Kultura 15.06.2018

ŚWIĘTO REPORTAŻU ZNÓW W KRAKOWIE!

„NON-FICTION” po raz trzeci w Krakowie! Festiwal odbędzie się w pierwszy weekend lipca w kompleksach TYTANO przy ul. Dolnych Młynów. Wśród gości części literackiej m.in.: Rana Dasgupta, Filip Springer, Aleksandra Łojek, Francesco M. Cataluccio, Marcin Kołodziejczyk, Paulina Wilk, Marek Mazower czy Joanna Czeczot.

 

Tematem trzeciej edycji festiwalu będzie MIASTO. Organizatorzy mają nadzieję, że uda się pokazać jego współczesny obraz– od miast-państw, będących ogromnymi aglomeracjami, przez obrazki słynnych światowych i polskich metropolii, po największy wyrzut sumienia polskich reporterów, czyli małe miasteczka.  

To, co zdecydowanie wyróżnia „NON-FICTION”, to przekrojowe podejście do reportażu: nie tylko  literatura, ale także fotografia, film, reportaż radiowy, być może coś jeszcze – mówi Szymon Pasaj ze Stowarzyszenia Re-prezentacje. – Na razie uchylamy rąbka tajemnicy dla bloku literackiego.

 

Filip SpringerListę gości otwiera oczywiście Filip Springer, którego reporterskie książki o miastach zyskały status lektur obowiązkowych. Paulina Wilk opowie o swoich podróżach po 9 metropoliach, spisanych w książce „Pojutrze. O miastach przyszłości”. Spotkać będzie można także Marcina Kołodziejczyka, nagradzanego reportera i pisarza od lat zajmującego się tematyką społeczną związaną z miastami i miasteczkami. Aleksandra Łojek, autorka reportażu „Belfast. 99 ścian pokoju”, opowie o mieście, w którym „przeszłość dzieje się teraz”, a historia i ideologia określają codzienność mieszkańców. O „Petersburg. Miasto snu” będzie można zapytać Joannę Czeczot. Na festiwalu silnie zaistnieje też projekt „Światła małego miasta” – zbiór tekstów młodych reporterów z Instytutu Reportażu, którzy odwiedzili 35 miast z populacją poniżej 20 tys. mieszkańców. W ramach cyklu Premiery 2018 spotkamy się z Beatą Chomątowską, której „Betonia” – opowieść o miejskich blokowiskach – ukaże się pod koniec maja.

 

Katarzyna BoniPo raz pierwszy na festiwalu pojawią się goście zagraniczni. Francesco Matteo Cataluccio – autor wielu publikacji na temat dziejów i kultury Polski oraz Europy Środkowej, redaktor włoskiego wydania dzieł Gombrowicza, Herlinga-Grudzińskiego czy Schulza. Autor książki „Czarnobyl” będącej próbą odtworzenia historii wymazanej z ludzkiej pamięci przez tragedię związaną z wybuchem reaktora. Rana Dasgupta to z kolei brytyjski pisarz i eseista. Autor powieści „Tokyo Cancelled” i „Solo”. Laureat Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2017 z książką „Delhi. Stolica ze złota i snu”.

Festiwal NON-FICTION jest pierwszym w Polsce wydarzeniem dedykowanym w całości reportażowi. Udział w festiwalu jest bezpłatny.

Ogłoszenia, biogramy, ciekawostki i nowe informacje na festiwalowym facebooku i www.nonfiction.pl.

 

Organizator: Stowarzyszenie Re-prezentacje

Festiwal Reportażu NON-FICTION
6-8 lipca 2018
Kraków, Tytano (ul. Dolnych Młynów)
Zdjęcie edycji: Damian Chrobak