Podróże 14.11.2016

Ścieżkami Południków Szczęścia - INDOCHINY 

Ludzie, koty, kulinarne smaki, narkotykowi bossowie, wizjonerska architektura, podróżne wpadki i katastrofy…

Jedna podróż – wiele światów. Indochiny od środka. Od Bangkoku, przez Złoty Trójkąt, po Kambodżę.  Od birmańskiego Taschileiku do Sihanoukville i Phnom Penh. Od radości do łez…

Zapraszamy na bardzo osobistą wędrówkę śladami naszych „Południków szczęścia” i ścieżkami ostatniej wyprawy do Indochin, gdy zawalił się nam dotychczasowy świat i zaczął tworzyć nowy. 

 

Środa, 16.11.2016, sala 203
godz. 18:00 
Nowohuckie Centum Kultury 

Wstęp wolny

 

 

ELŻBIETA I ANDRZEJ LISOWSCY - ona – badaczka mistycznego islamu (iranistka i religioznawca), on – dziennikarz i fotograf. Autorzy wydanej właśnie książki „POŁUDNIKI SZCZĘŚCIA” (Wydawnictwo Epika - Esprit), twórcy telewizyjnego „Światowca” i radiowego „Południka Cafe” oraz obecnych teraz na antenie Radia Kraków „Południków szczęścia” – premiery w każdą sobotę o godz. 21.00).

Członkowie m.in. The Explorers Club (Nowy Jork; Elżbieta – wiceprezes Oddziału Polskiego The Explorers Club) i honorowi członkowie Polish – American Travelers Club, twórcy reportaży ze świata dla TVP1 i TVP2, telewizyjnych magazynów „Światowiec” (TVP INFO) oraz „Z plecakiem i walizką” (TVP Kraków).

Autorzy setek artykułów prasowych i wielu przewodników turystycznych m.in. „Wiedeń – miasto artystów i geniuszy” (Wydawnictwo Bezdroża), „Lwów od środka” (RM, Discovery Chanel) czy „Tunezja” (Wiedza i Życie i A Dorling Kindersley Book – wydanie na cały świat, w ponad 20 językach.

Wyróżnieni m.in. dwukrotnie nagrodą ministra turystyki Tunezji „Złoty Jaśmin” (2009 i 1997), Złotym Medalem Straussa (Wiedeń,  2006), nagrodą „Zlatna Penkala” (Złote Pióro - Zagrzeb, 2005), nagrodą Polskiej Izby Turystyki GLOBUS’97 („za całokształt działalności dziennikarskiej w dziedzinie turystyki”). Za autorski cykl audycji Radia Kraków poświęcony krajom Unii Europejskiej otrzymali Grand Prix festiwalu MEDIATRAVEL (Łódź, 2004).

We wrześniu 2014 roku otrzymali w Hammamecie Tunisia Awards 2014. Przyznano ją po raz pierwszy a uroczystej gali patronował premier Tunezji Mahdi Jomaa. Wśród laureatów nagrody przyznanej w sześciu kategoriach znaleźli się m.in. przedstawiciele branży turystycznej i aktorzy (Angelina Jolie i Antonio Banderas).

 

 

Świat jest jeden, ale na szczęście współtworzy go wiele różnych mikroświatów. Ocierających się o sacrum i o profanum. Ich wzajemne przenikanie się tworzy niezwykłe klimaty i małe przyjemności. W tych międzyświatach, w ogóle w każdej podróży, możemy lepiej poznać siebie, bo słusznie zauważyła przed laty Wisława Szymborska, że „Tyle wiemy o sobie ile nas sprawdzono”. Także w podróży zobaczymy, że miała rację noblista pisząc: „Żyjemy szybciej, ale mniej dokładnie…” 

W przyjemności nie chodzi o hedonizm. Bo ten po prostu jest nudny. To raczej droga, dążenie, chwila, kiedy przeciwieństwa harmonizują się. Poszukiwanie czegoś, czego w ogóle szuka ludzka świadomość. Wtedy rodzi się uczucie błogostanu, szczęśliwości, harmonii. Podróż, w której choćby podświadomie szukamy, to ułatwia, bo jest aktem twórczym. Sri Aurobindo - myśliciel i filozof indyjski, powiedział, że rodzi się wówczas napięcie między tym, co dusza wyobraża sobie, widzi, jako dzieło piękne, a ludzką, fizyczną możliwością wykonania i ukończenia owego dzieła. Każdy z nas szuka i odnajduje to na swój sposób, inaczej. Dla nas to po prostu „POŁUDNIKI SZCZĘŚCIA”...

 

Elżbieta i Andrzej Lisowscy