Kariera 25.03.2014

SUKCES NA ROZMOWIE REKRUTACYJNEJ? ZACZNIJ OD DOBREGO UBRANIA!

Zwykle kiedy dostajemy telefon z zaproszeniem na rozmowę rekrutacyjną jesteśmy pełni euforii, a chwilę później zaczynamy zastanawiać się nad jej szczegółami.  Jednym ze szczegółów jest nasz strój.  Wygląd jest istotnym elementem naszej autoprezentacji!

 

Dostosowanie naszego stroju jest uzależnione od takich czynników jak:

 • nasz styl
 • stanowisko o jakie się ubiegamy
 • branża w której chcemy podjąć pracę
 • kultura organizacji do której aplikowaliśmy

 

Osoby ubiegające się o stanowisko pracy, które wymaga częstego kontaktu z klientami np. praca w dziale handlowym, banku czy też firmie ubezpieczeniowej, powinny szczególnie zwrócić swoją uwagę na ubiór, nie zapominając o założeniu na rozmowę wyprasowanej koszuli. Wiele poradników dotyczących tej tematyki poleca, aby kobieta była ubrana w koszulę i do tego spodnie/ sukienkę lub spódnicę umiarkowanej długości, czyli sięgającej mniej więcej do kolan, rajstopy bądź pończochy niezależnie od pory roku.  Natomiast mężczyźni powinni ubrać się w garnitur w stonowanym kolorze. Wybierając koszulkę postawmy na naturalne materiały i kolory, które przy ewentualnym spoceniu się nie spowodują widocznych plam pod pachami.

 

Badania marketingowe pokazuje, że osoby ubierające się elegancko w 91% przypadków są częściej postrzegane jako osoby:

 • kompetentne
 • inteligentne
 • pewne siebie

Są branże w których na rozmowę rekrutacyjną możemy sobie pozwolić  na przyjście w nieco mniej oficjalnym stroju np. branża marketingowa oraz reklamowa. Są to branże w których przede wszystkim stawia się na doświadczenie oraz kreatywność kandydatów. Oczywiście nie oznacza to, że możemy sobie pozwolić na przyjście na rozmowę w stroju sportowym.

W praktyce sytuacje wyglądają bardzo różnie. Wydaje się, że temat ubierania się na rozmowę rekrutacyjną jest bardzo popularny, a jednak do tej pory spotykam na swoich rozmowach osoby ubrane nieodpowiednio do stanowiska o które się ubiegają. Bardzo częstym przykładem są mężczyźni w białych skarpetkach, ciemnym garniturze i do tego eleganckich butach. Kobiety w bluzkach z głębokim dekoltem, krótkich spódniczkach, brokatem na włosach, wieczorowym makijażem. Nie przesadzajmy też z dodatkami i biżuterią. Doświadczony rekruter  wyczyta z nich więcej niż z pozostałej części stroju. Dodatki mogą podkreślić nasz profesjonalizm albo wszystko zepsuć. Decydując się na biżuterię, postawmy na jej prostotę i delikatność. Strój ma nam pomóc w autoprezentacji, a nie ją zastąpić. Warto też dodać, że elegancki i stosowny strój obowiązuje przy okazji każdej pory roku. Bez wątpienia latem można dostrzec tendencję do częstszego popełniania błędów przy wyborze stroju zarówno przez mężczyzn i kobiety. Zapomnijmy o krótkich spodenkach, sandałach w przypadku mężczyzn i sukienkach na ramiączkach w przypadku kobiet. Nie przesadzajmy też z nadmiarem perfum.

I jeszcze jedna bardzo ważna uwaga! Na rozmowie rekrutacyjnej nie wolno żuć gumy. Kandydat, który pozwala sobie na takie zachowanie, sam na siebie zsyła porażkę.

 

Kilka dni temu natknęłam się bardzo ciekawą książkę Michała Kędziora „ Rzeczowo o modzie męskiej”. Jest to zdecydowanie poradnik, który powinien znaleźć się na półce każdego mężczyzny. Dzięki niemu dowiemy się:

 • Jak rozpoznać koszulę dobrej jakości?
 • Czy spodnie powinny być jaśniejsze od marynarki? A może na odwrót?
 • Co to jest sprezzatura?
 • I dlaczego czarny garnitur wcale nie jest uniwersalny?

Książka jest kompleksowym, przystępnie napisanym przewodnikiem po świecie mody męskiej. Zawiera praktyczne porady i wskazówki, a także liczne ciekawostki na temat ubioru. Przeznaczony jest dla panów bez względu na wiek i preferowany styl.

 

 

 

Mamy dla Was niespodziankę!

Polub magazyn Podaj Dalej na Facebooku i prześlij na redakcja@podajdalej.info.pl odpowiedź na pytanie „Jak rozpoznać koszulę dobrej jakości? „ i wygraj książkę „Rzeczowo o modzie męskiej”!

31.03.2014 roku nagrodzimy poradnikami 3 najciekawsze odpowiedzi. Powodzenia!