Kultura 13.09.2017

Sacrum Profanum – rozszerzamy strefę dyskomfortu!

Bezpłatne koncerty, spotkania, warsztaty i dyskusje uzupełniają program Festiwalu Sacrum Profanum, który rozpocznie się już 26 września. Przedstawiamy program wydarzeń towarzyszących tegorocznej edycji wydarzenia. UWAGA: wstęp na wszystkie wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny.

 

W zeszłym roku Festiwal został uzupełniony o  otwarte koncerty, spotkania i warsztaty, które cieszyły się sporą popularnością. W tym roku nie będzie inaczej – poza trzema bezpłatnymi koncertami, sześcioma wydarzeniami przygotowanymi wspólnie z magazynami „Glissando” i „Fragile”, Sacrum Profanum zaprasza na trzy spotkania literackie, które wprowadzą słuchaczy w szerszy kontekst współczesnej kultury i literatury rumuńskiej.

 

Wstęp na koncerty Efter/ Soley/ AsiKIDS (30.09, 12.00, Cricoteka), Femenine (30.09, 13.00, Muzeum Inżynierii Miejskiej) oraz Medytacje (01.10, 13.00, ICE Kraków) jest bezpłatny, ale obowiązują wejściówki dystrybuowane w portalu Evenea.pl

 

26 września (wtorek), godz. 17.00 / Cricoteka

Obrazy Rumunii

Rumunia to kraj wciąż obcy dla Polaków, pełen sprzeczności, trudnych przeżyć historycznych, postsowieckiego widma, ale i niezwykłej, oryginalnej kultury. Ile oblicz ma Rumunia i których spośród nich nie znamy? O kraju rozciągniętym pomiędzy Wschodem a Zachodem opowie Bogumił Luft, były ambasador Polski w Rumunii i dziennikarz, który swoje trzydziestoletnie doświadczenie dyplomatyczne spisał w poruszającym reportażu Rumun goni za happy endem.

Dyskusja: Bogumił Luft
Prowadzenie: Ziemowit Szczerek

 

27 września (środa), godz. 18.00 / Cricoteka

Literatura rumuńska dla początkujących i średnio zaawansowanych

Tłumaczka między innymi Maxa Blechera, Mircei Cărtărescu, Dana Lungu, Ioana Es. Popa, Varujana Vosganiana zaprasza na najkrótsze na świecie wprowadzenie do literatury rumuńskiej, tej tłumaczonej i nietłumaczonej. Wojciech Bonowicz - poeta, krytyk i publicysta - w imieniu czytelników będzie wypytywał o to, co należy czytać, w jakiej kolejności i jakie kompetencje czytelnicze są niezbędne do uczestnictwa w przygodzie z współczesną literaturą rumuńską.  

Dyskusja: Joanna Kornas-Warwas
Prowadzenie: Wojciech Bonowicz

 

28 września (czwartek), godz. 14:30 / Cricoteka

Kompozytorski wykon. Spotkanie warsztatowe z Jennifer Walshe / Zaprasza magazyn „Glissando”

„Nowa Dyscyplina to sposób tworzenia – zarówno komponowania, jak i przygotowywania utworów do wykonania. Nie jest to jednak styl, choć utwory mogą mieć podobną estetykę. Kompozytorzy tworzący w ten sposób sięgają do tańca, teatru, filmu, wideo, sztuk wizualnych, instalacji, literatury i stand-upów...” – pisze w manifeście "Nowa dyscyplina" autorka i wykonawczyni "Everything is Important". Spotkanie w języku angielskim.

28 września (czwartek), godz. 16.30 / Cricoteka

Rozmowa: Minimalizm inaczej / Zaprasza magazyn „Glissando”

Widmo minimalizmu wciąż wraca. Jedną z najciekawszych tendencji ostatnich lat jest eksploracja korzeni, obrzeży oraz mutacji historycznego minimalizmu. Zmieniają się jego geografie, coraz więcej uwagi poświęca się uprzednio pomijanym środowiskom i scenom. Czy wciąż mówimy o minimalizmie, czy może już o minimalizmach? Przyjrzymy się współczesnym rozumieniom pojęcia i jego oddziaływaniu na muzykę współczesną: tak komponowaną, jak i improwizowaną, w środowiskach muzyki nowej, jak i niezależnej. Z numerami #31 Sound art oraz #32 Zapis „Glissanda” w tle.

Rozmówcy: Oren Ambarachi, Adriana Borowska, Frédéric Blondy, Paulina Owczarek, prow. Antoni Michnik

 

 

28 września (czwartek), godz. 18.00 / Cricoteka

Krótka historia Małego Paryża

UWAGA: Spotkanie prowadzone w jęz. polskim i rumuńskim

Florian jest już dobrze znany polskiemu czytelnikowi, przede wszystkim za sprawą Małych palców i  napisanej wspólnie z bratem powieści wspominkowej Starszy brat, młodszy brat. Ostatnią jego powieścią, która ukazała się w Polsce, są Dni króla. To wspaniała opowieść, w której pierwsze skrzypce gra nie, jak sugerowałby tytuł, książę Karol – władca Zjednoczonych Księstw Mołdawii i Wołoszczyzny – lecz stolica rodzącej się wówczas współczesnej Rumunii. To bezsprzecznie złote dni Bukaresztu, a także okres, który nie trwał może długo, ale pozostawił trwały, do dziś zauważalny ślad.

Dyskusja: Filip Florian
Prowadzenie: Łukasz Wojtusik, Radosława Janowska-Lascar

 

29 września (piątek), godz. 17:00 / Klubokawiarnia Ludowa

Rozmowa: Emocje / Zaprasza magazyn „Fragile

Czy w muzyce chodzi o emocje? Wydaje się, że w ciągnącym się od stuleci sporze między uczuciem i rozumem wygrywają emocje. Ale intelektualny przeciwnik nie złożył przecież broni, a argumenty ma nadal mocne. A może opozycja rozum-emocje w muzyce jest niepotrzebna lub z gruntu fałszywa?

Rozmówcy: Anna Chęćka-Gotkowicz (estetyka muzyki), Julia Kaleńska-Rodzaj (psycholog muzyki), Rafał Mazur (improwizator), prow. Tomasz Gregorczyk

 

30 września (sobota), godz. 10:30 / Spółdzielnia Ogniwo

Wykonawca kompozytorem. Michał Górczyński i warsztaty z „partytur codzienności” / Zaprasza magazyn „Glissando”

„Miał być obiad, a jest drugie śniadanie. Potrzeba dużej ilości ósemek i coraz delikatniejszej artykulacji w działaniu. Jeszcze sprawa bułki, jednego pnącza szczypiorku oraz pytania o normalność, która nie istnieje...” – czy to mógłby być wyimek z „partytury codzienności”? Dlaczego nie! Zapraszamy na czynne warsztaty z zapisem codziennego i niemożliwego, pełne niespodziewanych dźwiękowych akcji i reakcji. Nie przewidujemy powagi. Warsztaty wokół nadchodzącego #32 Zapis.

 

30 września (sobota), godz. 15:00 / Cricoteka

Rozmowa: Polityka / Zaprasza magazyn „Fragile”

Czy muzyka jest dobrym narzędziem walki politycznej? A może jest nośnikiem określonych ideologii zawsze, nawet kiedy twórcy odżegnują się od jakiegokolwiek społecznego zaangażowania? Innymi słowy – ile muzyki w polityce, ile polityki (również ukrytej) w muzyce.

Rozmówcy: Dariusz Brzostek, Michał Libera, prow. Marcin Barski

 

1 października (niedziela), godz. 11:00 / ICE Kraków – Kinnarps Coworking Garden

Rozmowa: Medytacja / Zaprasza magazyn „Fragile”

Czy w kulturze Zachodu medytacja może mieć cokolwiek wspólnego z muzyką? Czy możemy w stosunku do dźwięku stosować praktyki medytacyjne, na czym miałyby one polegać i czym może różnić się taki odbiór muzyki od modelu percepcji intelektualnej? Czy w tej kwestii mogą nam pomóc doświadczenia innych kultur?

Rozmówcy: Małgorzata Kęsicka (zajmuje się Pauline Oliveros), Stanisław Radoń (kognitywistyka, neurologia, psychoterapia), Rafał Mazur, prow. Tomasz Gregorczy