Podróże 17.07.2015

Turcja Egejska – lekcja historii w terenie

Tu odkrywanie historii jest wspaniałą przygodą, a zdobywanie wiedzy na temat przeszłości tych ziem można połączyć z wypoczynkiem i świetną zabawą. Jak można spędzić czas w Turcji Egejskiej?

 

Wybrzeża Morza Egejskiego stały się jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów regionów w Turcji. Piękne plaże, modne kurorty, a w ich pobliżu – cenne stanowiska archeologiczne, przypominające o najpotężniejszych ośrodkach miejskich antycznego świata – oto największe walory Turcji Egejskiej. Nic dziwnego, że turystów chętnych na spędzenie tu urlopu nie brakuje. Biura podróży, jak Rainbow Tours, organizują wypoczynek w Turcji przede wszystkim w tej części kraju. Dlaczego? Bo tu relaks w komfortowym kurorcie można połączyć z szeregiem wycieczek fakultatywnych, nastawionych na odkrywanie największych tajemnic starożytnego świata.

 

Spotkanie z koniem trojańskim

Wizyta w starożytnej Troi to jedna z największych atrakcji w tej części Turcji. Imponujące pozostałości rozsławionego przez Homera miasta, wiele informacji na temat prowadzonych tu prac oraz makieta najsłynniejszego konia w dziejach świata – oto atrakcje, z którymi można się spotkać podczas zwiedzania tego wyjątkowego stanowiska archeologicznego.

 

Z wizytą w Efezie

Starożytne miasto Efez to kolejna atrakcja, dzięki której Turcja Egejska cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników historii. Od 2015 roku, a więc od chwili wpisania tego stanowiska archeologicznego na listę UNESCO, zainteresowanie zwiedzeniem Efezu wzrasta. Brama Herkulesa, Fontanna Trajana oraz pozostałości biblioteki Celsusa to pamiątki, którym z pewnością warto przyjrzeć się dokładniej.

 

Bodrum – miasto przyjazne turystom

Współczesne Bodrum jest ważnym ośrodkiem turystycznym, jednak z wielką historią można się tu spotkać w wielu miejscach. Nad popularnym kurortem wznosi się dumnie zamek św. Piotra, w którego murach prezentowane są dziś wspaniałe zabytki. Obiekt ten świetnie sprawdza się jako Muzeum Archeologii Podwodnej, a turystów pragnących zwiedzić ten obiekt nie brakuje. Dumą Bodrum jest jednak nie ów zamek, lecz słynne Mauzoleum w Halikarnasie. Jeden z siedmiu cudów świata antycznego jest wielkim skarbem i zabytkiem, który przyciąga turystów równie skutecznie, jak pobliskie plaże.

 

Bergama, czyli dawny Pergamon

Nad współczesnym miastem o nazwie Bergama dumnie góruje Akropol. To on jest głównym celem turystycznych wypraw. Czym przyciąga to wzgórze? Pozostałościami jednego z najsłynniejszych miast starożytnych – Pergamonu. Wprawdzie to niezwykłe stanowisko archeologiczne dopiero w 2014 roku zostało wpisane na listę UNESCO, jednak turyści znacznie wcześniej znali jego niezwykłą wartość. Do dziś można tu podziwiać ślady tak ważnych obiektów jak teatr czy świątynia Trajana. Najcenniejszym zabytkiem znalezionym w tym miejscu, słynnym Ołtarzem Zeusa, może się dziś pochwalić Berlin. W tym mieście znajduje się Muzeum Pergamońskie, którego najcenniejszym skarbem jest właśnie zrekonstruowany ołtarz poświęcony greckim bogom: Zeusowi i Atenie.

 

Tureckie wybrzeża Morza Egejskiego mają wyjątkowy urok. Tu na brak atrakcji nie można narzekać. Pobyt w tej części kraju jest świetną propozycją i dla miłośników sportów wodnych, i dla tych, którzy czas wolą spędzać na terenie wielkich stanowisk archeologicznych. Te zresztą mają tak wiele walorów, że zwiedzanie ich staje się bardzo przyjemnym doświadczeniem.