Kultura 22.04.2014

Z CYKLU "STUDENCKI NOCNY KLUB FILMOWY" 

Studencki Nocny Klub Filmowy w Kinie Pod Baranami to najlepsze, najciekawsze i najbardziej kontrowersyjne filmy z bieżącego repertuaru, prowokujące do całonocnej dyskusji prowadzonej przez młodych krakowskich filmoznawców w studenckim gronie.

 

Nocny Klub Filmowy zrzesza studentów-kinomanów, którzy w każdy czwartek wieczorem spotykają się w Kinie Pod Baranami, żeby wspólnie oglądać premierowe filmy i dyskutować o nich do późnych godzin nocnych. W roli gospodarzy spotkań występują młodzi krakowscy filmoznawcy związani z magazynem 16mm. Przed burzliwą wymianą zdań na temat prezentowanych filmów Kino Pod Baranami częstuje klubowiczów kanapkami i dużą ilością kawy.

 

LOCKE LOCKE

reż. Steven Knight, Wielka Brytania/USA 2013, 82’

 

Ivan Locke ma idealną rodzinę, świetną pracę, a następnego dnia ma nastąpić ukoronowanie jego kariery zawodowej. Jeden telefon zmusza go do podjęcia decyzji, która stawia wszystko na jednej szali. Locke to wyjątkowy film, który dosłownie wciska w fotel.


Locke opowiada dramatyczną historię o tym, jak życie jednego człowieka bezpowrotnie się zmienia jednej nocy w trakcie jazdy samochodem z Birmingham do Londynu.


W tytułowej roli - Tom Hardy, pamiętny także z ról w filmach Mroczny Rycerz powstajeSzpieg i Gangster. W świetnych rolach drugoplanowych wystąpili Ruth Wilson (Ratując pana BanksaJeździec znikąd), zdobywca nagrody BAFTA Andrew Scott znany z roli w serialu Sherlock, renomowany aktor telewizyjny i teatralny, Ben Daniels (Domek z Kart).


Akcja oryginalnego filmu Stevena Knighta, uznanego scenarzysty (m.in. Wschodnie obietnice Davida Cronenberga i Niewidoczni Stephena Frearsa), rozgrywa się niemal w całości w samochodzie. Pomysł zainspirowany był scenami, które Knight robił do filmu Koliber. „To było fascynujące” - przypomina sobie Knight. „Miasta i drogi nocą są piękne, mogę je obserwowad godzinami. Zacząłem się zastanawiad nad historią, która miałaby miejsce właśnie w samochodzie”.  

Trzyma widza w żelaznym uścisku - uruchamia lawinę zdarzeń, których zatrzymać już nie sposób”

Anita Piotrowska, „Tygodnik Powszechny” 

„Najwyższa szkoła jazdy filmowej”

Tadeusz Sobolewski, „Gazeta Wyborcza” 

Mistrzowski one-man show Toma Hardy'ego w filmie wykonanym z precyzją mistrza, w sposób minimalistyczny, ale z głębią, pięknem i znawstwem.

„Variety”

 

Bilety tylko 10 zł!

 

KINO POD BARANAMI

Rynek Główny 27, Kraków

(12) 423 07 68

www.kinopodbaranami.pl