Lifestyle 27.09.2019

Studenci wychodzą na ulicę

Zaniedbana, niewyróżniająca się niczym droga – tak wygląda obecnie ulica Stefanowskiego na łódzkim Starym Polesiu, łącząca kampusy A i B Politechniki. W czwartek, 18 września, w samo południe można było zobaczyć ją jednak w nieco innym, odświeżonym wydaniu. Na wyludnionych, zajętych do tej pory jedynie przez samochody odcinkach ulicy pojawiła się drobna zieleń oraz miejskie meble: stoliki, krzesła i fotele, a wraz z nimi ich użytkownicy – studenci kilku polskich uczelni, którzy stosując innowacyjną metodę prototypowania urbanistycznego postanowili sprawdzić, jak proponowane przez nich rozwiązania mogą ulepszyć zdegradowaną przestrzeń.

 

Za nami początek głosowania na projekty w ramach Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. Od soboty, 14 września przez dwa tygodnie każdy mieszkaniec Łodzi ma szansę oddać swój głos na pięć wybranych przez siebie projektów z całego miasta, które jego zdaniem poprawią komfort życia w nim. Wśród wniosków złożonych do ŁBO nie brakuje inicjatyw infrastrukturalnych - najpopularniejsze z nich zyskają szansę na realizację, na stałe wpisując się w krajobraz Łodzi, podobnie jak zwycięskie we wcześniejszych edycjach woonerfy na ulicach 6 Sierpnia i Traugutta. W ślad tych koncepcji idą przemieszczający się codziennie zaniedbaną ulicą Stefanowskiego studenci – już niedługo może powstać tam zielony woonerf, przestrzeń przyjazna dla pieszych i rowerzystów, miejsce wytchnienia od miejskiego i uczelnianego zgiełku. Wniosek P295SP „Przeszyci Zielenią”, zakładający przebudowę łączącej kampusy drogi dzięki wspólnej inicjatywie studentów i pracowników Politechniki Łódzkiej został zgłoszony i przyjęty do tegorocznej edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego.

 „Do tej pory ulica Stefanowskiego nie była miejscem atrakcyjnym ani dla mieszkańców położonych w jej okolicy nieruchomości, ani dla klientów znajdujących się przy niej punktów usługowych. Wąskie, zniszczone chodniki nie ułatwiają codziennej drogi na zajęcia tysiącom studentów. Najwyższy czas to zmienić. Marzymy o tym, by Stefanowskiego stała się swoistą wizytówką naszej dzielnicy. Podczas czwartkowego flash moba chcieliśmy pokazać, że Stare Polesie zasługuje na przyjazną przestrzeń pełną zieleni” – tłumaczy Patryk Wacławiak, lider zespołu projektowego.

Organizując wydarzenie, studenci postanowili wykorzystać formułę prototypowania urbanistycznego, które polega na tworzeniu oraz testowaniu uproszczonych form zagospodarowania i funkcjonowania ulicy, placu czy skweru. Happening został przeprowadzony w północnej części ulicy Stefanowskiego, nieopodal skrzyżowania z ul. Radwańską, we współpracy z okolicznymi punktami usługowymi. Swoje podwoje dla uczestników przedsięwzięcia otworzyły takie miejsca, jak kawiarnio-pralnia Czysta Sztuka, Boutique Hostel, Tawerna Sesja czy Bar Indeks. Lokalni przedsiębiorcy wystawiając tymczasowe ogródki gastronomiczne przed swoimi lokalami przyczynili się do ożywienia ulicy, oferując uczestnikom flash moba (studentom oraz napotkanym przechodniom) drobny poczęstunek.

 „Flash mob okazał się dużym sukcesem. W pewnym momencie nie była już konieczna jego animacja – użytkownicy zaaranżowanej przestrzeni poczuli się w niej bardzo dobrze i sami inicjowali liczne aktywności jedząc, rozmawiając czy po prostu odpoczywając na świeżym powietrzu. Zapoczątkowany przez nas fragment zielonej ulicy może stać się impulsem do zmiany całej otaczającej przestrzeni. Docelowy, złożony do budżetu obywatelskiego projekt przewiduje bowiem możliwość kontynuacji woonerfu na dalszych odcinkach ulicy Stefanowskiego, co pozwoliłoby stworzyć zieloną strefę przeszywającą tkankę miejską, łączącą ze sobą dwa kampusy Politechniki oraz Park im. Klepacza i Park im. Poniatowskiego, oazę spokoju i wytchnienia od zgiełku miejskiego” – dodaje Patryk Wacławiak.

Koncepcja zakłada utworzenie strefy podwórca miejskiego (woonerfu) na odcinku od ul. Potza do ul. Radwańskiej, w celu priorytetyzacji ruchu pieszego i rowerowego z uspokojeniem ruchu samochodowego. Pozwoli stworzyć atrakcyjną sekwencję wnętrz dla rekreacji mieszkańców oraz studentów. Budowa podwórca zakłada pielęgnację istniejącej zieleni, nowe nasadzenia, strefy rekreacji biernej z ławkami, stojakami dla rowerów i niezbędną infrastrukturą oraz miejsce pod ogródki gastronomiczne. Skrzyżowanie z ul. Potza ma zostać wyniesione, a na skrzyżowaniu z ul. Radwańską planuje się zmiany nawierzchni, co pozwoli na zwiększenie uwagi kierowc6w. Posadzki w obrębie samego woonerfu będą cechować się jednak jednopoziomowością, która pozwoli zniwelować bariery dla pieszych, a w szczególności niepełnosprawnych. Założenie woonerfu na ul. Stefanowskiego wpisuje się w koncepcję Green EXPO 2024 Łódź Polska – obszar objęty projektem graniczy z terenem, który w nieodległej przyszłości stanie się zieloną wizytówką nie tylko Łodzi, ale i całego kraju. Całościowy koszt wybudowania podwórca miejskiego szacowany jest na 1,4 mln zł.

Projekt jest częścią zwycięskiej pracy konkursowej stworzonej w ramach przedsięwzięcia. „Włócz się po mieście - warsztaty urbanistyczno-architektoniczne”. Zespół projektowy w składzie: Daria Bartosik (Politechnika Łódzka), Milena Rypa (Politechnika Opolska), Jan Kowalski (Uniwersytet Warszawski – Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej „Spatium”), Patryk Wacławiak (Politechnika Łódzka – SKN Gospodarki Przestrzennej „Cirkula”) został wyróżniony przez jury składające się ze specjalistów w dziedzinie architektury i urbanistyki z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w  Łodzi i Politechniki Łódzkiej za najlepszą koncepcję zagospodarowania kwartału pomiędzy ulicami: Radwańską, Wólczańską, Skorupki i al. Politechniki. Ogólnopolski konkurs na plan zagospodarowania łódzkich kwartałów organizowany jest z powodzeniem od 5 lat przez SKN Gospodarki Przestrzennej „Cirkula” we współpracy z Miejską Pracownią Urbanistyczną w Łodzi.

 

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym opisem koncepcji:

https://uml.lodz.pl/uploads/tx_edgeregisters/75200/3867/P295SP.pdf

oraz z planszą z projektem:

https://uml.lodz.pl/uploads/tx_edgeregisters/75200/3888/P295SP.pdf

Harmonogram ŁBO:

https://uml.lodz.pl/bo/lbo-20192020/harmonogram/