News 26.04.2018

Sposób na uniknięcie podwyżki za OC

W ostatnich latach ceny OC rosły w zastraszającym tempie. Podwyżki nie dotknęły jednak wszystkich kierowców w takim samym stopniu. Niektórzy z nich obniżyli swoją składkę, dzięki kilku sprawdzonym sposobom.

 

Na cenę ubezpieczenia OC wpływają zarówno dane dotyczące kierowcy (np. wiek, miejsce zamieszkania, historia ubezpieczenia), jak i parametry samochodu (np. pojemność silnika, rok produkcji). Towarzystwa mogą natomiast premiować wybrane przez siebie czynniki. Jeśli nie chcesz przepłacić za polisę OC, wypróbuj kilka naszych sposobów.

 

Kupuj online

Jeśli od lat kupujesz ubezpieczenie OC u agenta lub w placówce towarzystwa ubezpieczeniowego, to zastanów się, czy nie warto wypróbować nowego sposobu i zawrzeć polisę przez Internet. Zakres ubezpieczenia regulowany jest ustawą i w każdym towarzystwie jest taki sam. Różnice mogą stanowić dodatkowe rozszerzenia (np. ubezpieczenie szyb) i oczywiście cena polisy.  

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe przyznają dodatkowe zniżki za zawarcie polisy online, ponieważ wiąże się to dla nich z mniejszymi kosztami. Co więcej, zakup OC przez Internet jest bardzo prosty, szybki i nie wymaga wychodzenia z domu. W porównywarce ubezpieczeń znajdziesz oferty różnych towarzystw, dzięki czemu porównasz nie tylko ceny, ale też możliwe do zakupienia dodatkowe produkty ubezpieczeniowe (np. ASS, NNW).

 

Sprawdź wszystkie oferty

Na rynku działa wielu ubezpieczycieli, którzy stosują różne i stale zmieniające się przeliczniki składek za polisę OC. Jeśli od wielu lat kupujesz polisę w tym samym towarzystwa, sprawdź co może zaoferować Ci konkurencja. Warto też wiedzieć, że wiele towarzystw ubezpieczeniowych stosuje zniżki dla nowych klientów, które mogą być nawet wyższe niż zniżki za wznowienie polisy w tej samej firmie.

To, w którym towarzystwie ubezpieczeniowym najlepiej zawrzeć nowe OC najłatwiej jest sprawdzić w Internecie. Już teraz porównaj składki OC w kalkulatorze samochodowym, tak aby w kilka chwil znaleźć najtańszą ofertę.

 

Wybierz płatność jednorazową

Polisę można opłacać ratalnie. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że w takich przypadkach łączna kwota ubezpieczenia jest wyższa o np. 10% lub 20%. Dlatego też, jeśli tylko masz taką możliwość, opłać polisę jednorazowo.

 

Sprawdź ubezpieczenia pakietowe

Wydawać by się mogło, że zawarcie jedynie ubezpieczenia obowiązkowego, czyli OC jest najtańszym rozwiązaniem. Nie jest to jednak reguła. Zdarza się, że ze względu na tzw. zniżki pakietowe np. polisa OC + NNW jest tańsza niż sama polisa OC.

 

Działaj z wyprzedzeniem

Z zawarciem polisy OC nie warto czekać do ostatniej chwili, ponieważ pośpiech nigdy nie jest najlepszym doradcą. Dobrze jest więc rozpocząć poszukiwania najlepszej oferty np. z dwutygodniowym wyprzedzeniem.

 

Rozważ dopisanie współwłaściciela do dowodu

Młodzi kierowcy z krótką historią ubezpieczeniową, płacą za OC najwięcej. W takiej sytuacji warto pomyśleć o dopisaniu do dowodu rejestracyjnego starszej, doświadczonej osoby, która ma wyższe zniżki za bezszkodową jazdę. Wiele towarzystw podczas kalkulacji składki  bierze bowiem pod uwagę zniżki bardziej doświadczonego kierowcy. Może się jednak zdarzyć, że osoba z większymi zniżkami będzie musiała być wpisana w dowodzie na pierwszej pozycji.

Na składkę OC wpływa wiele czynników. Znaczenie może mieć nawet stan cywilny czy zawód wykonywany przez jego właściciela.  I choć na większość z nich nie mamy żadnego wpływu, to warto podawać wszystkie informacje zgodnie ze stanem faktycznym. Część z nich, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy, może bowiem obniżyć cenę polisy.