Kultura 11.02.2015

STUDENCKI NOCNY KLUB FILMOWY - Turysta

Studencki Nocny Klub Filmowy to inicjatywa Kina Pod Baranami skierowana do studentów, którzy w każdy czwartek wieczorem spotykają się w kinie, żeby wspólnie oglądać premierowe filmy i dyskutować o nich do późnych godzin nocnych. Przed projekcją można napić się kawy, a w trakcie dyskusji posilić kanapką. Wszystko wliczone w cenę biletu. 

 

Spotkania prowadzą studenci krakowskich uczelni - wybierają repertuar, przygotowują i wygłaszają wprowadzenie do filmu, moderują dyskusję. Każdy student może zostać gospodarzem wybranego spotkania. Najbardziej aktywni uczestnicy nagradzani są darmowymi biletami do Kina Pod Baranami. 

 

BILETY DLA STUDENTÓW: TYLKO 10 zł

 

TURYSTA | FORCE MAJEURE

reż. Ruben Östlund, Szwecja/Dania/Francja/Norwegia 2014, 118’

Tomas i Ebba, zamożne szwedzkie małżeństwo, jadą z dwójką dzieci w Alpy Francuskie na kilka dni na narty do jednego z luksusowych hoteli. Pogoda dopisuje, świeci słońce, a ośnieżone stoki narciarskie wyglądają imponująco. Gdy wszyscy jedzą lunch na tarasie restauracji, nagle prosto z gór schodzi na nich lawina. Ebba instynktownie chroni swoje dzieci, Tomas natomiast zabiera telefon i ucieka. Nikomu nic się nie stało, ale po czymś takim trudno żyć tak, jak kiedyś.

Östlund z humorem i sporą dawką absurdu ukazuje małżeński kryzys oraz opowiada o tym, czym jest dziś związek między kobietą i mężczyzną. Film jest również ciekawą analizą mechanizmów działania pierwotnych ludzkich instynktów, a także ich wpływu na reakcje i zachowanie człowieka. 

Film zachwyca też urodą precyzyjnie wystudiowanych ujęć.

 

„W Turyście Östlund rewelacyjnie rozprawia się ze współczesną rodziną, której jedynym spoiwem staje się fałsz.”

Paweł T. Felis, „Gazeta Wyborcza”

 

„Taki film mógłby nakręcić Haneke, gdyby miał poczucie humoru.”

Piotr Czerkawski, Cinema Enchanté