News 14.09.2018

Skutki zanieczyszczonego powietrza w mieszkaniu

Na zanieczyszczone powietrze narażamy się nie tylko w przestrzeni miejskiej, ale również w zaciszu własnego mieszkania. W takich pomieszczeniach jak kuchnia, łazienka czy salon mogą pojawić się źródła emisji zanieczyszczeń, z których nie zdajemy sobie sprawy. Na szczęście można ograniczyć wpływ szkodliwych czynników.

 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przeprowadziła badania, z których wynika, że powietrze w domach, biurach i budynkach użyteczności publicznej może być nawet kilkadziesiąt razy bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz. To wpływa niekorzystnie na zdrowie przebywających w takim wnętrzu osób.

 

Jakie zanieczyszczenia grożą nam w mieszkaniu?

 

W ciągu ostatnich 30 lat przeprowadzono wiele badań na temat wpływu środowiska pomieszczeń mieszkalnych na zdrowie ludzi. Naukowcy zidentyfikowali wiele czynników, które powodowały określone objawy chorobowe i niekorzystnie oddziaływały na organizmy dorosłych oraz dzieci. Były to zarówno czynniki fizyczne (np. hałas, temperatura), jak i chemiczno-biologiczne. Najczęściej spotykane zagrożenia są powodowane przez obecność w powietrzu dwutlenku węgla i tlenku węgla. Tego rodzaju zanieczyszczenia są powodowane głównie poprzez spalanie paliw, a w przypadku dwutlenku węgla dochodzi do tego jeszcze kwestia oddychania ludzi i zwierząt przebywających w zamknięciu. Kuchenki, a także piecyki gazowe mogą wydzielać do atmosfery tlenek azotu. Nie można zapominać również o niekorzystnym wpływie na ludzki organizm lotnych związków organicznych, do czego przyczyniają się tak powszechne czynności jak gotowanie i pieczenie, ale również kosmetyki, środki owadobójcze, a nawet zagrzybienie pomieszczeń. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że meble z płyt wiórowych i niektóre materiały izolacyjne powodują powstawanie szkodliwego formaldehydu. Do tego palenie papierosów w domu zanieczyszcza powietrze dwutlenkiem siarki i aerozolami pyłowymi (ołowiem, manganem, kadmem). To oczywiście tylko przykłady zagrożeń występujących w mieszkaniach i domach, ale tak naprawdę jest ich o wiele więcej. Nic dziwnego, że coraz częściej mówi się o chorobach, które są następstwem przebywania w nadmiernie zanieczyszczonych mieszkaniach i nazywa się je chorobami związanymi z budynkiem (BRI - Building Related Illness). Warto też uświadomić sobie, że jedne pomieszczenia są w mniejszym stopniu narażone na tego typu niebezpieczeństwa, a inne w większym.

 

Pomieszczenia najbardziej zagrożone

 

Niewątpliwie kuchnia jest jednym z pomieszczeń najbardziej narażonych na zanieczyszczenia. O negatywnym wpływie gotowania i pieczenia na otoczenie już wspomnieliśmy. Tutaj kluczowe znaczenie ma dobra, sprawna wentylacja. Warto także używać wydajnych wyciągów, które ściągną zanieczyszczone powietrze do szybu wentylacyjnego. Niestety, nie sprawdza się w tym przypadku okapów pracujących jako pochłaniacz, ponieważ redukują one tylko nieprzyjemny zapach w otoczeniu i ewentualnie wyłapują tłuszcz (filtr przeciwtłuszczowy). W kuchni nie warto również stosować odświeżaczy powietrza w sprayu, ponieważ rozpylana przez nie substancja może osiadać na jedzeniu, powodując nawet zatrucia pokarmowe. Nieprzyjemne zapachy lepiej eliminować bukietami świeżych, aromatycznych ziół lub ich naparami.

 

Również łazienka jest pod tym względem zagrożona. Częste stosowanie w niej kosmetyków, jak również różnego rodzaju odświeżaczy powietrza generuje wiele lotnych związków organicznych. Do tego toaleta jest narażona na występowanie grzybów i pleśni. Warto też zwracać uwagę na niebezpieczne substancje pojawiające się w salonie, sypialni i pokoju dziecka. Problemem bywa w nich unoszący się w powietrzu formaldehyd, którego źródłem są meble, dywany, panele podłogowe i niektóre materiały budowlane. W takich miejscach warto pokrywać ściany specjalnymi farbami (np.  Magnat Ceramic Care, która wyłapuje formaldehyd i zamienia go w cząsteczki pary wodnej), umieszczać rośliny, które filtrują powietrze i dbać o częste wietrzenie pomieszczeń.

 

 

Dbanie o czystość powietrza w mieszkaniu ma ogromne znaczenie, ponieważ najczęściej przebywamy tam przez wiele godzin. Aby uniknąć wielu groźnych chorób, nie powinniśmy lekceważyć tego problemu, tym bardziej że często kłopot te można rozwiązać prostymi środkami.