News 29.09.2014

TECHNOLOGIE, KTÓRE ZMIENIĄ ŚWIAT - CZĘŚĆ 2

Medycyna i ochrona środowiska, to bez wątpienia dziedziny, w których produkty i usługi z wykorzystaniem nowych technologii mogą odmienić dotychczasową jakość naszego życia. Jakie jeszcze obszary stają się przystanią dla zastosowania najnowszych odkryć i możliwości nauki?

Robot vs człowiek

 

HiBot Corporation, międzynarodowa firma o japońskich korzeniach, wykorzystała swoją wiedzę i wieloletnie doświadczenia w zakresie robotyki do stworzenia robota-amfibii o wyglądzie węża. Do czego można zastosować ów wynalazek? Robot ma chronić ludzkie życie i zdrowie w zawodach o wysokim ryzyku i niebezpieczeństwie, a ściślej mówiąc, ma za zadanie zastąpić w nich człowieka. Obrazy niczym z filmów science-fiction wciąż nabierają realnych kształtów!

W międzyczasie Avegant Corporation, pracuje nad zestawem słuchawkowym, którego wyświetlacz przyległy do oczu, bezpośrednio przenosi obraz na siatkówkę oka. Ten wynalazek, który ma trafić na rynek już w 2015 roku, w przyszłości może okazać się przełomowym rozwiązaniem dla osób niewidomych.

Brytyjska organizacja non for profit Raspberry Pi, dopiero co rozwija swój produkt. To, co wymyślili i skonstruowali, to mikrokomputer o rozmiarach karty kredytowej. Urządzenie podłączane jest do telewizora i posiada wiele podobnych funkcji, co zwykły PC. Wynalazcy chcą zachęcić dzieci na całym świecie do nauki i umożliwić im (dzięki niskim kosztom) eksperymentowanie w zakresie funkcjonowania komputera i poznawanie jego możliwości.

 

Nadciągają chmury

Canonical, to twórca Ubuntu – platformy dostępna w wersji na PC, smartphone oraz w popularnej obecnie chmurze. Platforma umożliwia przedsiębiorstwom oraz instytucjom rządowym na sprawne korzystanie z wielu aplikacji prosto z ogólnodostępnego źródła. Podobną drogę obrało Couchbase – rozwijają produkt pozwalający na bezproblemowe modyfikowanie i zarządzanie bazami danych.

 

Praca i życie

W dobie dużej konkurencyjności na rynku pracy, LearnUp wychodzi naprzeciw oczekiwaniom poszukujących zatrudnienia. Internetowa platforma to miejsce, które przygotuje cię do odbycia rozmowy kwalifikacyjnej (3-10 minutowe szkolenia online) oraz ustali formalności z nią związane za Ciebie (współpraca z managerami HR). Do dyspozycji użytkownika są także porady coacha, który pomoże nam ułożyć własną ścieżkę kariery.

Ionic Security rozwija sposób na to, aby w dobie mobilnych aplikacji i przechowywania plików w chmurze, zapewnić im bezpieczeństwo i nie dopuścić do niekontrolowanych przecieków. Dzięki Eta Devices, operatorzy komórkowi mogą odnotować spadek kosztów związanych z użytkowaniem energii pomiędzy telefonem komórkowym a stacją bazową. Kakao Corporation, to twórca aplikacji na smartphony KakaoTalk. Aplikacja umożliwia wysyłanie darmowych wiadomości oraz bezpłatne telefonowanie. Obecnie przetłumaczona jest w 15 wersjach językowych, choć wciąż największy zasięg posiada w Azji, a konkretnie w Korei Południowej, gdzie używa jej 93% tamtejszej populacji.

 

Internet of Things

Internet of Things (IoT) to koncepcja, której założeniem jest możliwość wymiany danych lub ich gromadzenie przez urządzenia gospodarstwa domowego, artykuły grzewcze czy oświetleniowe z siecią komputerową. Jasper Technologies  zdecydowało się na utworzenie platform opartej na chmurze internetowej, która umożliwi przedsiębiorstwom utworzenie, zarządzanie i zarabianie na usługach IoT. SmartThings z kolei, to aplikacja, dzięki której możemy zarządzać i monitorować pracę naszych urządzeń domowych z telefonu komórkowego.

 

Gospodarka wymiany

Ostatnim pionierem wyróżnionym przez World Economic Forum, jest znana większości młodych osób BlaBla Car. Na czym polega ich fenomen? Wywrócenie standardowego modelu biznesowego do góry nogami i oparcie projektu na tzw. gospodarce wymiany. Każdy, kto planuje podróż własnym samochodem z miasta A do B, może zaoferować wolne miejsca nieznajomym pasażerom. Opłata pobierana jest w przeliczeniu na zużyte paliwo, a cenę ustala kierowca. Internetowa platforma pozwala na założenie profilu, gdzie pasażerowie oceniają kierowcę i czas spędzony z nim w podróży. Idea działa na zasadzie budowania zaufania i odświeżenie funkcji autostopu w nieco innej wersji.

 

Więcej o Pionierach Technologii 2015, przeczytacie na oficjalnej stronie internetowej każdej z firm.

 

Zapraszamy do pierwszej części artykułu