Podróże 12.03.2014

ŚWIATOWY BIEG WINGS FOR LIFE WORLD RUN. PRZYGOTUJ SIĘ DO STARTU!

Wings for Life World Run to unikalny bieg, który 4 maja 2014 r. zjednoczy ludzi na całym świecie. Dzięki odbywającej się równocześnie w 40 krajach inicjatywie biegowej można pomóc tym, którzy dotknięci są problemem przerwanego rdzenia kręgowego. Udział w wydarzeniu organizowanym przez Fundację Wings for Life to dobry pretekst, by rozpocząć swoją przygodę z bieganiem. Jerzy Skarżyński – Ambasador akcji – zdradza podstawowe zasady treningu, które pomogą budować formę.

 

Wings for Life World Run to największy na świecie i unikalny w swojej formie bieg charytatywny na rzecz rozwoju badań nad znalezieniem metody leczenia urazów rdzenia kręgowego. Trasa, którą będą pokonywać uczestnicy nie ma wyznaczonej linii mety i zakończy się, kiedy ostatnia osoba na świecie przestanie biec. Chociaż wydarzenie odbędzie się dopiero wiosną przyszłego roku, już teraz ludzie na całym świecie przygotowują  się do startu. W Polsce bieg odbędzie się w Poznaniu. Warto zadbać o własne zdrowie i kondycję, aby 4 maja 2014 r., być gotowym do sportowej rywalizacji na najwyższym poziomie.

 

Jak podkreśla Jerzy Skarżyński, Ambasador Wings for Life World Run w Polsce i czołowy polski maratończyk: „Rozpoczynając przygodę z bieganiem najważniejsza jest cierpliwość, systematyczność oraz ułożenie odpowiedniego planu. Największym wrogiem jest nadmiar ambicji i chęć szybkiego nadrobienia, wieloletnich czasami, zaległości. Musimy przyzwyczaić nasz organizm do nowych obciążeń. Zalecane jest rozpoczęcie treningów 3 razy w tygodniu co drugi dzień. Może to być energiczny, intensywny marsz, w którym zwiększamy tempo, do paru sekcji biegowych trwających około 1 minutę. Po około 4. miesiącach treningów będziemy w stanie zrealizować zasadę „3 x 30 x 130”, czyli 3 razy w tygodniu przez 30 minut pobudzić swoje serce tak, by tętno podskoczyło do 130 uderzeń na minutę”.

 

Na pierwsze ćwiczenia biegowe warto wybierać trasę możliwie płaską, najlepiej w parku lub lesie, gdzie nie ma asfaltu. Jeżeli twarde podłoże jest nieuniknione można zaopatrzyć się w obuwie z amortyzacją, które chroni stawy przed nadmiernym obciążeniem. Sam bieg należy rozpocząć z prędkością spokojnego marszu, aby przygotować organizm do zbliżającego się wysiłku. Warto też kupić zegarek z pulsometrem: timer będzie kontrolował długość pokonanej trasy, a pulsometr informował na bieżąco o poziomie tętna. Jego wysoki wzrost będzie sygnałem, by zwolnić. Na koniec treningu zalecane jest około 10-12 minut rozciągania i tyle samo czasu poświęconego na trening wzmacniający nasze ciało,
a zwłaszcza mięśnie nóg i pasa biodrowo-krzyżowego.

 

Zaczynając przygodę z bieganiem, warto upewnić się u lekarza, że nie mamy problemów ze zdrowiem, które wykluczają aktywność fizyczną.

 

„Przed rozpoczęciem treningów lepiej dmuchać na zimne, zmierzyć ciśnienie krwi
i poprosić lekarza internistę o skierowanie na podstawowe badania np.: morfologię, jonogram. Rozsądne, będzie również odwiedzenie ortopedy. Pamiętajmy, że jeżeli zaczyna nas coś niepokoić w naszym organizmie, należy iść do specjalisty, który pomoże znaleźć tego przyczynę.”
– mówi Jerzy Skarżyński, Ambasador Wings for Life World Run.

 

Podczas aktywności fizycznej organizm potrzebuje więcej energii, witamin, minerałów
i mikroelementów. Ważna jest różnorodna dieta, jednak warto wspomagać się witaminowo preparatami mineralnymi - to zabezpieczy przed przypadkowym niedoborem któregoś z pierwiastków. Na podstawie wyników badań lekarz będzie mógł zaproponować właściwy, indywidualny zestaw suplementów.

 

Biegać można wszędzie, o każdej porze dnia i roku, a regularny kontakt z naturą wzmacnia system odpornościowy ludzkiego organizmu. Już po kilku tygodniach regularnego biegania odczujemy poprawę funkcjonowania - szczególnie serca i płuc – oraz układów krążenia, oddychania i mięśniowego. Ci, którzy tego potrzebują, stopniowo zwalczą nadwagę i łatwiej im będzie utrzymać prawidłową masę ciała. Warto w pamięci mieć jeszcze jedną zasadę:

 

„Na początku musimy być przygotowani, że po każdym treningu pojawi się ból mięśni. To normalne, jednak po kilku tygodniach organizm przywyknie do wysiłku. Jest to najtrudniejszy moment do pokonania, ale później będzie już tylko z górki.” – podsumowuje Jerzy Skarżyński, który wraz z amatorami i profesjonalnymi sportowcami pojawi się na starcie Wings for Life World Run w Poznaniu.

 

***

 

WINGS FOR LIFE WORLD RUN

Wings for Life World Run to unikalne wydarzenie biegowe. Jego formuła zakłada start w tym samym momencie w 40 różnych krajach na świecie. Bieg rozpocznie się 4 maja 2014 r. o godz.: 10:00 czasu UTC. W Polsce będzie wówczas godzina 12:00. Pierwszy raz w historii biegów trasa nie ma klasycznej linii mety. Będzie ją wyznaczać jadący za uczestnikami samochód, który wystartuje 30 minut po oficjalnym rozpoczęciu rywalizacji. Bieg zakończy się w momencie, kiedy ostatni zawodnik na świecie zostanie wyprzedzony przez samochód zamykający bieg. W naszym kraju trasa biegu wyruszy z Poznania. Szacuje się, że w tym globalnym sportowym święcie będzie uczestniczyć 150 tys. osób.

 

Hasło Wings for Life World Run to: „Biegniemy dla tych, którzy nie mogą!”. Celem rywalizacji jest zebranie środków na badania poszukujące metody leczenia przerwanego rdzenia kręgowego.

 

W budowaniu społecznej świadomości pomagają lokalni Ambasadorowie i Przyjaciele, wśród nich: Monika Kuszyńska – była wokalistka zespołu Varius Manx, Agnieszka Więdłocha – aktorka teatralna i telewizyjna, Jerzy Skarżyński – maratończyk i trener nazywany guru polskich biegaczy, Mateusz Michalski - dwukrotny medalista paraolimpijski oraz dziennikarze sportowi: Marcin Rosłoń i Rafał Patyra.

 

Więcej informacji o biegu na stronie: www.wingsforlifeworldrun.com

 

FUNDACJA WINGS FOR LIFE

Fundacja Wings for Life to prywatna organizacja non-profit, której głównym celem jest znalezienie metody leczenia przerwanego rdzenia kręgowego. W swojej działalności wspiera projekty naukowych badań medycznych i testów klinicznych w tej dziedzinie na całym świecie.

 

Od momentu powstania (2004 r.) fundacja przekazała środki na 82 międzynarodowe projekty badawcze prowadzone przez uznane uniwersytety i instytucje. Działalność Wings for Life opiera się na datkach ofiarowywanych przez osoby prywatne i firmy. 100% otrzymanych wpłat przeznaczanych jest na cele badawcze. Wszystkie koszty administracyjne związane z działalnością samej fundacji pokrywa firma Red Bull.

 

Od 2007 roku Wings for Life jest członkiem międzynarodowej organizacji skupiającej najważniejsze fundacje działające na rzecz badań nad rdzeniem kręgowym - International Campaign for Cures of Spinal Cord Injury Paralysis (ICCP). Członkami ICCP są między innymi Christopher & Dana Reeve Foundation, Miami Project to Cure Paralysis oraz International Spinal Research Trust.

 

Więcej informacji o fundacji na stronie: www.wingsforlife.com