Kultura 07.11.2014

STUDENCKI NOCNY KLUB FILMOWY- Interstellar

W czwartek, 13 listopada, o godz. 22.15 krakowscy studenci obejrzą Interstellar - najnowszy film Christophera Nolana, wizjonera współczesnego kina, twórcy Incepcji i trylogii o Mrocznym Rycerzu.

 

Studencki Nocny Klub Filmowy to inicjatywa Kina Pod Baranami skierowana do studentów, którzy w każdy czwartek wieczorem spotykają się w kinie, żeby wspólnie oglądać premierowe filmy i dyskutować o nich do późnych godzin nocnych. Przed projekcją można napić się kawy, a w trakcie dyskusji posilić kanapką. Wszystko wliczone w cenę biletu.

 

Spotkania prowadzą studenci krakowskich uczelni - wybierają repertuar, przygotowują i wygłaszają wprowadzenie do filmu, moderują dyskusję. Każdy student może zostać gospodarzem wybranego spotkania. Najbardziej aktywni uczestnicy nagradzani są darmowymi biletami do Kina Pod Baranami.

 

Wprowadzenie do filmu: Tytus Gołuński, student filmoznawstwa UJ.

 

BILETY DLA STUDENTÓW: TYLKO 10 zł

 

INTERSTELLAR | INTERSTELLAR

reż. Christopher Nolan, USA/Wielka Brytania 2014, 169’

 

Gdy okazuje się, że czas na Ziemi dobiega końca, zespół odkrywców z NASA wyrusza na najważniejszą misję w dziejach ludzkości. Grupa badaczy wybiera się w podróż poza granice naszej galaktyki, aby przekonać się, czy ludzie mają szansę przetrwać wśród gwiazd.

 

Film oparty na teorii naukowej opracowanej przez fizyka z Caltech - Kipa Thorne'a.

 

W rolach głównych zdobywcy Oscarów, Matthew McConaughey (Witaj w klubie, Wilk z Wall Street) oraz Anne Hathaway (Les Miserables - Nędznicy). W obsadzie znaleźli się także Jessica Chastain (Wróg numer jeden, Służące), Bill Irwin (Rachel wychodzi za mąż) oraz nagrodzeni Oscarami Ellen Burstyn (Alicja już tu nie mieszka) i Michael Caine (Wbrew regułom).

 

Christopher Nolan w swoim najnowszym filmie przedstawia zapierające dech w piersiach zdjęcia prezentujące kosmiczne podróże przez malownicze obce galaktyki, tunele czasoprzestrzenne, planety i gwiazdy. Zapytany o inspiracje przyznał, że duże wrażenie zrobiło na nim dzieło 2001: Odyseja kosmiczna Stanleya Kubricka, które oglądał w dzieciństwie wraz z ojcem. W wywiadach Nolan podkreśla, że jego film gwarantuje nie tylko wielką przygodę, ale także refleksję nad tym, co czyni nas ludźmi i co każe stawiać się w roli wiecznych odkrywców.