Kultura 27.10.2014

STUDENCKI NOCNY KLUB FILMOWY

W czwartek, 30 października, o godz. 21.15 krakowscy studenci obejrzą najnowszy film Nuri Bilge Ceylana – Zimowy sen - laureata między innymi Złotej Palmy oraz nagrody krytyki filmowej FIPRESCI.

 

Studencki Nocny Klub Filmowy to inicjatywa Kina Pod Baranami skierowana do studentów, którzy w każdy czwartek wieczorem spotykają się w kinie, żeby wspólnie oglądać premierowe filmy i dyskutować o nich do późnych godzin nocnych. Przed projekcją można napić się kawy, a w trakcie dyskusji posilić kanapką. Wszystko wliczone w cenę biletu. 

 

Spotkania prowadzą studenci krakowskich uczelni - wybierają repertuar, przygotowują i wygłaszają wprowadzenie do filmu, moderują dyskusję. Każdy student może zostać gospodarzem wybranego spotkania. Najbardziej aktywni uczestnicy nagradzani są darmowymi biletami do Kina Pod Baranami. 

 

Wprowadzenie do filmu: Dorota Machniewska - absolwentka kulturoznawstwa międzynarodowego, a obecnie studentka filmoznawstwa na UJ. Przez rok współpracowała z portalem animowany.pl gdzie stawiała pierwsze dziennikarskie kroki. Obecnie jako członek Stowarzyszenia All in UJ dokłada swoje trzy grosze do zawartości jego strony Internetowej.

 

BILETY DLA STUDENTÓW: TYLKO 10 zł

ZIMOWY SEN | KIŞ UYKUSU

reż. Nuri Bilge Ceylan, Turcja/Niemcy/Francja 2014, 196’

MFF w Cannes 2014: Złota Palma oraz nagroda krytyki filmowej FIPRESCI

Turecki kandydat do Oscara 2015 

 

Aydin, emerytowany aktor, prowadzi mały hotel w centralnej Anatolii. Towarzyszy mu młoda żona Nihal oraz siostra Necla. Zimą, w miarę jak śnieg pokrywa step, hotel staje się schronieniem, ale także sceną ich dramatów. Film jest studium relacji trzech bliskich, ale odosobnionych i zdanych na siebie osób - ich oczekiwań, lęków, wzajemnych pretensji i zależności. Oszołamiające plenery Kapadocji kontrastują z kameralnym portretem małżeńskim, opartym na pełnych napięcia, mistrzowskich dialogach.Nuri Bilge Ceylan jest jednym jednym z najbardziej cenionych reżyserów współczesnego kina. Zimowy sen to już druga Złota Palma w dorobku reżysera - pierwszą otrzymał za reżyserię filmu Trzy małpy. Z kolei Uzak oraz Pewnego razu w Anatolii otrzymały nagrody Grand Prix canneńskiego festiwalu. W swojej dotychczasowej karierze Nuri Bilge Ceylan był nagradzany na festiwalach w Cannes, Berlinie, Karlowych Warach, San Sebastian. Łącznie zdobył 13 nagród, a także liczne nominacje, w tym do nagród Film Independent i Europejskiej Nagrody Filmowej.