News 20.05.2015

Rzeczywistość rozszerzona – wykorzystanie praktyczne

Rzeczywistość rozszerzona (ang. Augmented Reality, dalej - AR) często przewija się przez łamy portali i magazynów poświęconych nowoczesnym technologiom. Okulary i gogle VR (takie jak Oculus Rift czy wykorzystujące ekran smartfona gogle od Samsunga) czy posługujące się symulacją hologramów HoloLens od Microsoftu rozpalają wyobraźnię pasjonatów na całym świecie.

Jednak rozszerzona rzeczywistość towarzyszy nam już od dawna – a w chwili obecnej dojrzała na tyle, że jej zastosowanie przynosi wymierne korzyści przeciętnemu użytkownikowi.

 

Profesjonaliści i konsumenci

 

Reklamy często skupiają się na zastosowaniu AR przez profesjonalistów – lekarzy, naukowców czy projektantów. Tymczasem największy chyba potencjał technologii tkwi w wykorzystaniu jej przez klienta masowego – dzięki olbrzymiej mocy obliczeniowej dzisiejszych tabletów i smartfonów szereg już istniejących aplikacji może służyć pomocą nawet ludziom spoza ścisłego kręgu fascynatów.

 

Jedną z nich jest propozycja producenta farb i lakierów – aplikacja na androida Dulux Visualizer.

 

Jak działa aplikacja od firmy Dulux?

 

Jej podstawowym celem jest ułatwienie procesu wyboru farby do ścian i sufitów – właśnie dzięki wykorzystaniu rzeczywistości rozszerzonej: po skierowaniu kamery smartfona lub tabletu na nasze pomieszczenie możemy na żywo zobaczyć, jak będzie wyglądać po pomalowaniu ścian lub sufitu jedną z farb oferowanych przez Dulux. Bardzo istotnym elementem jest zdolność do rozróżniania mebli i dekoracji od ścian – pozwala to (choć, oczywiście, jeszcze nie w sposób doskonały) na pełną wizualizację nowego wystroju wnętrza.

 

Ale podgląd na żywo to nie koniec możliwości aplikacji – możemy z łatwością zapisać zrzut ekranu, by zademonstrować swój pomysł na wystrój rodzinie lub znajomym (lub porównać go z innymi), uzyskać dostęp do filmów instruktażowych, pozwalających na wprowadzenie projektów w życie – a nawet znalezienie sklepu, w którym zaopatrzymy się w odpowiednie farby.

 

 

Do sprawnego działania aplikacja potrzebuje urządzenia z systemem Android w wersji 2.3.3 (Gingerbread) i nowszym (istnieje także wersja na iOS), wyposażonego w kamerę. W celu uzyskania pełni funkcjonalności wymaga dostępu do aparatu, zezwolenia na modyfikowanie pamięci oraz informacji o przybliżonej lokalizacji.

 

Ograniczenia i ryzyko

 

Aby zapewnić maksymalną skuteczność działania – musimy zadbać o odpowiednie warunki: światło (im ciemniejsze pomieszczenie, tym gorzej) oraz nieprzesadną ilość mebli czy dekoracji. Im mniej zatłoczone wnętrze, tym algorytmy odpowiedzialne za jego analizę lepiej sobie radzą.

Najważniejsze dla końcowej satysfakcji będzie także zastosowanie podczas procesu wyboru odpowiedniej farby papierowego wzornika kolorów – niestety, ekrany smartfonów czy tabletów odwzorowują kolory w sposób mniej lub bardziej przekłamany, a wybór odcienia wyłącznie na podstawie aplikacji może skończyć się rozczarowaniem.

 

Nawet uwzględniając pewne niedoskonałości, wynikające z ograniczeń narzucanych przez technologię – otrzymujemy niezwykle przydatne i nowatorskie narzędzie, dzięki któremu przeciętny użytkownik z łatwością poradzi sobie ze skomplikowanym niegdyś procesem. A wszystko dzięki inteligentnemu i kreatywnemu podejściu do rozszerzonej rzeczywistości – i mocnym osadzeniu jej w życiu codziennym.