Podróże 12.05.2014

SPOTKANIE Z ARKTYCZNĄ ROSJĄ

15 dni ostrej jazdy, 8000 km, 1000 l paliwa, pogoda pod psem oraz przyjaźni ludzie - tak najkrócej brzmi relacja z wyprawy „One Kiss of Arctic 2014”, autorskiego przedsięwzięcia Wawrzyńca Kuca – architekta, który wraz z przyjacielem, fotografem Wacławem Labą wyruszył samochodem Nissan Patrol Y61 na spotkanie z Arktyką. Zaplanowanym celem była Workuta, miasto położone na dalekiej północy Rosji.
16.05 w restauracji „Krakowskie Przedmieście” odbędzie się wyjątkowy wernisaż zdjęć z tej wyprawy. Oprócz slajdowiska z ekspedycji  w programie wieczoru występ początkującej piosenkarki rosyjskiego pochodzenia – Uliashy (Uliana Kołodziejczak) oraz kolejna wystawa ikon autorstwa Natalji Sawkinej i Ingi Suminej.  Nawet najbardziej wybredne kubki smakowe z pewnością zadowoli catering przygotowany przez restaurację „Krakowskie Przedmieście” oraz cukiernię „Michalscy”. Chętni będą mogli wziąć udział w licytacji prac członków koła artystycznego „Domu Seniora”. Całkowity dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na zakup materiałów dla plastyków.


 Celem jest, jak zawsze w wypadku moich wydarzeń, apolityczne promowanie kultury rosyjskiej, a także motywowanie do działania i zarażanie pozytywną energią. W dobie napięć za naszą wschodnią granicą to zadanie nabiera szczególnej wagi i znaczenia – mówi Dawid Łasut, organizator wydarzenia, właściciel szkoły językowej CJR Efektywny Rosyjski oraz propagator rosyjskiej kultury i języka. – Od lat walczę ze stereotypami. Chcę pokazać, że zwykli Rosjanie są takimi samymi ludźmi jak my, a ich spory dorobek kulturowy może być interesujący. Z drugiej strony staram się promować Polskę w Rosji. Nie wolno nam postrzegać naszych sąsiadów tylko i wyłącznie w kontekście rozgrywek politycznych czy walki o strefy wpływów. Powinniśmy zachować dystans i zdrowy rozsądek. Poprawne stosunki dyplomatyczne, kulturalne czy ekonomiczne z Rosjanami leżą  w obopólnym interesie. I nawet jeśli dla niektórych jest to „walka z wiatrakami”  to ktoś powinien podjąć z nimi walkę  - dodaje.
Oprócz restauracji „Krakowskie Przedmieście” oraz cukierni „Michalscy” wydarzenie wspierają salony kosmetyczne „Femmalium” i restauracja „Mała Italia”.

„SPOTKANIE Z ARKTYCZNĄ ROSJĄ”
16.05 (piątek) START : 19:30
SYMBOLICZNY KOSZT UCZESTNICTWA – 30ZŁ (zebrane środki zostaną przekazane na kolejne wydarzenia non profit)
ZAPISY: biuro@efektywnyrosyjski.pl, 692 996 825
Liczba miejsc ograniczona.
Więcej informacji o tym i kolejnych projektach Dawida Łasuta można znaleźć na https://pl-pl.facebook.com/EfektywnyRosyjski