Kultura 07.05.2014

STUDENCKI NOCNY KLUB FILMOWY - OH, BOY!

Kadr z filmu "Oh, Boy!"

Nocny Klub Filmowy zrzesza studentów-kinomanów, którzy w każdy czwartek wieczorem spotykają się w Kinie Pod Baranami, żeby wspólnie oglądać premierowe filmy i dyskutować o nich do późnych godzin nocnych. W roli gospodarzy spotkań występują młodzi krakowscy filmoznawcy związani z magazynem 16mm. Przed burzliwą wymianą zdań na temat prezentowanych filmów Kino Pod Baranami częstuje klubowiczów kanapkami i dużą ilością kawy.

 

Krótką prelekcję wygłosi Maja Korbecka - studentka III roku filmoznawstwa, współpracuje z 16mm, członkini People's Jury na 7. Festiwalu Filmowym Pięć Smaków.

 

OH, BOY! | OH, BOY!

reż. Jan Ole Gerster, Niemcy 2012, 91’

 

Niemieckie Nagrody Filmowe 2013: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz, najlepszy aktor - Tom Schilling, najlepszy aktor drugoplanowy - Michael Gwisdek, najlepsza muzyka
Europejskie Nagrody Filmowe 2013: Europejskie Odkrycie Roku
- 3 nominacje: najlepszy film, Nagroda Publiczności, najlepszy aktor 


Znakomity, obsypany nagrodami debiut Jana Ole Gerstera. Okraszony świetną jazzową muzyką, czarno-biały debiut Jana Ole Gerstera to portret pokolenia, które znalazło się w martwym punkcie. 

Niko jest wyrzuconym z uniwersytetu dwudziestokilkulatkiem. Żyje chwilą, bezsennie włóczy się ulicami Berlina i zachwyca ludźmi, których spotyka na swojej drodze. 

Z dyskretną ciekawością obserwuje i analizuje ich sposoby radzenia sobie z codziennością. Nie zauważa jednak, jak szybko sam staje się outsiderem. Wszystko zmienia się dopiero, gdy Niko niespodziewanie zostaje zmuszony do konfrontacji z konsekwencjami swojej bierności. Jego dziewczyna decyduje się zakończyć ich związek, ojciec odcina mu pieniądze na życie, a psycholog określa go mianem mężczyzny „niezrównoważonego emocjonalnie”. 

Debiut Jana Ole Gerstera został świetnie przyjęty przez niemieckich widzów i sprzedany do regularnej dystrybucji w Stanach Zjednoczonych.

Reżyser o filmie: „Byłem na podobnym etapie życia, co Niko, kiedy w wieku dwudziestu lat przeprowadziłem się do Berlina. Co więcej, zauważyłem, że wielu moich przyjaciół ma za sobą okres podobnego zawieszenia między dojrzewaniem a dojrzałością. To czas, w którym zaczynamy kwestionować swoje młodzieńcze wybory i zastanawiać się, czy podążamy właściwą drogą? Czy chcemy iść nią dalej przez resztę swojego życia? Czy to, co robimy, uczyni nas szczęśliwymi ludźmi? Ponieważ wiele osób zadaje sobie analogiczne pytania, mam nadzieję, że znajdą dla siebie miejsce w mojej filmowej historii...”.

„Inteligentny, dowcipny i, co najważniejsze, oferujący zastraszającą ilość dobrej zabawy.” Patrick Gamble, CineVue

Oh Boy! jest dziełem tak dojrzałym i powściągliwym, że trudno uwierzyć, iż to pełnometrażowy, fabularny debiut.” Ard Vijn, Twitch Film 

„Ta lekka komedia jest pełna zabawnych momentów, dowcipnych obserwacji i ciętych dialogów.” Natalie Salvo, The Au Review

Oh Boy! opisuje absurdy, wzruszenie i melancholię typową dla włóczęgi młodego Niemca po zakamarkach Berlina. Jim Jarmusch byłby dumny. Fred Pieters, Screen Comment

 

Bilety tylko 10 zł!

 

KINO POD BARANAMI

Rynek Główny 27, Kraków

(12) 423 07 68

www.kinopodbaranami.pl