najtańsze, głównie z powodu SSD. Jeśli nie cierpimy na absolutny brak funduszy warto polecić zastosowanie napędu SSD. 

 

W starszych modelach nadal króluje dysk twardy HDD, jeśli z różnych względów (finansowych i technicznych) nie zamierzamy zamieniać tego dysku na nowocześniejszy SSD, pozostaje nam dodatkowa porcja pamięci RAM. To rozwiązanie klasyczne i choć nie zapewni tak komfortowego przejścia ku większym prędkościom, to jednak jakąś pozytywną zmianę na pewno dostrzeżemy.

 

Dyski SSD mają przed sobą świetlaną przyszłość – to pewne. Działają bardzo szybko, zwiększając tym samym wydajność komputera, dostateczną reklamą dla nich niech będzie informacja na temat prędkości transferu – przy napędzie SSD może to być nawet ponad 500 MB/s.

 

Czyścimy i schładzamy

 

Nowoczesne rozwiązania techniczne – to jedno. Nie zapominajmy o być może bardziej trywialnych, ale absolutnie niezbędnych działaniach. Jeśli chcemy korzystać z efektywniejszego laptopa, który nie emituje nadmiernie ciepła i hałasu, musimy wyczyścić części, które nie dają sobie rady ze zbyt dużą ilością kurzu.

 

Przegrzewanie się laptopa spowodowane jest niewydolnością układu, którego zadaniem jest chłodzenie podzespołów. Zarówno na wiatraczkach, jak i radiatorach zbiera się kurz. Nie ma z tym żartów! Taka niedbałość może uszkodzić procesor i w krańcowych przypadkach doprowadzić do nieodwracalnego zniszczenia sprzętu.

 

W celu oczyszczenia elementów chłodzących z warstwy kurzu używa się pasty termoprzewodzącej, w serwisach podzespoły są czyszczone za pomocą sprężonego powietrza. O czym należy pamiętać decydując się na samodzielne czyszczenie laptopa? Przed zaaplikowaniem nowej pasty, konieczne jest usunięcie pozostałości starej. Powinniśmy się też zaopatrzyć w opaskę antystatyczną (do nabycia w sklepach komputerowych). Dzięki niej nie „zagrozimy” procesorowi, którego nie można dotykać bezpośrednio ręką.

 

Pamiętajmy o jednym – czekanie nie jest najlepszym doradcą. Kurz sam się nie usunie, podobnie, bez podjęcia choćby podstawowych działań, które możemy wykonać we własnym zakresie, nie przyspieszymy też naszego laptopa. Warto poświęcić chwilę, by zregenerować komputer, bez nadmiernych kosztów.