Kultura 14.01.2015

Studencki Nocny Klub Filmowy - Foxcatcher

W czwartek, 15 stycznia, o godz. 23.05 Kino Pod Baranami zaprasza studentów na nominowany do tegorocznych Złotych Globów film Foxcatcher.

 

Studencki Nocny Klub Filmowy to inicjatywa Kina Pod Baranami skierowana do studentów, którzy w każdy czwartek wieczorem spotykają się w kinie, żeby wspólnie oglądać premierowe filmy i dyskutować o nich do późnych godzin nocnych. Przed projekcją można napić się kawy, a w trakcie dyskusji posilić kanapką. Wszystko wliczone w cenę biletu.

 

Spotkania prowadzą studenci krakowskich uczelni - wybierają repertuar, przygotowują i wygłaszają wprowadzenie do filmu, moderują dyskusję. Każdy student może zostać gospodarzem wybranego spotkania. Najbardziej aktywni uczestnicy nagradzani są darmowymi biletami do Kina Pod Baranami.

 

Krótki wstęp wygłosi studentka filmoznawstwa UJ, Paulina Richert.

 

 

BILETY DLA STUDENTÓW: TYLKO 10 zł

 

FOXCATCHER | FOXCATCHER

reż. Bennett Miller, USA 2014, 134’

 

Film opowiada dramatyczną historię olimpijskich zapaśników, braci Marka i Davida Schultzów, i ich skomplikowanej relacji z ekscentrycznym bogaczem, Johnem du Pontem.

 
Żyjący w biedzie i zapomnieniu w prowincjonalnym Wisconsin złoty medalista olimpijski w zapasach Mark Schultz (Channing Tatum) zostaje zaproszony przez multimilionera Johna du Ponta (Steve Carell) do przeprowadzenia się do jego posiadłości i wzięcia udziału w przygotowaniach drużyny na olimpiadę w Seulu (1988 rok). Schultz przystaje na tę propozycję, kierowany chęcią wyjścia z cienia swojego starszego brata Davida (Mark Ruffalo), uznanego trenera zapasów, i tak jak on zdobywcy złotego olimpijskiego medalu. 


Dysponujący ogromną fortuną oraz najnowocześniejszym zapleczem treningowym du Pont mianuje się naczelnym szkoleniowcem skompletowanej przez siebie dzięki zachętom finansowym drużyny. Relacja Schultza i du Ponta zyskuje nowy wymiar wraz z narastającym postrzeganiem przez Marka swojego 'mecenasa' jako mentora i ostateczny autorytet. Jednak zmienność du Ponta oraz jego psychologiczna niestabilność zaczynają z czasem negatywnie wpływać na chwiejną osobowość sportowca, a tym samym jego wyniki na macie. Kiedy uwaga i przychylność du Ponta zwracają się w stronę brata Marka, losy trzech głównych graczy tej psychologicznej rozgrywki wydają się nieuchronnie zmierzać w stronę tragedii, której finału nikt nie mógł się spodziewać.


Oparty na faktach film z zaskakującymi kreacjami Steve'a Carella (Biuro), Channinga Tatuma (Magic Mike), którzy grają wbrew swojemu aktorskiemu emploi. Na ekranie towarzyszy im Mark Ruffalo (Wyspa tajemnicAvengers).


Prawdziwa, wstrząsająca historia, piękne zdjęcia, świetne kreacje aktorskie.

Hatak.pl


To dzieło podwójnie olimpijskie: z uwagi na temat i pod względem poziomu.

Onet.pl