Lifestyle 03.02.2019

Słuchawki dobre do joggingu i innych sportów

Muzyka podczas uprawiania sportów pozwala się wyciszyć, a dobry podcast czy audiobook dają okazję do połączenia przyjemnego z pożytecznym. Jedynym, czego do tego potrzeba jest odtwarzacz mp3 lub telefon wyposażony w odpowiednie słuchawki.

 

Plączące się i wypadające z uszu słuchawki podczas biegania to największy koszmar biegacza. Osobom, które nie wyobrażają sobie sportu bez muzyki, mogą nawet uniemożliwić spędzanie czasu w ruchu. Dlatego do uprawiania sportu nie sprawdzą się zwykłe słuchawki kupione w kiosku. Raczej nie będą odpowiednie też modele nauszne, które są ciężkie i trudno utrzymać je na miejscu. Zwyczajne słuchawki douszne na długim kablu będą się z kolei mocno plątać, a jeśli ich końcówki nie będą odpowiednio wyprofilowane, to szybko wypadną z uszu.

Co zamiast kabla do słuchawek?

W sklepach elektronicznych można jednak znaleźć coraz więcej modeli przeznaczonych specjalnie dla biegaczy czy rowerzystów. Można je zwykle poznać po dobrze wyprofilowanych końcówkach i krótkim, elastycznym kablu. Najczęściej są to modele działające na Bluetooth, a więc bezprzewodowe. Zobacz, ile kosztują tego typu słuchawki w dobrych sklepach z elektroniką.

Wybierając je, warto pamiętać, że słuchawki na Bluetooth działają dzięki wbudowanej baterii. Lepiej sprawdzić przed zakupem jej wytrzymałość, by nie okazało się, że po dłuższym spacerze są one całkowicie wyładowane. Aby korzystać z takich słuchawek, wystarczy mieć telefon lub inne urządzenie obsługujące Bluetooth. Po uruchomieniu tej opcji sprzęt powinien być automatycznie wykryty przez słuchawki.

Niektóre modele słuchawek na Bluetooth mają w zestawie pilot, który umożliwia zdalne sterowanie głośnością i odbieranie rozmów w biegu. Przy szczególnie dynamicznych sportach warto zastanowić się nad słuchawkami dousznymi ze specjalnym pałąkiem, który zaczepia się o ucho, dodatkowo zabezpieczając końcówkę przed wypadnięciem.

Słuchawki do zadań specjalnych

W niektórych sklepach można znaleźć bezprzewodowe słuchawki bez kabla. Składają się one z samych końcówek wkładanych do uszu. Są zwykle drogie, ale ich zakup opłaci się osobom, które trenują sport wyczynowo i chcą mieć przy tym komfort.

Stereotypowo uważa się, że kiepskie słuchawki są ciche i nie tłumią hałasów z zewnątrz, a profesjonalne idealnie izolują od dźwięków dobiegających z otoczenia. Choć do tańca lub na siłownię rzeczywiście mogą przydać się słuchawki całkowicie tłumiące odgłosy z otoczenia, to do innych sportów lepiej wybierać takie, które przepuszczają dźwięki. Słuchanie muzyki podczas biegania czy jazdy na rowerze jest przyjemne, ale jeśli jednocześnie wygłuszone zostaną odgłosy w miasta, to może być przy okazji bardzo niebezpieczne. Ewentualnie można wybrać model, który w zależności od ustawienia tłumi lub przepuszcza dźwięki.

Na koniec warto wiedzieć, że istnieją nawet specjalne słuchawki do pływania. Są one bezprzewodowe, obejmują głowę elastyczną obręczą i mają specjalny kształt, dzięki czemu działają jednocześnie jak zatyczki do uszu.