Kultura 08.08.2014

ŚWIAT KSIĄŻEK

Czytać każdy może - ani lepiej, ani gorzej! Warto o tym pamiętać szczególnie teraz, w wakacje, gdy korzystając z większej ilości wolnego czasu i energii, możemy sięgnąć po dawno odkładane książki. Należy skorzystać z możliwość oderwania się na chwilę od literatury pomocnej na studiach czy w pracy i zagłębić się w tematykę, która przeniesie nas w obszar naszych zainteresowań, lub wprost przeciwnie – odkryje nowe, dotąd niedoświadczone obszary. Oto kilka propozycji na letnie dni i wieczory.

 

Uznany za fundamentalistę, Mohsin Hamid - zwraca uwagę nie tylko ciekawą historią, ale przede wszystkim formą, w którą została ubrana. Opowieść zaczyna się w Lahore, jednym z większych miast Pakistanu, do siedzącego przy stoliku jednej z kawiarni Amerykanina, dosiada się młody Pakistańczyk. Nie pytając o chęci, zaczyna rozmowę, która przeradza się w pełen emocji monolog o historii jego życia. Bohater zadaje pytania, na które sam automatycznie odpowiada. Poznajemy wówczas powody, dla których wyjechał na studia do USA oraz jego losy, jako świeżo upieczonego absolwenta Princeton – młodzieńca pełnego uczuć, otoczonego przyjaciółmi, realizującego karierę zawodową. Wszystko zmienia się wraz z 11 września 2001, kiedy to świat obiegła informacja o zamachu terrorystycznym na bliźniacze wieże WTC. Diametralna zmiana poczucia tożsamości i przynależności, powoduje u xx zaskakujący wybór dalszej drogi

Na podstawie tej książki, został nakręcony film, który można było oglądać podczas tegorocznego Festiwalu OFF PLUS CAMERA w Krakowie.

 

 

 

Romanowie. Ostatni rozdział., Robert K. Massie  – książka nie tylko dla miłośników historii, ale także tych, poszukujących odpowiedzi na nurtujące i poruszające ludzkość pytania oraz tych, ciekawych intrygujących zdarzeń. Tragiczna historia carskiej rodziny Romanowów – Cara Mikołaja II i jego najbliższych, opisana krok po kroku, poparta zdjęciami wielu badań i wypraw mających na celu odkrycie prawy ich śmierci. W książce znajdziemy także fascynującą historię najsławniejszej z uzurpatorek Wielkiej Księżnej Anastazji. Przed nami historia, która nie zakończyła się w dniu śmierci carskiej rodziny, ale trwała znacznie dłużej. Z całą pewnością warta przeczytania.

 

 

 

 

 

 

 

 

Pod Burką, Jamila Barakzaï, Manon Quérouil – autobiografia Afgańskiej policjantki - Jamili Barakzai, która zostaje zmuszona do konfrontacji swoich marzeń o karierze zawodowej i „odziedziczonym po przodkach porządkiem rzeczy, z dyktaturą społeczeństwa patriarchalnego, z fundamentalistycznym fanatyzmem.” To brutalna walka, którą musi toczyć na terenie swojej ojczyzny z zastraszającymi ją Talibami. Historia Jamilii i jej rodziny jest wstrząsająca, poruszająca, ale także pozwala nam – żyjącym w demokratycznym świecie Europejczykom - docenić luksus swobody i wolności, którym się otaczamy.

 

Zaprezentowane książki z całą pewnością pozwolą nam na zdobycie nowej, cennej perspektywy o tym, co odległe i być może uważane za obce. Tematem przewodnim trzech propozycji są ludzkie losy otoczone kulturą i historią różniącą się od tej, w której żyjemy.

 

 

 

 

 

WYŚLIJ NAM SWOJĄ RECENZJĘ! 

Jednak to tylko czubek góry lodowej tego, co w te wakacje możemy przeczytać i z czego wybrać odpowiednią dla nas literaturę. Dlatego zachęcamy Was – Drodzy Czytelnicy – do podzielenia się z nami krótkim opisem tych książek, które sami gorąco polecacie. Najciekawsze recenzje opublikujemy na naszym portalu.

Czekamy na Wasze propozycje pod adresem: redakcja@podajdalej.info.pl