Finanse 06.04.2018

Spotify wytacza ciężkie działa przeciw piratom!

Pomimo że Spotify jest najpopularniejszym serwisem do streamowania muzyki, to jednak odnotował w ubiegłym roku aż 1,5 mld USD straty. Nic więc dziwnego, że firma robi co może, by poprawić swoje wyniki, a ostatnio postanowiła zawalczyć także z piratami, którzy nielegalnie korzystają z ich serwisu w wersji premium (bez reklam) i rozesłała do takich użytkowników stosowne wiadomości e-mail przestrzegające ich przed kontynuowaniem tego procederu.

Do tej pory nie wiedzieliśmy jednak jak duże jest to zjawisko i ile osób tak naprawdę korzysta ze zhakowanej wersji Spotify. Aż do teraz, ponieważ przedsiębiorstwo postanowiło wejść na giełdę i we wniosku IPO złożonym do SEC (amerykańska komisja papierów wartościowych i giełd) przeczytać możemy, że Spotify wykryło ok. 2 mln przypadków użytkowników korzystających z pirackiej wersji ich aplikacji (jest to stan na 31 grudnia zeszłego roku).
 

2 mln może nie wydawać się tak dużą liczbą, jeśli weźmiemy pod uwagę, że z serwisu korzysta na całym świecie 157 mln użytkowników (z czego ponad 70 mln opłaca abonament), ale trzeba wziąć pod uwagę, że osoby te pozbawiają firmę wpływów z reklam, a jeśli pomnożymy 2 mln przez 9,99 USD, to zrobi się nam zacna suma. Spodziewać można się więc, że Spotify niedługo zacznie podejmować bardziej zdecydowane kroki w walce z piratami.