Testujemy 16.04.2014

TESTUJEMY: FISZKI

Znajomość języka obcego to jedna z najważniejszych umiejętności. Jej niezwykła wagę odkrywamy podczas podróży zagranicznych oraz coraz częściej w pracy. 


A co jeśli nie mamy czasu albo pieniędzy na stacjonarny kurs w szkole językowej? Czy dzięki fiszkom naprawdę możemy nauczyć się języka? 
SPRAWDZMY TO!

Postanowiliśmy przetestować 3 mniejsze a zarazem odmienne tematycznie zestawy języka angielskiego : "Konstrukcje egzaminacyjne", "Amerykański kontra brytyjski" "Wyrazy zdradliwe"


Nauka polega na zapamiętywaniu słów oraz ich znaczeń zapisanych po jednej stronie w języku obcym a na odwrocie po Polsku.

Każdy z zestawów posiada:

  • Przejrzyste kartoniki zawierające 100 słów i zwrotów wraz z tłumaczeniem na odwrocie oraz zapisem fonetycznym
  • Kod do pobrania nagrań audio  w formacie mp3
  • Pudełko z wygodnymi przegródkami "nauka" i "umiem" - ułatwiającymi sortowanie poznanych już słów

 

 

Należę do osób przeciętnych  językowo, zestawy stanowiły więc dla mnie spore wyzwanie. 


Na pierwszy ogień "Wyrazy zdradliwe" - opanowanie słów zajęło mi najmniej czasu - głównie dlatego, że większość z nich jest znana z podstawowej edukacji - pułapką może być tutaj ich prawidłowe wykorzystywanie w różnych sytuacjach. Wiele razy byłem zaskoczony prawidłową odpowiedzią w sytuacji kiedy byłem pewien innej. Ten zestaw mogę polecić osobom, które chcą pozbyć się złych nawyków językowych. 

 

"Amerykański kontra brytyjski" - to przede wszystkim świetna zabawa! Odkrywanie różnic pomiędzy tymi językami jest nieraz bardzo zabawne. Z całą pewnością przy tym zestawie bawiłem się najlepiej. Warto zauważyć, ze w naszym systemie edukacji uczymy się języka Angielskiego wraz z jego słownictwem i akcentem. Na co dzień jednak częściej spotykamy język Amerykański, który dociera do nas za pomocą filmów, muzyki czy gier. 
Ten zestaw polecam zwłaszcza osobom pracującym z partnerami ze stanów - sądzę, że naprawdę może uprościć komunikację! :) 
Naukę fiszek warto połączyć z oglądaniem filmów bez dubbingu oraz napisów -  wyłapując różnice językowe. Jeśli chodzi o akcent z pewnością zauważycie różnicę pomiędzy wymową brytyjskiej Keiry Knightley i amerykańskiego Harrisona Forda! 

"Konstrukcje egzaminacyjne" - to moim zdaniem najtrudniejszy z tych zestawów. Zawiera zwroty które często pojawiają się w części leksykalno-gramatycznej ("Use of English") egzaminów certyfikatowych dla zaawansowanych, tj. CAE czy CPE. Jeśli szykujesz się do egzaminu - 2-3 tygodnie pracy z tym zestawem na pewno Ci się przyda!

 

 

Sposób nauki za pomocą "Fiszek" jest bardzo wygodny. Za jego największą zaletę  uważam możliwość nauki w dowolnej chwili: w kolejce u lekarza, w tramwaju, podczas reklam w TV. To bardzo efektywne wykorzystanie wolnego czasu w formie quizu. 
Dodatkowym atutem jest przenośne etui, do którego można schować wybraną partię słów i skorzystać z jego zawartości w dogodnej chwili.