News 07.04.2016

Stołeczne wydarzenia, w których musisz wziąć udział

Warszawa to nie tylko centrum polskiego biznesu, to także świat nauki, kultury i sztuki. Targi Książki, Orange Warsaw Festival czy Freddie Mercury Rock-Operowo to tylko niektóre nadchodzące wydarzenia, w których warto wziąć udział.

 

W Warszawie jest ponad 300 bibliotek, blisko 60 muzeów oraz 30 teatrów i instytucji muzycznych. Stolica to miasto studentów – swoją siedzibę ma tu aż 66 uczelni. Warszawa jest też jednym z największych miast Europy po Moskwie, Paryżu, Frankfurcie nad Menem i Londynie. Pałac Kultury i Nauki to najwyższy budynek w Polsce.

Co warto zobaczyć w Warszawie? Przedstawiamy listę miejsc i wydarzeń, dla których warto odwiedzić stolicę.

 

Multimedialny Park Fontann

 

Multimedialny Park Fontann to kompleks czterech fontann znajdujący się na terenie zwanym Podzamczem. Park uruchomiono w maju 2011 roku w 125. rocznicę Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Fontanny świecą i pulsują w piątki oraz soboty wieczorem od maja do września. To wtedy mają miejsce 30-minutowe pokazy multimedialne „woda-światło-dźwięk” z wykorzystaniem reflektorów i laserów. Każdego roku prezentowane jest zupełnie nowe przedstawienie. Obok kompleksu fontann ustawiono ławeczkę Williama Heerleina Lindleya – projektanta warszawskiej sieci kanalizacyjnej, który uruchomił w 1886 roku miejskie wodociągi. Wstęp do Multimedialnego Parku Fontann jest bezpłatny.

 

Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej

 

Warszawa oferuje również coś miłośnikom historii. 15 sierpnia każdego roku (tj. w Święto Wojska Polskiego) spotykają się oni w podwarszawskim Ossowie na rekonstrukcji Bitwy Warszawskiej z 1920 roku. Corocznie bierze w niej udział kilkuset rekonstruktorów oraz kilka tysięcy widzów. Uczestnicy mogą przenieść się na chwilę w XX wiek i na własne oczy zobaczyć rekonstrukcję jednej z ważniejszych bitew w dziejach Polski. Bitwa Warszawska (tzw. Cud nad Wisłą) została stoczona w dniach 13-25 sierpnia 1920 roku w trakcie wojny polsko-bolszewickiej. Zadecydowała ona o zachowaniu niepodległości przez Polskę i uniemożliwiła rozprzestrzenianie się rewolucji komunistycznej na Europę Zachodnią.

 

 Muzyczna Warszawa – Orange Warsaw Festival i Freddie Mercury Rock-Operowo

 

Orange Warsaw Festival to jeden z większych festiwali muzycznych w Polsce. Impreza odbywa się w stolicy od 2008 roku. Na festiwalowej scenie wystąpili do tej pory artyści światowej sławy jak np. Beyoncé, Linkin Park, The Offspring, Moby czy Nelly Furtado. W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 3-4 czerwca na Torze Wyścigów Konnych na Służewcu. Uczestnicy będą mogli posłuchać takich gwiazd jak Julia Marcell, Tom Odell, Editors, Daughter, Die Antwoord, Lana Del Rey, Skrillex, Skunk Anansie, Xxanaxx czy MØ.

 

Fani muzyki będą mogli także pojawić się na koncercie poświęconym pamięci wokalisty i muzyka zespołu Queen – Freddie Mercury Rock-Operowo, który odbędzie się w sobotę 14 maja w Teatrze Palladium. Ciekawym elementem imprezy będzie połączenie techniki wokalnej śpiewaków operowych z wokalistami pop-rockowymi.

 

Warszawskie Targi

 

Nie wyobrażasz sobie dnia bez książki? Jeśli tak, to Warszawskie Targi Książki są właśnie dla ciebie. Ich siódma edycja odbędzie w tym roku w dniach 19-22 maja na PGE Narodowym. Tematyka targów jest niezwykle różnorodna – począwszy od literatury pięknej, beletrystyki, literatury dla dzieci i młodzieży poprzez literaturę naukową, podręczniki szkolne i akademickie, literaturę popularnonaukową, komiksy, fantastykę, gazety, e-booki i e-prasę.

 

Stolica to także targi mieszkaniowe – np. te organizowane przez Murator Expo na Torwarze w dniach 10-11 września. Jest to największa impreza w Polsce poświęcona rynkowi nieruchomości. Na Targach Mieszkaniowych zawsze jest szansa na zakup nieruchomości na specjalnych, korzystnych warunkach. Można otrzymać jednak nie tylko niższe ceny, lecz także np. bonusy w postaci garażu lub balkonu w cenie, wykończenia mieszkania pod klucz czy wyposażenie AGD.

 

W Warszawie organizowane są również Targi Produktów Tradycyjnych i Ekologicznych Regionalia (22-24 kwietnia), podczas których prezentuje się żywność organiczną, produkty wytwarzane na bazie receptur przekazywanych z pokolenia na pokolenie, wyroby rzemieślnicze oraz rękodzieło. W stolicy odbywa się także Festiwal Ogrodów (7-8 maja), którego celem jest promocja branży ogrodniczej i zieleni w mieście oraz Targi Pojazdów Zabytkowych Auto Nostalgia (13-15 maja). Impreza jest wydarzeniem obowiązkowym dla miłośników zabytkowej motoryzacji, kolekcjonerów, osób z branży motoryzacyjnej oraz rodzin z dziećmi. Będzie można zobaczyć pojazdy rodem z PRL-u, legendy polskiego sportu, amerykańskie krążowniki szos oraz polskie i zagraniczne motocykle.

 

Stolica to idealne miejsce zarówno na jednodniową wycieczkę, jak i dłuższy wyjazd. Na brak rozrywek nie mogą narzekać także sami warszawiacy, bowiem Warszawa to ciekawe miejsca takie jak np. Multimedialny Park Fontann. Stolica jest również gospodarzem wielu targów, koncertów oraz festiwali.